• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Port Szczecin-Świnoujście podsumowuje miniony rok

jb

03.01.2023 18:01 Źródło: Port Szczecin

Partnerzy portalu

Port Szczecin-Świnoujście podsumowuje miniony rok - GospodarkaMorska.pl
Fot. Port Szczecin

Port Szczecin-Świnoujście przygotował zestawienie najistotniejszych dla obydwu wydarzeń 2022 roku.

Finał parkingowego przedsięwzięcia przy terminalu promowym w Świnoujściu

Przy Terminalu Promowym w Świnoujściu oddano do użytku nowy, dodatkowy parking na 278 miejsc postojowych dla samochodów ciężarowych. Tym samym zakończyła się inwestycja Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. Przedsięwzięcie warte ponad 30 mln złotych zrealizowała w formule projektuj  i zbuduj firma PRO-TRA BUILDING Sp. z o.o. z Wrocławia. Projekt był dofinansowany ze środków UE z funduszy CEF „Łącząc Europę”.

Portowa pomoc dla Ukrainy

ZMPSiŚ zorganizował zbiórkę darów rzeczowych (art. chemiczne i plastyczne dla dzieci) dla uchodźców z Ukrainy. Dodatkowo spółka zrezygnowała z pobierania opłat portowych od Ukraińców płynących promami do Skandynawii, ich samochodów oraz pomocy humanitarnej dla Ukrainy. 

Wizyta senatorów

Senatorowie z Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Komisji Środowiska przyglądali się pracy portu w Szczecinie i Świnoujściu w ramach dwudniowej wizyty studyjnej.

9. Międzynarodowy Kongres Morski

29-30 czerwca odbył się w Szczecinie 9. Międzynarodowy Kongres Morski.

Węgiel i gaz LNG priorytetem

W związku z kryzysem energetycznym w Europie, węgiel i gaz LNG stały się priorytetowymi ładunkami w zespole portów Szczecin-Świnoujście. 

Katastrofa ekologiczna na Odrze 

ZMPSiŚ S.A. od początku aktywnie uczestniczył w działaniach na rzecz poprawy sytuacji w regionie. Portowa Straż Pożarna stawiała zapory oraz wyławiała śnięte ryby. Prowadzony był ciągły monitoring sytuacji, w tym wykonywane były systematycznie badania jakości wód akwenów portowych, które prowadziło Portowe Laboratorium Badań Środowiska i Higieny Pracy.  

Zmiana nazwy nabrzeża Rosyjskiego

Nabrzeże Rosyjskie w szczecińskim porcie zmieniło nazwę na Ukraińskie. Taką uchwałę na wniosek Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście – właściciela terenu – podjęła Rada Miasta Szczecin, do której kompetencji należą m.in. sprawy dotyczące nazw ulic, placów i nabrzeży.

Terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych powstanie w Świnoujściu

Na nabrzeżu Niemieckim szczecińskiego portu odbyła się uroczysta konferencja prasowa, podczas której podpisano pomiędzy ZMPSiŚ SA a PKN Orlen umowę dzierżawy na budowę w porcie Świnoujście pierwszego w Polsce i jednego z najnowocześniejszych na świecie terminalu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. Uzupełnieniem inwestycji będzie fabryka turbin, którą firma Vestas wybuduje w Szczecinie. Terminal instalacyjny powstanie na 20 hektarach terenów dawnej stoczni remontowej w Świnoujściu, które w grudniu 2021 roku kupił ZMPSIŚ SA. Umowę w tej sprawie uroczyście podpisali na terenie szczecińskiego portu prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek i prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA, Krzysztof Urbaś.

102 litry krwi na koncie portowców

Klub Honorowych Dawców Krwi działający przy Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie siódmy raz zorganizował portową zbiórkę krwi. Portowcy mają już na swoim koncie 102,33 litrów krwi. Do udziału w tegorocznej akcji zgłosiła się rekordowa liczba chętnych, 43 osoby. Krew oddało 37 z nich. W rezultacie zebrano 16,33 litra tego życiodajnego daru.

ZMPSiŚ SA nagrodzony tytułem „Równa firma 2022”

W plebiscycie firm zaangażowanych społecznie, ZMPSiŚ otrzymał kolejny raz tytuł „Równa Firma 2022”. Kapituła, w skład, której wchodzą przedstawiciele biznesu oraz środowiska akademickiego nagrodziła ZMPSiŚ za wspieranie dzieci i młodzieży w aktywności sportowej, wydarzeń kulturalnych i społecznych oraz edukacyjnych, w tym za program „Dni portu w szkole”.

Nowy statek pożarniczy we flocie zarządu portów

„Strażak-28” zasilił flotę statków pożarniczych dbających o bezpieczeństwo portów Szczecin-Świnoujście. Nowoczesna jednostka została zbudowana w  gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. Chrzest jednostki wraz z podniesieniem bandery odbył się w Mikołajki 6 grudnia. „Strażak-28” będzie trzecim we flocie ZMPSiŚ S.A. Obecnie w Szczecinie cumuje „Strażak-24”, w Świnoujściu zaś „Strażak-26”. 

Rekord przeładunków

Operatorzy portowi działający w zespole portów Szczecin-Świnoujście w 2022 roku obsłużyli ponad 36,7 mln ton ładunków. Oznacza to, że w stosunku do 2021 roku porty są na plusie o blisko 11 procent. W 2022 roku w portach było więcej węgla, rudy, paliw i gazu LNG.

Darczyńca roku 2022

Oprócz typowo biznesowej, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. posiada także społeczną twarz. Spółka od lat wspiera młodzieżowe grupy sportowe, działające przy szkołach i klubach sportowych, lokalne kluby i stowarzyszenia sportowe, jak również wydarzenia społeczno-kulturalne na rzecz zarówno kultury masowej jak i osiedlowych stowarzyszeń oraz klubów. Ponadto poprzez cykliczną organizację portowych zbiórek krwi ZMPSiŚ szerzy tę idę wśród młodzieży osiemnastoletniej w szczecińskich szkołach. Z kolei poprzez inicjatywę edukacyjną pn. „Dni Portu w szkole” propagowana jest wiedza z zakresu gospodarki morskiej i funkcjonowania portów.  W tym roku Spółka i jej pracownicy bardzo mocno zaangażowali się w pomoc Ukrainie, za co przyznany został tytuł „Darczyńca Roku 2022” nadawany przez Polski Czerwony Krzyż. Tym samym tytułem została odznaczona Portowa Straż Pożarna. 

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.