• <
bulk_cargo_port_szczecin

Gaz-System dofinansuje i zapewni dojazd do atrakcji turystycznych Świnoujścia podczas wakacji

kw

29.06.2023 10:44
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Gaz-System dofinansuje i zapewni dojazd do atrakcji turystycznych Świnoujścia podczas wakacji

Partnerzy portalu

Fot. Gaz-System

Spółka podpisała porozumienie z Miastem Świnoujście w sprawie zapewnienia dla mieszkańców i turystów alternatywnego dostępu do atrakcji turystycznych (Latarnia Morska, Fort Gerharda) oraz plaży w prawobrzeżnej części miasta w miesiącach letnich.

Gaz-System sfinansuje budowę drogi oraz uruchomienie komunikacji autobusowej do samej plaży w okolicy Podziemnego Miasta oraz przekaże środki finansowe na dopłaty do biletów na rejsy białej floty do Fortu Gerharda i Latarni Morskiej. Porozumienie w sprawie realizacji tych rozwiązań podpisali: Marcin Chludziński, Prezes Zarządu Gaz-System, Artur Zawartko, Wiceprezes Zarządu Gaz-System oraz Janusz Żmurkiewicz, Prezydent Miasta Świnoujście, w obecności Anny Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej oraz Zbigniewa Boguckiego, Wojewody Zachodniopomorskiego. 

Działania ustanowione w porozumieniu obejmują miesiące wakacyjne oraz wrzesień bieżącego roku. Koszt realizacji wypracowanych wspólnie rozwiązań zostanie poniesiony przez Gaz-System i wyniesie ponad 1 mln złotych.  Podpisane porozumienie obejmuje rozwiązania tymczasowe, ale wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców prawobrzeżnego Świnoujścia spółka Gaz-System i miasto Świnoujście będą  pracowali nad rozwiązaniami długoterminowymi. Jednocześnie realizacja porozumienia z września 2022 r. została zawieszona.

Zakres podpisanego porozumienia


Gaz-System utwardzi drogę leśną prowadzącą na plażę w okolicach Podziemnego Miasta. Prace będą wykonywane na drugim odcinku (do samej plaży). Pierwszy wykonano jeszcze przed długim weekendem majowym. Dodatkowo spółka przeprowadzi utwardzenie nieużytków i części plaży pod plac manewrowy dla pojazdów ratunkowych i miejsca  pod stojaki rowerowe. Po stronie spółki jest również zakup stojaków, ławeczek, a także urządzeń zaplecza sanitarnego (kosze na nieczystości oraz przenośne toalety), których utrzymanie będzie należało do miasta. 

Mieszkańcy i turyści będą mogli dojechać z Warszowa do plaży autobusami Komunikacji Miejskiej. Na uruchomienie nowej linii spółka przeznaczy 150 tysięcy złotych. Przejazdy będą biletowane, zgodnie z zasadami Komunikacji Autobusowej w Świnoujściu. 

W porozumieniu zadbano także o zapewnienie możliwości bezpiecznego korzystania przez mieszkańców miasta oraz przez turystów z nabrzeża GPK w celu dotarcia do Latarni Morskiej oraz Fortu Gerharda. Oprócz ustawienia barierek ochronnych, wykonania oznakowania dla ruchu turystycznego oraz montażu ławek dla turystów.

Gaz-System dofinansuje bilety na rejsy statkami przez trzy najbliższe miesiące, zapewniając tym samym dostęp do zabytków. W tej kwestii Gaz-System będzie współpracował z Fundacją Karola Rafała Estreichera z siedzibą w Świnoujściu. Dopłata finansowa ma być ustalona na poziomie zapewniającym możliwie najniższy koszt biletów za rejsy. 

Dotychczasowe działania spółki 


Gaz-System regularnie wspiera inicjatywy organizowane dla mieszkańców, zwłaszcza prawobrzeżnej części miasta. GAZ-SYSTEM podpisał umowy na dofinansowanie wydarzeń przygotowanych przez Miejski Dom Kultury w dzielnicach sąsiadujących z Terminalem, tj. Warszów czy Przytór. Spółka dofinansowała także wycieczki do Latarni Morskiej dla dzieci w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”.

Sponsoringiem objęci są również młodzi sportowcy z klubu Prawobrzeże Świnoujście oraz ratownicy morscy prowadzący lekcje pływania dla dzieci. Gaz-System jest jednocześnie wieloletnim Mecenasem Fortu Gerharda - Muzeum Obrony Wybrzeża. Firma współfinansuje również wydarzenia odbywające się w Latarni Morskiej. Tylko w bieżącym roku Spółka udzieliła wsparcia sponsoringowego w mieście w wysokości niemal 200 tysięcy złotych oraz przyznała darowizny w regionie na kwotę 100 tys. zł. Obecnie GAZ-SYSTEM prowadzi także program – Fundusz Naturalnej Energii, w którym lokalne podmioty mają szansę na 15-tysięczne granty na projekty środowiskowe i ekologiczne. 

Poza tym podczas Majówki oraz długiego weekendu w czerwcu spółka Gaz-System dofinansowała transport wodny do zabytków Prawobrzeża, a także dojazd autobusowy do plaży w okolicy Podziemnego Miasta. 

Milionowe podatki 


Gaz-System co roku do budżetu Miasta Świnoujście z tytułu podatku od nieruchomości odprowadza kwotę ponad 40 mln zł. Począwszy od 2017 spółka (wcześniej jako Polskie LNG) wpłaciła do budżetu miasta ok. ćwierć miliarda złotych. Po zakończeniu rozbudowy Terminalu wysokość corocznego podatku od nieruchomości wzrośnie szacunkowo o ok. 50% obecnej kwoty, czyli do ok. 60 mln zł rocznie.

Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki. Odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.