• <

Wynik wyszukiwania - "Seul" - Wiadomości

Kim Yo Jong: manewry wojsk USA i Korei Płd. grożą "niebezpiecznym zamętem"

Kim Yo Jong, wpływowa siostra północnokoreańskiego przywódcy Kim Jong Una, oświadczyła, że seria manewrów wojsk USA i Korei Południowej "spycha bezpieczeństwo regionu w niebezpieczny zamęt". Dodała, że Pjongjang będzie nadal budować "przytłaczający i najpotężniejszy potencjał militarny" - przekazała w środę agencja KCNA.
24.04.2024

Korea Płd. nałożyła sankcje na rosyjskie podmioty współpracujące z Pjongjangiem

Władze Korei Południowej nałożyły we wtorek sankcje na dwie rosyjskie firmy pomagające obywatelom Korei Północnej w uzyskiwaniu zatrudnienia w Rosji, a także na statki z tego państwa, dostarczające północnokoreańską broń na potrzeby rosyjskiej armii - poinformowała agencja Yonhap.
02.04.2024

Minister obrony Korei Płd.: Korea Płn. nadal wysyła uzbrojenie do Rosji

Korea Północna wysłała od ubieglego roku ok. 7 tys. kontenerów z amunicją artyleryjską, pociskami rakietowymi oraz sprzętem wojskowym do Rosji w ramach pomocy dla tego kraju prowadzącego inwazję na Ukrainę na pełną skalę – powiedział w poniedziałek minister obrony Korei Południowej Szin Won Sik.
18.03.2024

Korea Północna przeprowadziła kolejny test rakiety balistycznej

Korea Północna przeprowadziła w poniedziałek test rakiety balistycznej – poinformowała armia Korei Południowej. W Seulu przebywa sekretarz stanu USA Antony Blinken, który uczestniczy tam w szczycie na temat demokracji.
18.03.2024

Przywódca Korei Północnej nadzorował test nowego pocisku; chce wzmocnienia granic morskich

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un nadzorował test pocisku manewrującego klasy ziemia-woda w ramach dążenia do wzmocnienia bezpieczeństwa granic morskich – podały w czwartek państwowe media. Południowokoreańska armia oświadczyła, że "pozostaje mocno zaangażowana" w obronę faktycznej granicy morskiej.
15.02.2024

Należąca do EIG spółka MidOcean Energy ma nabyć 20% udziałów SK Earthon w spółce Peru LNG

MidOcean Energy („MidOcean”), spółka działająca w branży LNG, założona i zarządzana przez EIG, czołowy instytucjonalny podmiot inwestujący w ogólnoświatowy sektor energii i infrastruktury, podała dziś informację o zawarciu ostatecznej umowy z SK Earthon („SK”) w sprawie objęcia 20% udziałów SK w spółce Peru LNG („PLNG”).
09.02.2024

Korea Północna prowokuje i wystrzeliła serię pocisków manewrujących

Korea Północna wystrzeliła w niedzielę rano ze swojego wschodniego wybrzeża serię pocisków samosterujących - poinformował Komitet Szefów Sztabów armii południowokoreańskiej. Nie sprecyzowano ile pocisków wystrzelono, ich zasięgu ani czy zostały wystrzelone z lądu, czy z morza.
28.01.2024

Strefy buforowe między Koreami na lądzie i morzu przestały istnieć

Lądowe i morskie strefy buforowe pomiędzy Koreą Północną i Południową, ustanowione w ramach porozumienia wojskowego z 19 września 2018 r., "już nie istnieją" – poinformowało w poniedziałek wojsko Korei Płd. Oznacza to, że Seul będzie mógł prowadzić operacje zwiadowcze w pobliżu granicy w odpowiedzi na trwające prowokacje wojskowe Pjongjangu.
08.01.2024

Korea Północna ponownie ostrzelała sporną granicę morską z Koreą Południową

Korea Północna ponownie ostrzelała w niedzielę ogniem artyleryjskim sporną granicę morską z Koreą Południową, w pobliżu wyspy Daeyeonpyeong - podała agencja Yonhap. To trzeci dzień takich ćwiczeń z użyciem ostrej amunicji.
07.01.2024

Korea Północna wystrzeliła ponad 60 pocisków w stronę spornej morskiej granicy z Koreą Południową

Dowództwo południowokoreańskich sił zbrojnych poinformowało, że Korea Północna wystrzeliła w sobotę ponad 60 pocisków artyleryjskich w kierunku spornej granicy morskiej z Koreą Południową.
06.01.2024

Eskalacja w Korei? Północ ostrzeliwuje Południe, Seul odpowiada ewakuacją i ćwiczeniami wojskowymi

Korea Północna wystrzeliła w piątek ponad 200 pocisków artyleryjskich w kierunku swojego zachodniego wybrzeża w pobliżu granicy morskiej z Koreą Południową. W odpowiedzi Korea Płd. zarządziła ewakuację cywilów na okolicznych wyspach i przeprowadziło ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji.
05.01.2024

Groźba eskalacji konfliktu? Kim Dzong Un polecił armii przygotować Koreę Północną do ewentualnej wojny

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un ponownie zagroził atakiem nuklearnym na Seul i zlecił przyśpieszenie przygotowań wojskowych do „wojny”, która „może zostać wywołana w każdej chwili” na Półwyspie Koreańskim – podała w niedzielę państwowa agencja KCNA.
31.12.2023

Asia Break Bulk i CSL Shipping nawiązują strategiczne partnerstwo

Spółka zależna Grupy COLI, Asia Break Bulk, nawiązała strategiczne partnerstwo z CSL Shipping (Chiny). CSL i ABB będą ściśle współpracować w celu wprowadzenia na rynek wielozadaniowego przewoźnika CSL Jian Yang Hua Qing. Statek posiada 2 dźwigi 250 mt do załadunku ładunków typu breakbulk, heavy lift i project cargo.
21.12.2023

Korea Północna wystrzeliła kolejny pocisk balistyczny

Korea Północna wystrzeliła w poniedziałek rano czasu miejscowego w kierunku Morza Japońskiego kolejny pocisk, tym razem dalekiego zasięgu; mógł to być międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM) – podała agencja Yonhap, powołując się na komunikat armii Korei Południowej.
18.12.2023

Amerykański myśliwiec F-16 spadł do Morza Żółtego. Pilot przeżył

Amerykański myśliwiec typu F-16 rozbił się w poniedziałek rano czasu miejscowego w Korei Południowej podczas lotu szkoleniowego; pilot ocalał - podała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap, powołując się na źródło wojskowe.
11.12.2023

Korea Płn. straszy USA. "Kim otrzymał zdjęcia Białego Domu i lotniskowców"

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un otrzymał „szczegółowe zdjęcia” Białego Domu, Pentagonu i lotniskowców w bazie marynarki USA, wykonane przez wystrzelonego niedawno pierwszego satelitę szpiegowskiego jego kraju – podała we wtorek północnokoreańska agencja KCNA.
28.11.2023

Amerykański lotniskowiec Ronald Regan zawinie do Pusan w obliczu napięć na Półwyspie Koreańskim

Lotniskowiec USS Ronald Reagan o napędzie atomowym w czwartek zawinie do południowokoreańskiej bazy morskiej w Pusan – poinformowało we wtorek ministerstwo obrony Seulu. Wizyta odbywa się w obliczu zwiększonego napięcia na Półwyspie Koreańskim i odczytywana jest jako pokaz siły.
10.10.2023

Korea Płn. chce wykraść dane o okrętach, nasiliła ataki hakerskie na stocznie Korei Płd.

