• <
siemens_gamesa_2022

Prezydent Jun ostrzega Koreę Płn. po kolejnej próbie rakietowej Pjongjangu

zk

01.10.2022 17:46 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Prezydent Jun ostrzega Koreę Płn. po kolejnej próbie rakietowej Pjongjangu

Partnerzy portalu

Prezydent Jun ostrzega Koreę Płn. po kolejnej próbie rakietowej Pjongjangu - GospodarkaMorska.pl
Fot. pixabay

W reakcji na kolejną próbę rakietową Korei Północnej prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol zapowiedział w sobotę nasilenie wspólnych ćwiczeń wojskowych z USA. Ostrzegł Pjongjang, że odpowiedź na użycie broni jądrowej przez Północ byłaby "stanowcza i przytłaczająca".

Korea Płn. wystrzeliła w sobotę rano dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu, które przeleciały około 350 km i wpadły do Morza Japońskiego. Osiągnęły maksymalną wysokość około 30 km i prędkość sześciu machów, czyli sześć razy większą od prędkości dźwięku – ogłosiła armia Korei Płd.

Była to czwarta próba rakietowa Pjongjangu w ciągu ostatniego tygodnia. Według komentatorów mogła być odpowiedzią na przeprowadzone niedawno wspólne manewry morskie Korei Płd. i USA, największe takie ćwiczenia w pobliżu Półwyspu Koreańskiego od pięciu lat.

W sobotnim wystąpieniu z okazji Dnia Sił Zbrojnych prezydent Jun ogłosił wzmożenie wspólnych ćwiczeń armii Korei Płd. i USA, by udzielić "silnej odpowiedzi na prowokacje i groźby Korei Północnej" – przekazała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.

Według Yonhapu wystrzelenie pocisków podsyciło w Seulu obawy, że Pjongjang szykuje się do przeprowadzenia swojej siódmej próby jądrowej. Władze Korei Północnej znowelizowały niedawno doktrynę nuklearną, zgodnie z którą Pjongjang może użyć broni jądrowej jako pierwszy.

"Jeśli Korea Północna spróbuje użyć broni nuklearnej, zmierzy się ze stanowczą i przytłaczającą odpowiedzią sojuszu Korei Południowej i USA oraz naszej armii" – oświadczył Jun, wzywając Pjongjang do denuklearyzacji w imię pokoju i dobrobytu na Półwyspie Koreańskim.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.