• <

Japonia, Korea Płd. i USA rozpoczęły wspólne ćwiczenia w zwalczaniu okrętów podwodnych

Strona główna Japonia, Korea Płd. i USA rozpoczęły wspólne ćwiczenia w zwalczaniu okrętów podwodnych

Japonia, Korea Południowa i USA rozpoczęły wspólne ćwiczenia w zwalczaniu okrętów podwodnych na akwenach morskich w pobliżu Półwyspu Koreańskiego, by wzmocnić odstraszanie w obliczu gróźb Korei Północnej. W manewrach uczestniczy amerykański lotniskowiec USS Nimitz.

Dwudniowe ćwiczenia rozpoczęły się na wodach międzynarodowych na południe od południowokoreańskiej wyspy Czedżu. Poprzednie trójstronne manewry USA, Japonii i Korei Płd. miały miejsce we wrześniu 2022 roku i były pierwszymi od około pięciu lat – przypomina w poniedziałek agencja Kyodo.

Ćwiczenia „zostały zorganizowane, by poprawić zdolności do reagowania Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych i Japonii przeciwko rosnącym zagrożeniom podmorskim Korei Północnej, w tym pociskom balistycznym wystrzeliwanym z okrętów podwodnych” – ogłosiło w komunikacie ministerstwo obrony w Seulu.

W czasie ćwiczeń sojusznicy skupią się na wzmocnieniu zdolności do wykrywania i śledzenia takich zagrożeń, dzielenia się informacjami na ich temat oraz „pokonywania ich” – dodano.

W połowie marca Pjongjang ogłosił, że wystrzelił dwa pociski manewrujące z okrętu podwodnego w akcie protestu przeciwko wspólnym ćwiczeniom wojsk Korei Płd. i USA pod nazwą Freedom Shield. Były to pierwsze wiosenne manewry sił zbrojnych tych krajów na dużą skalę od pięciu lat.

Dziękujemy za wysłane grafiki.