Korea Północna nasiliła w ostatnich miesiącach ataki hakerskie przeciwko południowokoreańskim stoczniom; chce wykraść dane, które mogą pomóc jej w budowie własnych okrętów wojennych na wezwanie Kim Dzong Una – ujawniła w środę agencja wywiadowcza Korei Płd.
04.10.2023

Koreańska straż przybrzeżna zatrzymała 22 nielegalnych imigrantów z Chin, padły podejrzenia o szpiegostwo

Straż przybrzeżna zatrzymała we wtorek 22 obywateli Chin, podejrzanych o próbę nielegalnego wtargnięcia do Korei Południowej – poinformowała agencja Yonhap. Mężczyźni zostali dostarczeni łodzią w okolice portowego miasta Boryeong, oddalonego o 140 km na południe od Seulu, po czym przepłynęli 3 km do brzegu. Koreańskie władze prowadzą obecnie dochodzenie w sprawie możliwości szpiegostwa.
03.10.2023

Zjedli owoce morza, by pokazać, że nie ma zagrożenia z Fukushimy

Prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol i premier Han Duk Su podczas wspólnego cotygodniowego obiadu w poniedziałek zjedli owoce morza - przekazało biuro prezydenta. To część kampanii, która ma pokazać, że po tym, gdy Japonia rozpoczęła uwalnianie wody z uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima, jedzenie owoców morza i ryb jest wciąż bezpieczne.
29.08.2023

W Korei Płd. rozpoczęły się inspekcje importowanych ryb i owoców morza

Władze Korei Południowej rozpoczęły w poniedziałek mające potrwać 100 dni inspekcje importowanych ryb i owoców morza. Kontrole dotyczą sklepów, hurtowni i importerów, a celem jest ustalenie, czy dostawcy nie ukrywają faktu importu żywności z Japonii.
28.08.2023

Zatrzymano 14 osób, które usiłowały wtargnąć do ambasady Japonii, protestując przeciw spuszczaniu wody z elektrowni atomowej w Fukushimie

Policja w Seulu zatrzymała 14 osób próbujących dostać się do japońskiej ambasady. Zatrzymani protestowali przeciwko spuszczaniu do oceanu radioaktywnej wody z uszkodzonej przed laty elektrowni atomowej w Fukushimie - poinformowała agencja Reutera. Uwalnianie wody do oceanu rozpoczęło się w czwartek.
24.08.2023

Chiński dysydent uciekł przez morze do Korei Południowej, pokonując 300 km na skuterze wodnym

Chiński dysydent zbiegł do Korei Południowej na skuterze wodnym - poinformował we wtorek portal BBC. Straż przybrzeżna oświadczyła, że mężczyzna pokonał trzystukilometrową trasę przez Morze Żółte, co portal określił jako "jedną z najbardziej ekstremalnych prób ucieczki, jakie widziano w dzisiejszych czasach". Mężczyzna został zatrzymany.
22.08.2023

Japonia rozpocznie wypuszczanie wody z byłej elektrowni jądrowej Fukushima do Pacyfiku

Japonia poinformowała we wtorek, że rozpocznie w czwartek uwalnianie ponad 1 miliona ton radioaktywnej wody ze zniszczonej przez trzęsienie ziemi i tsunami elektrowni jądrowej Fukushima , wprowadzając w życie plan, który spotkał się ze szczególnie ostrą krytyką ze strony Chin.
22.08.2023

Były żołnierz marynarki wojennej skazany za udział w wojnie na Ukrainie

Były żołnierz marynarki wojennej Korei Południowej usłyszał wyrok 1,5 roku więzienia za złamanie prawa paszportowego i udział w wojnie na Ukrainie – podała w czwartek południowokoreańska agencja Yonhap. W lutym ubiegłego roku rząd Korei Płd. wprowadził zakaz wyjazdów na Ukrainę ze względów bezpieczeństwa.
17.08.2023

PGE PAK Energia Jądrowa złożyła wniosek ws. wydania decyzji zasadniczej dot. budowy drugiej elektrowni jądrowej w Polsce

PGE PAK Energia Jądrowa złożyła wniosek ws. wydania decyzji zasadniczej dotyczącej budowy, we współpracy z koreańską firmą KHNP, drugiej elektrowni jądrowej w Polsce - poinformował w środę dziennikarzy zarząd spółki PGE PAK Energia Jądrowa.
16.08.2023

Korea Płd. w oczekiwaniu na tajfun. Wstrzymane rejsy promów

W Korei Południowej wstrzymano loty samolotów i rejsy promów w oczekiwaniu na tajfun Khanun, którego pierwsze uderzenie spodziewane jest w środę po południu. Nadciągający z południowego wschodu żywioł ma przynieść wichurę wiejącą z prędkością do 150 km na godzinę i silne ulewy - podała agencja AP.
09.08.2023

CMA CGM otwiera nowy serwis oceaniczny do Portu Gdańsk

Dzięki nowemu serwisowi, Port Gdańsk uzyska bezpośrednie połączenie z Busan, największym portem kontenerowym Korei Południowej i 6. największym na świecie. Pierwsze zawinięcie kontenerowca armatora CMA CGM do terminalu Baltic Hub już 15 sierpnia. Od października, statki w ramach serwisu FAL1, będą zwijały do Gdańska regularnie w cyklu cotygodniowym.
03.08.2023

Festiwal Gdynia Sailing Days zakończony. To była pod każdym względem rekordowa edycja

Blisko 2 tysiące zawodników z ponad 50 krajów wzięło udział w zakończonym dzisiaj festiwalu Gdynia Sailing Days. To rekord frekwencji w 24-letniej historii festiwalu, który w tym roku trwał aż 27 dni. Rekordowa była też liczba regat najwyższej rangi – o medale mistrzostw Europy i świata rywalizowali żeglarze w czterech klasach żeglarskich.
31.07.2023

Gdynia Sailing Days na ostatniej prostej. Rozpoczął się Polboat Yachting Festival

Gdynia Sailing Days na ostatniej prostej. W Gdyni zakończyły się najbardziej radosne regaty w Polsce, czyli Kinder Joy of moving Puchar Trenerów z udziałem ponad 250 dzieci. Trwają jeszcze mistrzostwa świata w dawnej, olimpijskiej klasie Flying Dutchman, a w sąsiedniej marinie Yacht Park rozpoczął się Polboat Yachting Festival – największe w Polsce targi jachtowe na wodzie.
27.07.2023

Korea Płn. wystrzeliła dwa pociski balistyczne u swoich wschodnich wybrzeży. Spadły do morza

Korea Północna wystrzeliła w poniedziałek dwa pociski balistyczne u swoich wschodnich wybrzeży, obydwa spadły do morza; jest to odpowiedź Pjongjangu na przybycie amerykańskiego atomowego okrętu podwodnego do Korei Południowej - poinformowała agencja Reutera, powołując się na dowództwo armii w Seulu.
24.07.2023

Okręt podwodny programu "Orka"- co wiemy o potencjalnych oferentach?

Ogłoszenie przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka ruszenia z realizacją programu "Orka" rozpoczyna szereg prac w związku całym przedsięwzięciem. Jeszcze zanim choćby odbędzie się cięcie blach pod budowę pierwszego z okrętów, miną lata w związku z pracami koncepcyjnymi, konsultacjami rynkowymi, aż w końcu przetargiem i wyborem najlepszej oferty.
23.07.2023

Korea Płn. MON: USA przekroczyły czerwoną linię, warunki użycia broni jądrowej mogą być spełnione

Rozmieszczenie amerykańskiego strategicznego okrętu podwodnego zdolnego do przenoszenia broni jądrowej w Korei Południowej może "spełniać warunki do użycia broni jądrowej" – podała północnokoreańska agencja informacyjna KCNA. Północnokoreański resort obrony oświadczył, że Waszyngton i Seul "przekroczyły czerwoną linię".
20.07.2023

Korea Płd. Po raz pierwszy od 40 lat do kraju przypłynął amerykański okręt podwodny z bronią jądrową

Po raz pierwszy od 40 lat amerykański okręt podwodny uzbrojony w rakiety z głowicami nuklearnymi przypłynął we wtorek do Korei Południowej - poinformował przebywający w Seulu przedstawiciel Białego Domu Kurt Campbell.
18.07.2023

