Południowokoreańska marynarka wojenna oddała strzały ostrzegawcze, aby odstraszyć północnokoreańską łódź patrolową, która przekroczyła sporną granicę morską między obydwoma krajami.
Jednostka przekroczyła północną linię graniczną na Morzu Żółtym, określaną jako Northern Limit Line (NLL), w sobotę w pobliżu południowokoreańskiej wyspy Baekryeong.
"Łódź naszej marynarki wojennej wysłała komunikaty ostrzegawcze, oddała strzały ostrzegawcze i natychmiast odstraszyła łódź patrolową. Nasza armia jest przygotowana do stawienia czoła różnym prowokacjom i utrzymania zdecydowanej pozycji bojowej, przy jednoczesnym uważnym śledzeniu ruchów wroga". napisano w komunikacie armii Korei Południowej.
Granica morska między obydwoma Koreami nigdy nie została oficjalnie uznana przez Północ. W zeszłym roku Pjongjang wystrzelił próbnie pocisk balistyczny, który wylądował na południe od tej linii, w pobliżu wód terytorialnych Korei Południowej, po raz pierwszy od zakończenia wojny w 1953 roku. W odpowiedzi Seul wystrzelił wówczas trzy pociski i ostrzegł mieszkańców wysp regionu, aby ukryli się w schronach.
Rozpoczyna się Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2026
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty