• <
escort_980x120_gif_2020

Wcześniej niż zwykle otwarto jedyną w Europie plażę osobną dla kobiet i mężczyzn

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Wcześniej niż zwykle otwarto jedyną w Europie plażę osobną dla kobiet i mężczyzn

Partnerzy portalu

Trovaspiagge

Na prośbę mieszkańców Triestu władze tego włoskiego miasta wyraziły zgodę na wcześniejsze niż zwykle otwarcie jedynej w Europie plaży, na której kobiety i mężczyźni są oddzieleni murem. Podział ten nie zniechęca plażowiczów, którzy traktują to miejsce jako wyjątkową pozostałość dawnych czasów. Powodem przyspieszenia sezonu plażowania są coraz wyższe temperatury.

W tym roku apele miłośników kąpieli morskich i słonecznych zostały wysłuchane i dzięki temu na kilka dni przed nadejściem kalendarzowej wiosny miejska plaża została otwarta, choć na razie krócej niż w pełni sezonu. Teraz można tam przebywać od 9.00 do 17.00.

Jak zawsze, strefa dla kobiet, a także dla dzieci w wieku do 12 lat, jest bardziej zatłoczona niż ta dla mężczyzn.

Czynna od przełomu XIX i XX wieku plaża o nazwie Pedocin jest dla mieszkańców Triestu ważnym miejscem historycznym, a jej tradycja jest tam nadal pielęgnowana jako pamiątka czasów, w których obowiązywały inne normy obyczajowe. Była to pierwsza plaża publiczna w mieście, należącym wtedy do monarchii austro-węgierskiej. Mur postawiono wówczas po to, by nie dopuścić do „aktów sprzecznych z przyzwoitością”. Za złamanie przepisów i przejście na niedozwoloną stronę groziły ponad sto lat temu surowe kary. Choć dziś ich nie ma, to zasada podziału przestrzegana jest w duchu szacunku dla tradycji i poprawności. Pozostał biały mur wysokości trzech metrów, a miejscem spotkań jest morze. Obie części dzieli mur długości 74 metrów. Są osobne wejścia z tablicami: „plaża dla kobiet i dzieci”, „plaża dla mężczyzn”.

W latach 40-tych minionego wieku odbyło się referendum w sprawie propozycji zburzenia muru. Pomysł ten został odrzucony.

Ze względu na swoje położenie w centrum często przychodzą tam pracujący mieszkańcy, którzy mają niewiele czasu do dyspozycji. Do 1984 roku wstęp był tam wolny. Od tamtego czasu bilet kosztuje 1 euro.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ sp/

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.