Chiny i Rosja rozpoczynają manewry morskie na Morzu Japońskim w reakcji na sojusz USA z Japonią i Koreą Południową

Pięć chińskich okrętów wojennych wyruszyło w sobotę na spotkanie floty rosyjskiej. Wspólne ćwiczenia na Morzu Japońskim "Northern/Interaction-2023" mają na celu, jak oświadczyło ministerstwo obrony w Pekinie, "ochronę bezpieczeństwa strategicznych szlaków morskich".
15.07.2023

Japonia. Rząd chce już w sierpniu rozpocząć spuszczanie do morza wody z elektrowni w Fukushimie

Japoński rząd planuje już w sierpniu rozpocząć uwalnianie uzdatnionej radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie - poinformował we wtorek portal Nikkei. Tokio oczekuje na oficjalną zgodę od Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).
05.07.2023

Japonia może spuścić do morza wodę skażoną w zniszczonej elektrowni w Fukushimie

Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi przekazał we wtorek premierowi Japonii Fumio Kishidzie raport, z którego wynika, że Tokio może spuścić do morza przefiltrowaną, ale wciąż radioaktywną wodę ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie.
04.07.2023

Do Polski płynie pierwsza partia wyrzutni rakietowych z Korei Południowej

Na podstawie umowy zbrojeniowej między władzami w Warszawie i Seulu, trwa kolejny transport broni do Polski. Tym razem, obok dotychczas dostarczanych czołgów K2 i armatohaubic K9 pierwszy raz przybędą wyrzutnie rakietowe K239 Chunmoo.
26.06.2023

Korea Północna wystrzeliła dwa pociski rakietowe krótkiego zasięgu, wpadły do morza

Korea Północna wystrzeliła w czwartek dwa pociski rakietowe krótkiego zasięgu ze swojego wschodniego wybrzeża - poinformowała agencja Yonhap, powołując się na siły zbrojne Korei Południowej. Rakiety wpadły do morza.
15.06.2023

Sekretarz generalny ONZ wzywa Pjongjang do wznowienia dialogu w celu denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres skrytykował w środę Koreę Północną za wystrzelenie jej pierwszego wojskowego satelity szpiegowskiego i wezwał Pjongjang do szybkiego wznowienia dialogu, mającego na celu denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego.
31.05.2023

Koreański biznes napędza również polską gospodarkę

Polska jest coraz częściej postrzegana jako dobre miejsce na lokowanie biznesu, jako atrakcyjny i solidny partner biznesowy. Również przez firmy koreańskie. Świetną okazją do budowania i zacieśniania relacji biznesowych między polskimi i koreańskimi przedsiębiorstwami był zorganizowany przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. Business Mixer 2023, międzynarodowa konferencja, która miała miejsce w Seulu w dniach 27-28 kwietnia. Patronat nad nią objęło Ministerstwo Infrastruktury.
10.05.2023

Ważąca ponad 850 ton kolumna dotrze na plac budowy w PKN Orlen – największy transport w Polsce

W Płocku we wtorek wieczorem rozpocznie się dwudniowa operacja przewiezienia z nabrzeża Wisły do zakładu głównego PKN Orlen ważącej ponad 850 ton kolumny Wash Tower dla budowanego tam kompleksu Olefin III. To największy transport realizowany dotąd w Polsce.
09.05.2023

PKN Orlen. Wkrótce operacja przewiezienia największego i najcięższego elementu do budowy kompleksu Olefin III

Na przyszły tydzień w Płocku (Mazowieckie) planowany jest transport kolumny Wash Tower, największego i najcięższego elementu budowanego w zakładzie głównym PKN Orlen kompleksu Olefin III. Transport wyruszy z nabrzeża Wisły 9 maja wieczorem, a na plac budowy dotrze w nocy z 10 na 11 maja.
05.05.2023

US Navy wysyła do Korei Południowej okręt podwodny z bronią jądrową na pokładzie

Stany Zjednoczone po raz pierwszy od ponad 40 lat wyślą do Korei Południowej okręty podwodne wyposażone w pociski z głowicami jądrowymi, by zademonstrować wsparcie w obliczu zagrożenia ze strony Korei Północnej.
26.04.2023

Marynarka wojenna Korei Południowej oddała strzały ostrzegawcze, aby odstraszyć łódź patrolową z Północy

Południowokoreańska marynarka wojenna oddała strzały ostrzegawcze, aby odstraszyć północnokoreańską łódź patrolową, która przekroczyła sporną granicę morską między obydwoma krajami.
16.04.2023

Japonia, Korea Płd. i USA rozpoczęły wspólne ćwiczenia w zwalczaniu okrętów podwodnych

Japonia, Korea Południowa i USA rozpoczęły wspólne ćwiczenia w zwalczaniu okrętów podwodnych na akwenach morskich w pobliżu Półwyspu Koreańskiego, by wzmocnić odstraszanie w obliczu gróźb Korei Północnej. W manewrach uczestniczy amerykański lotniskowiec USS Nimitz.
03.04.2023

Wspólne ćwiczenia Korei Południowej i USA z udziałem amerykańskiego lotniskowca

Grupa uderzeniowa amerykańskiego lotniskowca USS Nimitz uczestniczyła w poniedziałek we wspólnych manewrach armii USA i Korei Południowej w pobliżu Półwyspu Koreańskiego. Wcześniej w akcie protestu Korea Północna odpaliła dwa pociski balistyczne.
27.03.2023

W Korei Północnej przetestowano nowy podwodny dron bojowy o napędzie atomowym

Północnokoreańskie media państwowe poinformowały o przetestowaniu nowego, zdolnego do ataku nuklearnego podwodnego drona, który ma być zdolnym do wygenerowania "radioaktywnego tsunami".
24.03.2023

Korea Południowa się zbroi. Zapowiada zakup kolejnej partii myśliwców F-35A i pocisków SM-6

Władze w Seulu zdecydowały o wzmocnieniu potencjału sił zbrojnych Korei Południowej. Południowokoreański dziennik "Dzoson Ilbo" poinformował, że rząd zakupi kolejnych 20 amerykańskich myśliwców o obniżonej wykrywalności F-35A oraz pociski obrony powietrznej SM-6 w związku z zagrożeniem ze strony północnego sąsiada.
14.03.2023

Korea Płn. wystrzeliła pocisk balistyczny w kierunku Morza Żółtego

Korea Północna wystrzeliła w czwartek pocisk balistyczny krótkiego zasięgu w kierunku Morza Żółtego – poinformowała armia Korei Południowej. To kolejny pokaz siły Pjongjangu przed planowanymi na przyszły tydzień wspólnymi ćwiczeniami wojsk USA i Korei Płd.
09.03.2023

Korea Południowa i USA rozpoczną wielkie manewry mimo gróźb Pjongjangu

Wojskowi USA i Korei Południowej zapowiedzieli w piątek na konferencji prasowej, że w dniach 13-23 marca przeprowadzą doroczne manewry, tym razem na wyjątkowo dużą skalę, mimo gróźb północnego sąsiada. Pjongjang zapowiedział podjęcie "bezprecedensowych" posunięć jeśli manewry się odbędą.
03.03.2023

Trwają pierwsze prace przy budowie instalacji Olefiny III w PKN Orlen w Płocku. Elementy przypływają do Portu Gdańsk

W zakładzie PKN Orlen w Płocku (Mazowieckie) trwają już pierwsze prace przy budowie instalacji Olefiny III. Powstaje też miasteczko dla pracowników zatrudnionych przy inwestycji. W szczytowym jej okresie będzie ich 10 tys. - przekazał członek zarządu PKN Orlen ds. korporacyjnych Armen Artwich. Poszczególne elementy instalacji od miesiąca przypływają statkami do Portu Gdańsk, gdzie są przeładowywane na barki rzeczne, za pomocą których płyną dalej, do Płocka.
25.02.2023

Japonia, Korea Płd. i USA przeprowadziły wspólne ćwiczenia obrony przeciwrakietowej

Wojska Japonii, Korei Południowej i USA przeprowadziły w środę na Morzu Japońskim wspólne, trójstronne ćwiczenia obrony przeciwrakietowej w obliczu zagrożenia ze strony Korei Północnej – poinformowało ministerstwo obrony w Seulu.
22.02.2023

Korea Południowa wznowi wydawanie wiz krótkoterminowych dla podróżujących z Chin

Władze w Seulu planują wznowić wydawanie wiz krótkoterminowych dla podróżnych z Chin w sobotę po tym, jak wieści z tego kraju wskazały na poprawę sytuacji związanej z COVID-19.
10.02.2023

Szef NATO: W czasie napięć międzynarodowych rośnie znaczenie partnerstwa w regionie Indo-Pacyfiku

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział dziś podczas wizyty w Japonii, że wojna na Ukrainie pokazała, że kwestie bezpieczeństwa w różnych częściach świata są ze sobą połączone. Podkreślił wagę bliskiej współpracy Sojuszu z partnerami w regionie Indo-Pacyfiku.
01.02.2023

Niedługo rusza transport ogromnych elementów dla instalacji Olefin III w PKN Orlen. Potrwa do marca

Jeszcze w styczniu z nabrzeża Wisły w Płocku do tamtejszego zakładu PKN Orlen rozpocznie się transport ponadnormatywnych elementów dla kompleksu Olefin III. Transport kolejnych elementów instalacji o wymiarach około 120 na 9 metrów i wadze do 850 ton na plac budowy planowany jest do końca marca.
20.01.2023

Korea Południowa przywraca ograniczenia COVID dla załóg przybywających z Chin

Od kiedy Chiny zaczęły zmniejszać ograniczenia w podróżowaniu w związku z pandemią COVID-19, w tym kontekście załóg statków, inne kraje zaczęły zwiększać restrykcje dla podróżnych przybywających z Państwa Środka. W związku z tym Korea Południowa przywróciła swoje wymagania dotyczące testów i kwarantanny.
12.01.2023

Załoga polskiego jachtu gotowa do The Ocean Race. Przedstawiono skład WindWhisper Racing Team [GALERIA]

Lata marzeń, miesiące intensywnych przygotowań, zarówno pod względem sportowym, jak i logistycznym. Nadchodzi historyczny moment dla polskiego żeglarstwa. 8 stycznia na starcie regat The Ocean Race po pół wieku znów załopocze biało-czerwona bandera. Załoga polskiego jachtu WindWhisper to idealnie skomponowana mieszanka rutyny i młodzieńczego entuzjazmu. Znany jest jej pełny skład.
05.01.2023

Północnokoreański dron wleciał w grudniu w strefę wokół biura prezydenta w Seulu

Jeden z północnokoreańskich dronów, które naruszyły w grudniu przestrzeń powietrzną Korei Płd., wleciał w strefę zakazu lotów o promieniu 3,7 km wokół biura prezydenta w Seulu.
05.01.2023

Prezydent Korei Płd. grozi zawieszeniem porozumienia wojskowego z Koreą Płn.

Prezydent Korei Płd Yoon Suk-yeol zagroził w środę zawieszeniem porozumienia wojskowego z 2018 r. z Koreą Płn. jeśli Pjongjang ponownie naruszy przestrzeń powietrzną jego kraju - poinformowała agencja Yonhap powołując się na sekretarza prasowego prezydenta.
04.01.2023

Korea Południowa i USA kontynuują rozmowy o współpracy na poziomie nuklearlnym

Seul i Waszyngton rozmawiają o współpracy związanej z siłami jądrowymi USA – oświadczyła ponownie we wtorek kancelaria prezydenta Korei Płd. Jun Suk Jeola. Wcześniej prezydent USA Joe Biden zaprzeczył, że oba kraje planują wspólne ćwiczenia nuklearne.
03.01.2023

Korea Południowa rozmawia z USA o wspólnych ćwiczeniach nuklearnych

Prezydent Jun Suk Jeol oświadczył, że w obliczu zagrożenia ze strony Korei Północnej Seul i Waszyngton dyskutują o możliwości przeprowadzenia wspólnych ćwiczeń z udziałem elementów amerykańskich sił nuklearnych.
02.01.2023

Siły zbrojne Korei Płd. oddały strzały ostrzegawcze w kierunku dronów północnego sąsiada

W poniedziałek rano drony z północy naruszyły przestrzeń południowej granicy. W akcji uczestniczyły myśliwce i śmigłowce bojowe południowokoreańskiej armii.
26.12.2022

USA uruchamia jednostkę Sił Kosmicznych w Korei Południowej

W południowokoreańskim mieście Pjeongtaek uroczyście zainaugurowano działalność jednostki Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych (USSF); to odpowiedź na rosnące zagrożenie ze strony reżimu w Korei Północnej - poinformowała w środę agencja Reutera.
14.12.2022

Prezydent i szef MON w Porcie Gdynia. Uroczysty odbiór sprzętu dla wojska

Prezydent Andrzej Duda oraz wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak wzięli udział w uroczystym odbiorze pierwszej dostawy uzbrojenia zamówionego dla polskiej armii. Wydarzenie miało miejsce w terminalu BCT w Porcie Gdynia, gdzie rozładowane zostały nowe czołgi i armatohaubice.
06.12.2022

Korea Płn. wystrzeliwuje pociski artyleryjskie do morza

Dowództwo armii Korei Północnej poleciło wystrzelenie kolejnej serii pocisków artyleryjskich do morza w odpowiedzi na trwające manewry wojsk południowokoreańskich w pobliżu strefy zdemilitaryzowanej, rozdzielającej oba państwa koreańskie.
06.12.2022

Siły Korei Północnej wystrzeliły 130 pocisków artyleryjskich w kierunku strefy buforowej

Wojskowe władze w Seulu przekazały, że Pjongjang dokonał masowego odstrzału w strefie buforowej przy faktycznej granicy z Koreą Południową, po raz kolejny łamiąc dwustronne porozumienie z 2018 roku.
05.12.2022

USA, Korea Południowa i Japonia nałożyły sankcje na północnokoreańskich urzędników odpowiedzialnych za zbrojenia

Stany Zjednoczone, Korea Południowa i Japonia nałożyły w czwartek sankcje na wysokich rangą urzędników z Korei Północnej, którzy odpowiadają za program zbrojeń tego państwa, w szczególności za testy pocisków rakietowych - poinformowała w piątek agencja Reutera.
02.12.2022

Korea Północna wystrzeliła pocisk balistyczny

Korea Płn. wystrzeliła w czwartek pocisk balistyczny, ktory spadł do morza na wschodzie tego kraju - poinformowało dowództwo armii południowokoreańskej. Nie podano rodzaju pocisku, jego trajektorii ani miejsca upadku.
17.11.2022

Południowokoreańska armia wyłowiła fragmenty pocisku Korei Płn., jest podobny do rosyjskich

Wojsko Korei Płd. wyłowiło z morza fragment północnokoreańskiego pocisku, który spadł niedawno po południowej stronie faktycznej granicy. Przypomina rakiety używane przez Rosję na Ukrainie i jest na nim napis po rosyjsku – ogłosiło w środę dowództwo w Seulu.
09.11.2022

Korea Południowa obiecuje miliardy dla przemysłu stoczniowego

Rząd w Seulu ogłosił plany dotyczące projektów o wartości 2 miliardów dolarów, mających wesprzeć biznes morski, w związku z pesymistycznymi prognozami dla krajowego przemysłu stoczniowego.
08.11.2022

USA i Korea Płd. przedłużyły ćwiczenia sił powietrznych w reakcji na prowokacje Korei Płn

USA i Korea Południowa zdecydowały w czwartek o przedłużeniu trwających wspólnych manewrów wojsk lotniczych – poinformowały południowokoreańskie siły powietrzne. Korea Północna od środy prowadzi próby rakiet balistycznych na bezprecedensową skalę.
03.11.2022

Korea Płd. Armia: Korea Płn. ponownie wystrzeliła pociski artyleryjskie do morza

Korea Północna ponownie wystrzeliła we wtorek pociski artyleryjskie do wód u swoich wschodnich i zachodnich wybrzeży, w strefie buforowej przy granicy – poinformowało dowództwo sił zbrojnych Korei Południowej. Poprzednią taką próbę Pjongjang przeprowadził w piątek.
18.10.2022

Korea Płn. wysłała samoloty bojowe nad granicę z Koreą Płd., wystrzeliła też kolejny pocisk balistyczny

Korea Płn. wysłała w czwartek samoloty bojowe nad granicę z Koreą Płd., która w odpowiedzi poderwała myśliwce F-35 i inne maszyny. Pjongjang wystrzelił też wcześnie rano w piątek (czasu lokalnego) kolejny pocisk balistyczny - poinformowały południowokoreańskie siły zbrojne.
13.10.2022

Japonia. Ministerstwo obrony: prowadzimy z USA wspólne manewry z udziałem lotniskowca

Japonia i USA prowadzą wspólne manewry wojskowe z udziałem amerykańskiego lotniskowca USS Ronald Reagan na wodach w pobliżu japońskich wysp w reakcji na ciągłe próby rakietowe Korei Północnej – ogłosiło w sobotę japońskie ministerstwo obrony.
08.10.2022

Seul przeprowadził manewry bombowe z USA

W odpowiedzi na wystrzelenie rakiety przez Koreę Północną wojska Korei Południowej przeprowadziły we wtorek razem z siłami USA ćwiczenia z wykorzystaniem bombowców - poinformowała armia Korei Płd.
04.10.2022

Clarksons zmniejsza profil ryzyka projektów offshore wind

Oddział Clarksons Offshore Renewables uruchamia usługę strategicznego doradztwa morskiego "AIR", aby wspierać klientów działających w sektorze morskiej energetyki wiatrowej lub zamierzających wejść do tego sektora.
03.10.2022

Pierwsza morska farma wiatrowa we Francji kosztowała 2 mld euro

Pierwsza morska farma wiatrowa we Francji z 80 turbinami wiatrowymi została otwarta nad Atlantykiem pod koniec września. Koszt tej inwestycji to 2 mld euro. Przyszłością są także dryfujące farmy, które również konstruujemy – mówi PAP dyrektor ds. energii morskich EDF Renouvelables Cedric Le Bousse.
02.10.2022

Prezydent Jun ostrzega Koreę Płn. po kolejnej próbie rakietowej Pjongjangu

W reakcji na kolejną próbę rakietową Korei Północnej prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol zapowiedział w sobotę nasilenie wspólnych ćwiczeń wojskowych z USA. Ostrzegł Pjongjang, że odpowiedź na użycie broni jądrowej przez Północ byłaby "stanowcza i przytłaczająca".
01.10.2022

Japonia, USA i Korea Południowa przeprowadzą manewry na Morzu Japońskim

Marynarki wojenne Japonii, Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej przeprowadzą w piątek wspólne manewry - poinformowały Japońskie Morskie Siły Samoobrony. Ćwiczenia odbędą się na Morzu Japońskim.
29.09.2022

Próba rakietowa Korei Północnej. Korea Południowa i USA odpowiedziały morskimi manewrami

Korea Południowa i USA rozpoczęły w poniedziałek pierwsze od pięciu lat wspólne ćwiczenia morskie w pobliżu Półwyspu Koreańskiego – podała agencja Yonhap, podkreślając, że dzień wcześniej Korea Północna wystrzeliła rakietę balistyczną.
26.09.2022

Rakieta balistyczna wystrzelona przez Koreę Płn. miała krótki zasięg

Rakieta wystrzelona w niedzielę rano przez Koreę Północną była pociskiem balistycznym krótkiego zasięgu - podało Kolegium Połączonych Szefów Sztabów armii Korei Południowej.
25.09.2022

Korea Płn. wystrzeliła pocisk balistyczny

Korea Północna wystrzeliła w niedzielę "nieokreślony" pocisk balistyczny w kierunku morza u jej wschodniego wybrzeża - poinformowało w nocy z soboty na niedzielę Kolegium Połączonych Szefów Sztabów armii Korei Południowej.
25.09.2022

Korea Płn. może przygotowywać test z pociskiem balistycznym na okręcie podwodnym

Południowokoreańskie siły zbrojne wykryły oznaki mogące świadczyć o tym, że Korea Północna przygotowuje test pocisku balistycznego odpalanego z okrętu podwodnego - podała w sobotę agencja Yonhap. Za kilka dni do Korei Płd. ma przybyć wiceprezydent USA Kamala Harris.
24.09.2022

Prezydent Macron inauguruje Saint-Nazaire. To pierwsza morska farma wiatrowa we Francji

W czwartek rozpoczęły się uroczystości otwarcia pierwszej morskiej farmy wiatrowej we Francji. W wydarzeniach bierze udział prezydent Francji Emanuel Macron, minister środowiska i inni ważni przedstawiciele rządu. Projekt Saint Nazaire rozwijała francuska firma EDF Renewables.
22.09.2022

Początki MEW we Francji. EDF Renewables i polsko-francuski dzień offshore

Saint-Nazaire to pierwsza otwarta we Francji morska farma wiatrowa. Jej budowa trwała ponad dziesięć lat i ostatecznie stała się success story jej dewelopera, firmy EDF Renewables. We wtorek 13 września w Gdańskim Inkubatorze STARTer polska branża morska mogła wysłuchać i zobaczyć, jak powstawała ta dziś będąca jedną z najbardziej nowoczesnych morskich farm wiatrowych w Europie.
15.09.2022

Agencja Yonhap: Korea Północna wystrzeliła dwa pociski manewrujące w kierunku Morza Żółtego

Korea Płn. prawdopodobnie wystrzeliła w środę dwa pociski manewrujące w kierunku Morza Żółtego – podała południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na źródło wojskowe w Seulu. Zbiegło się to w czasie z konferencją z okazji 100 dni prezydentury Jun Suk Jeola w Korei Płd.
17.08.2022

Manewry USA, Japonii i Korei Południowej w obronie przed rakietami na Hawajach

Siły morskie USA, Japonii i Korei Południowej uczestniczyły w ćwiczeniach ostrzegania przed rakietami oraz poszukiwania i monitorowania rakiet balistycznych. Pentagon poinformował w poniedziałek, że przeprowadzono je w ramach manewrów Pacific Dragon na Hawajach.
16.08.2022

Nancy Pelosi przybyła do Tokio

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi przyleciała w czwartek z Seulu do Tokio, gdzie spotka się między innymi z premierem Fumio Kishidą. Japonia jest ostatnim etapem jej podróży po Dalekim Wschodzie, która objęła m.in. Tajwan - informuje agencja AFP.
04.08.2022

Łańcuchy dostaw. USA: nie możemy pozwolić Chinom na dominację w dziedzinie surowców i technologii

Ministra finansów USA Janet Yellen przebywa z wizytą w Korei Południowej, gdzie będzie we wtorek zabiegać o pogłębienie relacji handlowych, aby nie pozwolić Chinom na osiągnięcie dominacji w dziedzinie kluczowych surowców i technologii – wynika z zapowiedzi jej resortu.
18.07.2022

Koreańskie stocznie walczą o podium z Chinami

W maju br. koreańskie stocznie podpisały kontrakty na 20 jednostek i 1,2 miliona CGT i przejęły prawie połowę światowego portfela kontraktów na który złożyło się 57 statków i 2,5 miliona CGT. Na początku lipca br. Korea Shipbuilding & Offshore Engineering Co. (KSOE) z Korei Południowej powiększyła swój portfel o 10 zbiornikowców LNG o wartości 2,21 mld dolarów. Wojna wyraźnie napędza stoczniom portfel na gazowce i zbiornikowce.
12.07.2022

