• <
Baltexpo2023_duży

Korea Północna ćwiczyła atak jądrowy

Partnerzy portalu

Północnokoreańska agencja prasowa KNCA ogłosiła, że niedzielna próba rakietowa Korei Północnej była "symulacją taktycznego ataku jądrowego na wrogów" krytykując przy tym trwające, wspólne manewry wojskowe USA i Korei Południowej.

Przywódca kraju Kim Dzong Un „pokierował” w sobotę i niedzielę „połączonymi ćwiczeniami taktycznymi”, których celem było przygotowanie się do „kontrataku nuklearnego”. Manewry zwieńczyła próba rakietowa, która była „ćwiczeniem symulującym uderzenie nuklearne na ważny wrogi cel”. KCNA podała, że pocisk był zaopatrzony w głowicę testową, która symulowała głowicę nuklearną.

Kim wyraził zadowolenie z wyników ćwiczeń i zapowiedział kolejne. Podkreślił potrzebę „doskonalenia gotowości” do przeprowadzenia „natychmiastowego i przytłaczającego kontrataku nuklearnego w dowolnym momencie”, aby „zawsze zasiewać strach wśród wrogów”. Dyktator ocenił, że „agresywne kroki wrogów przeciwko KRLD stają się coraz wyraźniejsze”, co wymaga „wykładniczego wzmocnienia odstraszania nuklearnego”. Wytyczył kierunek i strategiczne cele w ramach „przygotowań sił jądrowych do wojny”.

Siły zbrojne Korei Południowej i Japonii informowały w niedzielę o wykryciu wystrzelonego przez Koreę Północną pocisku balistycznego krótkiego zasięgu, który spadł do Morza Japońskiego. Była to piąta próba rakietowa przeprowadzona przez Pjongjang w odwecie za wspólne manewry USA i Korei Płd., które Pjongjang określa jako przygotowania do inwazji na Koreę Północną.

anb/ mal/

Fot. Depositphotos

Dziękujemy za wysłane grafiki.