• <
siemens_gamesa_2022

OX2 przyspiesza prace nad dwoma projektami offshore u wybrzeży Alandów

bk

01.10.2022 13:51
Strona główna Energetyka Morska, Offshore OX2 przyspiesza prace nad dwoma projektami offshore u wybrzeży Alandów

Partnerzy portalu

OX2 przyspiesza prace nad dwoma projektami offshore u wybrzeży Alandów - GospodarkaMorska.pl
Fot. OX2

Spółka OX2 rozpoczęła prace nad analizą i oceną oddziaływania na środowisko dla dwóch projektów offshore - Noatun w rejonie Wysp Alandzkich, po tym jak rząd wydał deweloperowi pozwolenie na badania środowiskowe.

Szwedzki deweloper, który realizuje oba projekty wspólnie z fińskim Ålandsbanken Fondbolag, twierdzi, że włączył już część do swojego portfela projektów, który obecnie wynosi 23 864 MW.

Oprócz morskich farm wiatrowych w strefie morskiej Wysp Alandzkich dwa projekty Noatun obejmują również rozwiązanie sieciowe dla dystrybucji energii elektrycznej na Wyspach Alandzkich, w Szwecji, Finlandii i Estonii.

OX2 i Ålandsbanken Fondbolag podpisały list intencyjny dotyczący rozwoju projektu na południe od Wysp Alandzkich w listopadzie 2021 roku i rozszerzyły współpracę w maju 2022 roku o drugi projekt, zlokalizowany na północ od Wysp Alandzkich.

W tym miesiącu obaj partnerzy podpisali wiążące porozumienie w sprawie rozwoju dwóch morskich farm wiatrowych, Noatun South i Noatun North, które są realizowane przez dwie spółki joint venture, w których OX2 jest deweloperem, a Ålandsbanken Fondbolag jest długoterminowym udziałowcem poprzez wkład swoich funduszy inwestycyjnych.

OX2 twierdzi, że łączny udział w obu projektach szacowany jest na około 5 000 MW.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami na temat projektów wiatrowych w Noatun, morska farma wiatrowa Noatun North ma składać się z około 360 turbin wiatrowych dostarczających 20 TWh rocznie, natomiast Noatun South ma produkować tyle samo energii elektrycznej dzięki 250 turbinom wiatrowym.

Jeśli oba projekty zostaną w pełni zrealizowane, mogą pokryć roczne zużycie energii elektrycznej dla ośmiu milionów gospodarstw domowych.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.