• <

Korea Północna dalej strzela, Amerykanie dalej potępiają

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Korea Północna dalej strzela, Amerykanie dalej potępiają

Partnerzy portalu

Korea Północna wystrzeliła w czwartek pocisk balistyczny średniego lub dalekiego zasięgu w kierunku Morza Japońskiego - poinformowało Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Korei Południowej. Według władz Japonii mógł być to międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM).

W związku z wystrzeleniem rakiety władze w Tokio wezwały mieszkańców wyspy Hokkaido, położonej na północnym krańcu Japonii, do ukrycia się, ale szybko odwołały alert, wyjaśniając, że system wczesnego ostrzegania błędnie ocenił, że pocisk spadnie w pobliżu wyspy.

Japońska straż przybrzeżna poinformowała, że pocisk spadł do morza na wschód od Korei Północnej, poza wyłączną strefą ekonomiczną Japonii.

W tym roku Korea Północna wystrzeliła już około 30 pocisków rakietowych - głównie w odpowiedzi na ćwiczenia wojskowe Korei Południowej i USA, które uważa za przygotowania do inwazji.

Władze Korei Południowej i USA twierdzą, że wspólne manewry mają charakter obronny i zostały zorganizowane w odpowiedzi na rosnące zagrożenie nuklearne i rakietowe ze strony Korei Północnej.

Do kolejnych prób rakietowych Korei Północnej odnieśli się już Amerykanie. Stany Zjednoczone "zdecydowanie potępiają" Koreę Północną za test rakiety balistycznej dalekiego zasięgu - oświadczył w środę wieczorem czasu miejscowego Biały Dom.

"Drzwi nie zamknęły się przed dyplomacją, ale Pjongjang musi natychmiast zaprzestać destabilizujących działań i zamiast tego wybrać zaangażowanie dyplomatyczne" – podkreśliła w oświadczeniu rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Adrienne Watson.

Dodała, że test "niepotrzebnie zwiększa napięcia i grozi destabilizacją bezpieczeństwa w regionie".

sp/

Fot. DepositphotosPartnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.