• <
smartre_2023

Rekordowe tegoroczne przeładunki w portach w Szczecinie i Świnoujściu

rk

30.11.2022 23:40 Źródło: Radio Szczecin
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Rekordowe tegoroczne przeładunki w portach w Szczecinie i Świnoujściu

Partnerzy portalu

Rekordowe tegoroczne przeładunki w portach w Szczecinie i Świnoujściu - GospodarkaMorska.pl
Port Szczecin

Pod względem przeładunków, ten rok dla portów w Szczecinie i Świnoujściu ma być jeszcze lepszy. Wedle szacunków oba znajdujące się u ujścia Odry porty przeładują ponad 34 miliony ton towarów. Wśród przyczyn wzrostu wskazuje się trwający konflikt na Ukrainie oaz pogłębienie szczecińskiego toru wodnego do 12,5 metra.

W obydwu portach trwa modernizacja infrastruktury portowej. Systematycznie poprawia się infrastruktura dostępowa do portów w tym droga S3 i szlaki kolejowe.  Po zakończeniu inwestycji konkurencyjność portów Szczecin-Świnoujście ma znacząco wzrosnąć względem innych portów bałtyckich. Oznacza to również nie tylko konkurencyjność, ale też możliwe odciążenie m.in. portów w Gdyni i Gdańsku i tym samym zwiększając ilość przeładunków w skali całego kraju.

Aktualnie trwają prace w rejonie Kanału Dębickiego oraz Basenu Kaszubskiego, gdzie działa dwóch największych operatorów: DB-Port Szczecin i Bulk Cargo Port Szczecin. Po zakończeniu prac infrastruktura portowa będzie zdolna przyjmować statki o zanurzeniu do 11 m z ładunkiem na pokładzie do 50 tys. ton. Zdaniem wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka powiększone możliwości transportu towarów, wiążą się również z przystosowaniem infrastruktury dla wpływania coraz większych jednostek, które przybywają coraz częściej. Z tego powodu Port Szczecin uruchamia dodatkowe nabrzeża pod statki przewożące ponad 40 tys. ton. Z kolei Monika Woźniak-Lewandowska z Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podkreśliła, że znacznie wzrosła ilość przeładowywanych towarów energetycznych, szczególnie węgla i LNG. Ostatni tak rekordowy rok miał miał miejsce 4 lata temu, a teraz, w porównaniu z ubiegłym, port jest na plusie o prawie 10% pod względem przeładunków.

Również w Świnoujściu są realizowane duże inwestycje, w tym rozbudowa terminalu LNG, przystosowywanie terminalu promowego do obsługi transportu intermodalnego, budowa przy terminalu promowym nowego parkingu dla pojazdów ciężarowych, czy też ulokowanie terminalu kontenerowego. Jego planowana roczna zdolność przeładunkowa ma wynosić 2 mln tonażu. Obecnie ZMPSiŚ S.A. jest w trakcie procedury, której zwieńczeniem będzie wyłonienie inwestora, który wybuduje terminal i będzie jego operatorem.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.