Korea Płn. najpewniej wystrzeliła pociski artyleryjskie w kierunku morza; to możliwa reakcja na manewry Korei Płd. i USA

Armia Korei Południowej poinformowała w niedzielę, że Korea Północna najprawdopodobniej dokonała tego dnia próbnych wystrzałów pocisków artyleryjskich w kierunku morza u zachodnich wybrzeży Półwyspu Koreańskiego. Kilka dni wcześniej USA wysłały do Korei Południowej zaawansowane odrzutowce myśliwskie na wspólne szkolenia - zauważyła agencja AP.
10.07.2022

103 turbiny od Siemensa Gamesa – powstaje jeden z największych projektów offshore na Bałtyku

Siemens Gamesa i wpd podpisały umowę ramową na dostawy dla ogromnej morskiej elektrowni wiatrowej Gennaker o mocy 927 MW. Farma zlokalizowana jest zaledwie 15 km od wybrzeża Niemiec, a potężny projekt ma zawierać 103 morskie turbiny wiatrowe Siemens Gamesa Direct Drive, każda z 167-metrowym wirnikiem. Po włączeniu opcji PowerBoost każda maszyna może osiągnąć moc do 9 MW. Umowa zawiera 20-letnią umowę serwisową.
05.07.2022

Korea Północna wystrzeliła pocisk rakietowy w kierunku morza

Korea Północna wystrzeliła u swojego wschodniego wybrzeża co najmniej jeden pocisk balistyczny w kierunku morza - poinformowało w niedzielę południowokoreańskie wojsko.
05.06.2022

Biden i Jun Suk Jeol chcą zacieśnić współpracę w celu odstraszania Korei Płn. i utrzymania "wolnego i otwartego" regionu Indo-Pacyfiku

Prezydenci Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej Joe Biden i Jun Suk Jeol uzgodnili w sobotę w Seulu dalsze wzmacnianie więzi między obydwoma krajami w celu zapobiegania zagrożeniu ze strony Korei Północnej - podał Biały Dom w komunikacie.
21.05.2022

Korea Płn.: ostateczna próba pocisku hipersonicznego zakończyła się sukcesem

We wtorek w obecności przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una przeprowadzona została ostateczna próba nowego rodzaju pocisku hipersonicznego, która zakończyła się powodzeniem – ogłosiła w środę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA.
12.01.2022

Korea Płd. Prezydent wciąż liczy na dialog po próbie rakietowej Korei Płn.

Korea Płn. wystrzeliła w środę rano do morza niezidentyfikowany obiekt, najpewniej pocisk balistyczny. Próba nastąpiła kilka godzin przed uroczystym rozpoczęciem budowy linii kolejowej w Korei Płd., która w zamyśle Seulu ma kiedyś połączyć oba zwaśnione kraje.
05.01.2022

Koreański tygrys atakuje. Południowokoreańskie stocznie w walce o globalną dominację

Po długoletnim załamaniu koniunktury sytuacja w południowokoreańskim przemyśle stoczniowym poprawiła się na tyle, że koreańskie stocznie walczą o miano globalnego lidera wespół z Chinami. Wsparcie rządu, globalny popyt na statki sprawia, że Korea pokazuje potencjał stoczniowy godny miana koreańskiego tygrysa.
05.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Korea Płd. przeprowadziła test rakiety balistycznej wystrzeliwanej z okrętu podwodnego

Kancelaria prezydenta Korei Płd. Mun Dze Ina poinformowała w środę, że południowokoreańskie siły zbrojne przeprowadziły pierwszy test rakiety balistycznej wystrzeliwanej z okrętu podwodnego. Kilka godzin wcześniej Korea Płn. wystrzeliła dwa pociski balistyczne.
15.09.2021

Korea Północna wystrzeliła rakiety w kierunku Morza Japońskiego. Czy Kim Dzong Un zmusi USA do rozmów?

Korea Północna wystrzeliła dwa pociski balistyczne - poinformowały w środę rano siły zbrojne Korei Południowej. Według japońskiej straży przybrzeżnej rakiety zostały wystrzelone w odstępie pięciu minut w kierunku Morza Japońskiego.
15.09.2021

Rosyjski okręt oddał strzały ostrzegawcze w kierunku statku rybackiego Korei Płd.

Rosyjski okręt oddał w środę strzały ostrzegawcze, by przepędzić południowokoreański statek rybacki łowiący około 140 km na południe od Władywostoku; nie ma doniesień o rannych ani uszkodzeniach – podała południowokoreańska agencja Yonhap.
18.08.2021

Korea Płd.: Parlament wzywa rząd Japonii do zmiany decyzji o uwolnieniu do morza radioaktywnej wody

Parlament Korei Płd. przyjął we wtorek rezolucję wzywającą rząd Japonii do zmiany decyzji o uwolnieniu do morza radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie – podała agencja Yonhap.
30.06.2021

Południowy Koreańczyk złapany na próbie przekroczenia granicy morskiej z Koreą Północną

Południowy Koreańczyk został złapany na próbie przekroczenia zachodniej granicy międzykoreańskiej na Morzu Żółtym, na pokładzie łodzi – poinformowały w piątek źródła rządowe w Seulu, na które powołuje się południowokoreańska agencja Yonhap.
18.06.2021

Potencjał azjatyckich stoczni po COVID-19 [raport]

Pandemia COVID-19 ujawniła zdolność azjatyckich stoczni do dostarczania efektywnych kosztowo statków niskoemisyjnych, znajdując odzwierciedlenie w sporym wolumenie zamówień. To właśnie azjatycki przemysł stoczniowy szybko podniósł się po trudnym dla światowym gospodarki 2020 roku, zwiększając swój udział w rynku.
01.06.2021

Korea Płd.: Studenci ogolili głowy w proteście przeciw uwolnieniu wody z Fukushimy do oceanu

W Korei Płd. 30 studentów ogoliło głowy na znak protestu przeciw planom uwolnienia radioaktywnej wody z elektrowni jądrowej w Fukushimie do oceanu – podały w środę media. Według agencji Yonhap studenci od kilku dni protestują przed ambasadą Japonii w Seulu.
21.04.2021

Władze Korei Południowej rozważają zaskarżenie decyzji Japonii o uwolnieniu wody z Fukushimy

Władze Korei Płd. rozważają wniesienie do Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza (ITLOS) skargi na decyzję rządu Japonii o uwolnieniu ponad miliona ton wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie do oceanu – ogłosił w środę pałac prezydencki w Seulu.
14.04.2021

Rząd zatwierdził plan uwolnienia do morza radioaktywnej wody z Fukushimy

Rząd Japonii oficjalnie zatwierdził we wtorek decyzję o uwolnieniu do oceanu ponad miliona ton przefiltrowanej, ale wciąż radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie. Sprzeciwiają się temu Chiny i Korea Południowa, a także japońscy rybacy.
13.04.2021

Korea Płn. zbudowała okręt podwodny, który może wystrzeliwać rakiety balistyczne

Służby wywiadowcze USA i Korei Południowej sądzą, że Korea Północna zbudowała nowy okręt podwodny o wyporności 3000 ton, zdolny do wystrzeliwania rakiet balistycznych, i zamierza go ujawnić w strategicznym momencie – podała agencja Yonhap, cytując anonimowe źródła w Seulu.
12.04.2021

Radioaktywna woda z Fukushimy trafi do morza

Mimo obaw państw ościennych i sprzeciwu rybaków rząd Japonii podjął decyzję o uwolnieniu do morza ponad miliona ton radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie – podała w piątek agencja Kyodo, powołując się na anonimowe źródło.
09.04.2021

Przetrzymywany od ponad trzech miesięcy południowokoreański tankowiec uwolniony

Przetrzymywany od stycznia przez irańską Straż Rewolucyjną południowokoreański tankowiec został oswobodzony w piątek – poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych w Seulu. Jako pierwszy był uwolniony kapitan jednostki, a następnie tankowiec opuścił port.
09.04.2021

Czy Korea Północa przygotowuje się do wystrzelenia rakiety balistycznej z okrętu podwodnego?

Korea Płn. przesunęła barkę używaną do testów rakietowych, co może być częścią przygotowań do próby pocisku balistycznego wystrzeliwanego z okrętu podwodnego (SLBM) – podała w środę agencja Yonhap, cytując ustalenia amerykańskiego think tanku Beyond Parallel.
07.04.2021

Korea Płd. i Japonia będą rozmawiać o sporze historycznym i terytorialnym

Korea Płd. i Japonia przeprowadzą w czwartek robocze rozmowy na temat trwającego sporu historycznego, handlowego i terytorialnego – ogłosiło w środę koreańskie MSZ. Dzień wcześniej Seul potępił Tokio za roszczenia do kontrolowanych przez Koreę Płd. wysp.
31.03.2021

Czy skażona woda z Fukushimy zostanie spuszczona do oceanu?

Rząd Japonii poprosił Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) o poparcie planu uwolnienia do oceanu ponad miliona ton przefiltrowanej, ale wciąż radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie – podał w środę portal Japan Times.
24.03.2021

Chimeryczna Fortuna. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 3-5/2021)

Na rynkach żeglugowych, pomimo dobrych warunków, panujących na początku stycznia doszło do przesilenia, szczególnie, jeśli chodzi o przewozy ładunków masowych. Nieco więcej optymizmu było ostatnio w branży wydobycia ropy naftowej, gdzie wzrastające ceny surowca zwiększały również poziom opłacalności produkcji. Czy te nieco lepsze wyniki przełożą się na polepszenie ciężkiej sytuacji na rynku zbiornikowców? Jakie są najnowsze trendy na rynkach związanych z transportem gazu naturalnego, czy też projektami morskich farm wiatrowych?
08.02.2021

Ruszyły prace polsko-brytyjskiej grupy roboczej do spraw CPK

Wspólne działania w ramach inwestycji lotniskowych i kolejowych były tematem inauguracyjnego spotkania polsko-brytyjskiej grupy roboczej do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformowała w czwartek spółka CPK.
22.01.2021

CPK rozpoczął pozyskiwanie danych do master planu lotniska m.in. prognozy przewozów

Spółka Centralny Port Komunikacyjny rozpoczęła pozyskiwanie specjalistycznych danych na potrzeby master planu lotniska. Chodzi m.in. o prognozy dotyczące przewozów pasażerskich i cargo. To kolejny etap uzgadniania koncepcji Portu Solidarność z potrzebami przewoźników - poinformował CPK w piątkowym komunikacie.
15.01.2021

Korea Płd. wysyła do Iranu delegację, by starała się o uwolnienie tankowca

Korea Południowa jak najszybciej wyśle do Iranu delegację dla prowadzenia rozmów w sprawie uwolnienia noszącego południowokoreańską banderę tankowca. Statek wraz ze swą 20-osobowa załogą wczoraj został zatrzymany przez okręty irańskiej Gwardii Rewolucyjnej pod zarzutem zanieczyszczenia olejem wód morskich.
05.01.2021

Wydarzenia gospodarcze 2020 roku - kalendarium

Tarcze antykryzysowe i finansowe rządu dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powodu pandemii, wygrana PGNiG z Gazpromem w wieloletnim arbitrażu ws. ceny gazu, zakaz wykonywania międzynarodowych połączeń lotniczych, nowelizacja budżetu - to kilka spośród najważniejszych wydarzeń gospodarczych 2020 r.
30.12.2020

Wybór strategicznego doradcy CPK jednym z ważniejszych wydarzeń 2020 r.?

Wybór lotniska Incheon z Seulu na doradcę strategicznego Centralnego Portu Komunikacyjnego, przyjęcie przez rząd Programu Wieloletniego CPK i rozpoczęcie wykupu gruntów pod port to jedne z ważniejszych wydarzeń w 2020 r. - uważa prezes spółki CPK Mikołaj Wild.
26.12.2020

CPK przed końcem roku planuje zawrzeć umowę z Koreańczykami na doradcę strategicznego

Spółka Centralny Port Komunikacyjny przed końcem roku planuje podpisać umowę z głównym międzynarodowym lotniskiem Korei Południowej na doradcę strategicznego CPK - poinformował PAP Konrad Majszyk z CPK. Dodał, że startujące w postępowaniu na doradcę japońskie lotnisko Narita, nie złożyło odwołania.
08.12.2020

Lotnisko Incheon z Seulu doradcą strategicznym Centralnego Portu Komunikacyjnego

Incheon International Airport, główne międzynarodowe lotnisko Korei Południowej, to zwycięzca postępowania ws. doradcy strategicznego Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformował dziś pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister Marcin Horała.
24.11.2020

Walka o kontrakt na master plan Centralnego Portu Komunikacyjnego

Francusko-hiszpańskie konsorcjum ADP i IDOM, holenderska grupa NACO oraz niemiecko-austriacki ILF złożyły oferty w postępowaniu na wykonawcę master planu Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformowała PAP spółka. Jak dodano, umowa z wykonawcą ma być podpisana przed końcem roku.
12.11.2020

Korea Płn. buduje dwa nowe okręty podwodne - jeden zdolny do ataków jądrowych

Korea Płn. buduje dwa nowe okręty podwodne, w tym jeden zdolny do wystrzeliwania pocisków z głowicami jądrowymi – podała dzisiaj agencja Reutera, cytując południowokoreańskiego posła Ha Te Keunga, zapoznanego z briefingiem agencji wywiadowczej w Seulu.
03.11.2020

Korea Płn. oskarża Koreę Płd. w sprawie zastrzelenia urzędnika na morzu

Oficjalna agencja prasowa Korei Płn. KCNA oceniła dzisiaj, że to Korea Płd. ponosi odpowiedzialność za śmierć swojego urzędnika, zastrzelonego niedawno przez północnokoreańskich żołnierzy, ponieważ nie była w stanie upilnować swojego obywatela.
30.10.2020

Korea Płd. zbuduje swój pierwszy lotniskowiec

Korea Południowa planuje budowę pierwszego lotniskowca. Na dzisiaj zaplanowano pierwsze spotkanie urzędników i inżynierów, mających opracować technologie potrzebne do wykonania takiego okrętu przed 2033 r. – poinformowała wojskowa agencja zaopatrzenia.
27.10.2020

Korea Płd. chce powstrzymać Japonię przed uwolnieniem skażonej wody z Fukushimy

Władze Korei Płd. apelują do Japonii, by zrezygnowała z planu uwolnienia do Pacyfiku 1 mln ton przefiltrowanej radioaktywnej wody ze zniszczonej w 2011 roku elektrowni jądrowej w Fukushimie. Według japońskich mediów decyzja może zapaść przed końcem miesiąca.
21.10.2020

Resort obrony Korei Płd.: jesteśmy w stanie zestrzelić nowe rakiety Korei Płn.

Południowokoreańskie wojsko jest w stanie „natychmiast odpowiedzieć i unieszkodliwić” nowe rakiety krótkiego zasięgu, zaprezentowane niedawno przez Koreę Płn., jeśli zostaną użyte do ataku na Koreę Płd. - oświadczyło dziś ministerstwo obrony w Seulu.
13.10.2020

Korea Płn. może pokazać nowe rakiety balistyczne

Korea Płn. może zaprezentować nowe międzykontynentalne rakiety balistyczne lub pociski odpalane z okrętów podwodnych, by zwrócić na siebie uwagę przy okazji sobotniej rocznicy utworzenia rządzącej partii – ocenił dziś resort ds. zjednoczenia w Seulu.
08.10.2020

Obroty handlu między Chinami a Koreą Płn. spadły o 70 proc.

