• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Korea Południowa również stawia na nowe okręty przeciwminowe

15.02.2023 11:02 Źródło: Kangnam
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Korea Południowa również stawia na nowe okręty przeciwminowe

Partnerzy portalu

Korea Południowa również stawia na nowe okręty przeciwminowe - GospodarkaMorska.pl
ROK Navy

Administracja Programu Zakupów Obronnych ogłosiła, że planuje wprowadzenie nowych okrętów przeciwminowych dla marynarki wojennej Korei (Daehan-minguk Haegun), znanych jako MSH-II.

Projekt ma na celu zastąpienie sześciu okrętów typu Ganggyeong (zbudowane w latach 1986-1993), których czas eksploatacji dobiega końca, a także wsparcie pozostających w regularnej służbie jednostek typu Yangyang. Kosz projektu jest szacowany na 1,78 bln wonów, czyli 1,44 mld dolarów. Zostaną zbudowane w krajowej stoczni Kangnam, które w przeszłości już budowało okręty przeciwminowe projektu MHC i MHC-I, więc niejako będzie kontynuować swoistą tradycję, wykorzystując doświadczenie stoczniowców i projektantów. W ramach tej umowy przedsiębiorstwo ma ukończyć projekt prototypu do 2025 roku, który trafi do służby cztery lata później.

W przeciwieństwie do poprzednich generacji niszczycieli min pozostających w służbie, nowe okręty będą w operacjach lokalizowania i likwidowania podwodnych obiektów niebezpiecznych wykorzystywać na szerszą skalę pojazdy bezzałogowe. W ten sposób nowe okręty z roli podobnej do polskich trałowców staną się niejako wielooperacyjnymi platformami bojowymi. Ich działanie będzie można porównać do naszych rodzimych niszczycieli min proj. 258, których trzy już weszły do służby, a kolejna trójka ma do nich dołączyć w latach 2026-2027. Tego typu jednostki w swoim wyposażeniu mają m.in. bezzałogowe pojazdy podwodne (UUV) do oznaczania dokładnej lokalizacji min za pomocą sonaru, pojazdy do usuwania min (MDV) oraz pojazdy zdalnie sterowane (ROV) oraz naprowadzane ładunki do detonacji lub usuwania min wykrytych w obszarze działania okrętu. Oczekuje się, że ta automatyzacja obniży godzinowe koszty eksploatacji okrętu, a także poprawi zdolność operacyjną okrętu w obszarach, gdzie operacje załogowe są uważane za niebezpieczne, mogąc zagrozić też okrętom.

Najważniejsze komponenty mają zostać wyprodukowane przez krajowy przemysł zbrojeniowy, z wykorzystaniem ekspertów technologicznych. Dotyczyć to ma takiego wyposażenia jak sonar czy też sprzęt do rozbrajania min. Niemniej nie wiadomo jeszcze, czy w trakcie prac koreańscy projektanci będą korzystać z doświadczenia i rozwiązań z zza granicy. W oświadczeniu wydanym przez Administracje Programów Zakupów obronnych ma to być stymulatorem potencjału zbrojeniowego Korei Południowej i zapewnić zgromadzenie wiedzy odnośnie działań przeciwminowych.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.