• <

Korea Południowa się zbroi. Zapowiada zakup kolejnej partii myśliwców F-35A i pocisków SM-6

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Korea Południowa się zbroi. Zapowiada zakup kolejnej partii myśliwców F-35A i pocisków SM-6

Partnerzy portalu

Służby Prasowe US Army

Władze w Seulu zdecydowały o wzmocnieniu potencjału sił zbrojnych Korei Południowej. Południowokoreański dziennik "Dzoson Ilbo" poinformował, że rząd zakupi kolejnych 20 amerykańskich myśliwców o obniżonej wykrywalności F-35A oraz pociski obrony powietrznej SM-6 w związku z zagrożeniem ze strony północnego sąsiada.

Dzień wcześniej państwowa agencja odpowiedzialna za zakup uzbrojenia DAPA poinformowała o planach sprowadzenia z USA kolejnej partii myśliwców F-35A za 3,75 bln wonów (2,85 mld USD) do 2028 roku, ale nie podała konkretnej liczby samolotów. Również agencja prasowa Yonhap oceniła, że chodzi najprawdopodobniej o 20 takich maszyn, produkowanych przez koncern Lockheed Martin. Podała również, że siły powietrzne Korei Płd. dysponują już 40 samolotami typu F-35A.

Według DAPA myśliwce mogą wzmocnić plan uderzenia wyprzedzającego „kill chain”, stanowiącego jeden z filarów obrony kraju przed zagrożeniem rakietowym i nuklearnym ze strony Korei Północnej.

"Dzoson Ilbo" podał również, że został zatwierdzony również plan zakupu wystrzeliwanych z okrętów pocisków obrony powietrznej typu SM-6, które są zdolne do przechwytywania potencjalnych pocisków manewrujących i balistycznych wystrzeliwanych przez Koreę Północną. Z kolei według agencji Yonhap zakup pocisków jest częścią wartego 770 mld wonów (58,8 mln USD) programu, który ma zostać zakończony w 2031 roku i ma na celu wzmocnienie obrony przed wrogimi samolotami i rakietami. Pociski SM-6 mają się znaleźć na niszczycielach wyposażonych w morski system zwalczania rakiet balistycznych Aegis.

Południowokoreański komitet ds. promocji projektów obronnych zatwierdził także projekty prac nad rodzimymi pociskami ziemia-ziemia oraz wystrzeliwanymi z okrętów pociskami przeciwlotniczymi. Te miałyby być rozmieszczone na niszczycielach typu KDDX, nad którymi prace są już prowadzone.

Korea Północna przeprowadziła w ubiegłym roku rekordową liczbę prób rakietowych i kontynuuje je również w roku bieżącym w odwecie za wspólne ćwiczenia wojskowe Korei Płd. i USA. We wtorek Pjongjang wystrzelił do morza dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu, a dzień wcześniej poinformował o odpaleniu dwóch "strategicznych pocisków manewrujących" z okrętu podwodnego. (PAP)

anb/ ap/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.