• <

Niemcy: wszystkie informacje wskazują na celowy sabotaż rurociągów Nord Stream

gm

30.09.2022 21:58 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Niemcy: wszystkie informacje wskazują na celowy sabotaż rurociągów Nord Stream

Partnerzy portalu

Niemcy: wszystkie informacje wskazują na celowy sabotaż rurociągów Nord Stream - GospodarkaMorska.pl
Części do budowy Nord Stream 2, 2019. Fot. Gerd Fahrenhorst, CC BY 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/4.0>, via Wikimedia Commons

Wszystkie dostępne obecnie informacje wskazują na celowy akt sabotażu dokonany na te rurociągi - poinformował w piątek rzecznik niemieckiego rządu po rozmowach kanclerza Olafa Scholza z sekretarzem generalnym NATO, premier Danii, premierem Norwegii i premier Szwecji na temat wybuchów na gazociągach Nord Stream na Morzu Bałtyckim.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz przeprowadził w tym dniu w formie wideokonferencji rozmowy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, a następnie z premier Danii Mette Frederiksen, premierem Norwegii Jonasem Gahrem Store i premier Szwecji Magdaleną Andersson na temat sytuacji na Morzu Bałtyckim po incydentach na rurociągach Nord Stream - przekazał rzecznik rządu federalnego, Steffen Hebestreit.

"Wszystkie dostępne informacje wskazują na celowy sabotaż na rurociągi" - napisał rzecznik w komunikacie prasowym.

Scholz obiecał Danii i Szwecji, że Niemcy będą wspierać wspólne dochodzenie w sprawie tych zdarzeń. We współpracy z partnerami i sojusznikami z NATO i UE wzmocnią również ochronę przed sabotażem infrastruktury krytycznej.

Szefowie rządów jednomyślnie potępili nielegalne w świetle prawa międzynarodowego działania Rosji zmierzające do aneksji ukraińskiego terytorium. Norwegia, Dania, Niemcy i Szwecja będą nadal wspierać Ukrainę w jej walce z rosyjską agresją - poinformował Hebestreit.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.