Obroty w handlu pomiędzy Chinami a Koreą Północną były w pierwszych ośmiu miesiącach 2020 roku o prawie 70 proc. niższe niż rok wcześniej, prawdopodobnie z powodu pandemii koronawirusa – podała agencja Yonhap, powołując się na piątkowe dane rządu Korei Płd.
02.10.2020

Korea Płn. zapewnia, że wyda ciało zastrzelonego na morzu urzędnika

Korea Północna wyda ciało południowokoreańskiego urzędnika, zastrzelonego przez żołnierzy północnokoreańskich, jeśli tylko zostanie odnalezione podczas operacji poszukiwawczej - poinformowały dziś północnokoreańskie media państwowe.
27.09.2020

Prezydent Korei Płd.: zastrzelenie urzędnika przez żołnierzy Korei Płn. „niewybaczalne”

Prezydent Korei Płd. Mun Dze In ocenił zastrzelenie południowokoreańskiego urzędnika przez żołnierzy Korei Płn. jako „szokujące” i „niewybaczalne”. Wezwał Pjongjang do podjęcia „odpowiedzialnych działań” w tej sprawie.
24.09.2020

Urzędnik z Korei Płd. zaginął na morzu. "Prawdopodobnie zastrzelony” przez żołnierzy Korei Płn

Południowokoreański urzędnik nadzoru łowisk zaginął podczas rejsu służbowego w pobliżu wyspy na granicy morskiej z Koreą Płn. Z informacji wywiadowczych wynika, że został znaleziony na wodach północnokoreańskich – podała w środę agencja Yonhap. Prawdopodobnie został zastrzelony przez północnokoreańskich żołnierzy, gdy próbował zbiec do Korei Płn. Nie jest jasne czy żyje.
23.09.2020

Ciężko chory polski marynarz wrócił z Chin do Polski

Dzięki współpracy MSZ, premiera Mateusza Morawieckiego, MON, działaniom konsulów z Seulu i Pekinu, wczoraj na pokładzie rządowego samolotu, do Polski z Chin wrócił ciężko chory polski marynarz
14.08.2020

Media: Negocjacje ws. kosztów stacjonowania wojsk USA - Japonia na celowniku

Spodziewana nominacja Donny Welton na stanowisko szefowej wydziału negocjacji i porozumień w DS to zapowiedź, że po Korei Płd., już wkrótce i Japonia będzie musiała porozumieć się z USA ws. podziału kosztów stacjonowania wojsk - pisze w niedzielę agencja Kyodo.
02.08.2020

Dwa obroty na minutę - o maszynie, która wydrąży tunel pod Świną

Tunnel Boring Machine (TBM), która wiosną 2021 roku ma rozpocząć drążenie tunelu łączącego części Świnoujścia położone na wyspach Wolin i Uznam, ma największą tarczę spośród wszystkich, jakie kiedykolwiek pracowały w Polsce. Jej średnica wynosi 13,46 m - to mniej więcej wysokość pięciopiętrowego budynku. Ważyć będzie około 2740 ton. „Z czym to porównać? Najłatwiej z wagonami kolejowymi. Jeden - pasażerski - waży ok. 20 ton.
29.07.2020

Państwowy Instytut Geologiczny pomoże w realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego

Spółka Centralny Port Komunikacyjna oraz Państwowy Instytut Geologiczny podpisały umowę o współpracy przy m.in. planowaniu i budowie portu lotniczego oraz związanych z nim inwestycji kolejowych i drogowych w ramach CPK - poinformowała spółka. Umowa zakłada m.in. udział w badaniach terenowych.
20.07.2020

Offshore Wind Consultants otwiera biuro w Polsce

OWC (Offshore Wind Consultants), firma doradcza działająca w branży morskiej energetyki wiatrowej, kontynuuje swoją międzynarodową ekspansję i otwiera biuro w Polsce, aby wspierać inwestycje w morską energetykę wiatrową na Morzu Bałtyckim. Dyrektorem polskiego biura został Łukasz Sikorski.
16.07.2020

CPK: z władzami lotnisk w Seulu i Tokio omawiano warunki potencjalnej współpracy

Warunki potencjalnej współpracy podczas etapu planowania Centralnego Portu Komunikacyjnego były omawiane z portami lotniczymi Incheon w Seulu i Narita w Tokio podczas kolejnej tury rozmów w ramach wyboru doradcy strategicznego - wskazał PAP prezes CPK Mikołaj Wild.
11.06.2020

Horała: obecny rok przełomowy dla projektu CPK - wybór partnerów inwestycji

W tym roku projekt budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) wkroczy w przełomowy moment. Wybranych zostanie kilku partnerów do istotnych elementów tej inwestycji, w tym doradca strategiczny, a później partner strategiczny lotniska – zapowiedział pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.
11.06.2020

Grupa EDF zdobyła finansowanie na warty 2,2 mld dolarów projekt francuskiej morskiej farmy wiatrowej

Electricite de France SA oraz jej kanadyjscy i niemieccy partnerzy sfinalizowali finansowanie projektu morskiej energetyki wiatrowej o wartości 2 miliardów euro (2,23 miliarda dolarów), umożliwiając rozpoczęcie budowy obiektu w kanale La Manche.
04.06.2020

Horała: do 2023 r. pierwsze wbicie łopaty w związku z budową CPK

Pierwsze wbicie łopaty w związku z budową CPK do roku 2023, a w 2027 r. pierwsze operacje lotnicze - zapowiedział w środę wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. Chcemy cały projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego zamknąć mniej więcej w 10 lat - dodał.
03.06.2020

Prezydent: CPK będzie ogromnym impulsem rozwojowym dla polskiej gospodarki

Centralny Port Komunikacyjny będzie nie tylko hubem przesiadkowym w skali Europy, ale będzie też ogromnym impulsem rozwojowym dla polskiej gospodarki - przekonywał w środę prezydent Andrzej Duda.
03.06.2020

Polska i Wielka Brytania podpisały porozumienie o współpracy dot. CPK

Współpracę m.in. w planowaniu infrastruktury lotniskowej i kolejowej, czy zaprojektowaniu przestrzeni powietrznej na potrzeby Centralnego Portu Komunikacyjnego zakłada podpisane w środę przez przedstawicieli Polski i Wielkiej Brytanii porozumienie o współpracy dotyczącej CPK.
20.05.2020

Japonia ponawia roszczenia do wysp kontrolowanych przez Rosję

Japonia ponowiła roszczenia do kontrolowanych przez Rosję wysp na Pacyfiku w dorocznym raporcie nt. polityki zagranicznej – podała we wtorek agencja Kyodo. W poprzedniej edycji dokumentu Tokio powstrzymało się od tego, licząc na przełom w rozmowach z Moskwą.
19.05.2020

Koronawirus nie powinien wpłynąć na termin uruchomienia Centralnego Portu Komunikacyjnego

Wpływ epidemii koronawirusa na gospodarkę i bezprecedensowe załamanie się rynku będą miały poważne konsekwencje, jednak budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego to inwestycja długoterminowa, której uruchomienie zaplanowano na drugą połowę dekady - mówi PAP prezes CPK Mikołaj Wild.
03.05.2020

Seul: Korea Północna wystrzeliła rakiety w kierunku Morza Japońskiego

Korea Północna wystrzeliła we wtorek kilka pocisków manewrujących krótkiego zasięgu w kierunku Morza Japońskiego - poinformowało dowództwo południowokoreańskich sił zbrojnych. Niedługo potem północnokoreańskie myśliwce wystrzeliły pociski powietrze-ziemia.
14.04.2020

Ceny ropy w USA mocno zniżkują

Ceny ropy w USA mocno zniżkują w reakcji na coraz silniejsze obawy inwestorów o wpływ epidemii koronawirusa na popyt na surowce na świecie - informują maklerzy.
24.02.2020

Linie kontenerowe podnoszą stawki, aby pokryć rosnące koszty paliwa

Armatorom kontenerowym udało się przerzucić na klientów wyższe koszty ekologicznego paliwa, które mają pomóc spełnić nowe przepisy dotyczące ochrony środowiska.
22.01.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.