• <
konferencj_platforma_lng_2023

Obchody 40. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych w Szczecinie

ew

28.08.2020 12:42 Źródło: mat. prasowe
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Obchody 40. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych w Szczecinie

Partnerzy portalu

Obchody 40. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych w Szczecinie - GospodarkaMorska.pl
fot. mat. prasowe

W niedzielę 30 sierpnia br. w Szczecinie świętowana będzie 40. rocznica podpisania porozumień sierpniowych ‘80. Szczecińscy portowcy, obok pracowników stoczni i zakładów komunikacji miejskiej należeli do najaktywniejszych w walce o godność ludzi pracy, o wolność i wartości demokratyczne.

Mało osób wie, że tuż za bramą wjazdową do siedziby Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście znajduje się pomnik: „Kolebka portowej „Solidarności””. Powstał w miejscu, gdzie protestujący portowcy w latach 1970, 1980 i 1988 stawiali ołtarz i krzyż, gdzie odbywały się msze święte św. w czasie strajków.

Pomnik autorstwa Eugeniusza Krupy upamiętnia wszystkich ludzi pracy zaangażowanych w walkę o wolność w latach 1970, 1980 i 1988, co reprezentuje wizerunek robotnika. Kotwica natomiast wskazuje na port, jako kolebkę ruchu społecznego, który umożliwił wprowadzenie zmian ustrojowych w Rzeczypospolitej Polskiej. Otwory symbolizują rany odniesione przez robotników solidaryzujących się z portowcami. Znicz nad głową robotnika podkreślać ma natomiast powiew gorących lat strajków 1970, 1980 i 1988. Litera „V” z kolei symbolizuje zwycięstwo w dążeniu do wprowadzenia demokratycznych zmian ustrojowych okupionych krwią rannych i zabitych podczas ruchów robotniczych 1970, 1980 i 1988. Pomnik odsłonięto 30.08.1992 roku, ostatnio dzięki funduszom Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście został on odnowiony.

Z kolei krzyż, który stał się symbolem protestów w porcie, wyrzucony przez komunistyczne służby na śmietnik, obecnie znajduje się w Kaplicy Portowców w Bazylice Archikatedralnej p.w. św. Jakuba w Szczecinie.

O godz. 9.00 rano, w niedzielę pod pomnikiem spotkają się uczestnicy strajków w porcie, a wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc złoży pod nim kwiaty.

Gospodarka Morska
Uczestnicy portowych wydarzeń, od lewej: B. Szynkiewicz, T. Olczak, M. Achramowicz, E. Krupa i J. Wojtowicz
Bollore Logistics
NAVIRETECH

Dziękujemy za wysłane grafiki.