• <

Prezydent Korei Płd. grozi zawieszeniem porozumienia wojskowego z Koreą Płn.

gm

04.01.2023 07:16 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Prezydent Korei Płd. grozi zawieszeniem porozumienia wojskowego z Koreą Płn.

Partnerzy portalu

Prezydent Korei Płd. grozi zawieszeniem porozumienia wojskowego z Koreą Płn. - GospodarkaMorska.pl

Prezydent Korei Płd Yoon Suk-yeol zagroził w środę zawieszeniem porozumienia wojskowego z 2018 roku z Koreą Płn. jeśli Pjongjang ponownie naruszy przestrzeń powietrzną jego kraju - poinformowała agencja Yonhap powołując się na sekretarza prasowego prezydenta.

Yoon wypowiadał się po tym jak został poinformowany o posunięciach podejmowanych przeciwko północnokoreańskim dronom, które w ub. tygodniu naruszyły przestrzeń powietrzną Korei Południowej.

Jak relacjonuje Yonhap prezydent wezwał do budowy "przytłaczającego potencjału obronnego wykraczającego poza proporcjonalny poziom".

Skrytykował przy tym reakcję armii południowokoreańskiej na ostatni incydent jako niewystarczającą. Część odpowiedzialności zrzucił na poprzednią administrację, zarzucając jej zbytnie poleganie na porozumieniu z 2018 roku, które zakazuje wrogich działań w rejonach przygranicznych.

Yoon polecił ministrowi obrony stworzenie wojsk wyposażonych w wielozadaniowe drony zdolne m. in. do wykonywania zadań wywiadowczych, rozpoznania i wojny elektronicznej.

Agencja AP zauważa, że stosunki między obu państwami koreańskimi, które zawsze były napięte, zaostrzyły się jeszcze bardziej po objęciu w maju ub. r. urzędu przez Yoona zapowiadającego twardszy kurs wobec Pjongjangu. 

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.