• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Strażak-28 już w Szczecinie

gm

20.11.2022 12:54

Partnerzy portalu

Strażak-28 już w Szczecinie - GospodarkaMorska.pl
Fot. ZMPSiŚ / Twitter

Strażak-28, nowy statek pożarniczy zbudowany dla Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, dotarł już do miejsca swojej pracy.

Strażak-28 to statek pożarniczy zbudowany na zamówienie Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding. Jednostka będzie asystowała przy obsłudze statków przewożących ładunków niebezpiecznych, by zapewnić im niezbędną ochronę przeciwpożarową. Jednostka została zaprojektowana z myślą o gaszeniu pożarów na zbiornikowcach LNG, ale jej możliwości będą wykorzystywane także przy innych operacjach w portach Szczecin, Świnoujście i Police. Jest to jednocześnie trzeci statek pożarniczy we flocie ZMPSiŚ. Aktualnie w Szczecinie stacjonuje Strażak-24, zaś w Świnoujściu Strażak-26. Obecność trzeciej jednostki dostosowanej do operacji zapewniania bezpieczeństwa m.in. przy przeładunkach LNG sprawi, że porty będą mogły przyjąć więcej statków z ładunkami niebezpiecznymi.

Strażak-28 mierzy 29,2 metry długości i 10,47 metra szerokości, zaś jego zanurzenie wynosi 3,45 metra. Jednostka będzie mogła się rozpędzić do 12 węzłów. Jej uciąg na palu to 45 ton. Statek został wyposażony w trzy monitory wodno-pianowe o wartości 1350 m3/h każdy oraz dwie pompy FiFi po 2700 m3/h. Nadzór nad budową jednostki sprawował Polski Rejestr Statków S.A. Polskie towarzystwo klasyfikacyjne będzie również nadzorowało statek w trakcie jego eksploatacji.

Oficjalne podniesienie bandery i tradycyjny chrzest morski Strażaka-28 zostały zaplanowane na 6 grudnia.

Zakup statku był współfinansowany ze środków unijnych z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość projektu to ok. 40,6 miliona złotych, zaś dofinansowanie z UE wyniosło ok. 34,5 miliona złotych.


bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.