• <

Wynik wyszukiwania - "Japonia" - Wiadomości

Floty i szlaki żeglugowe bezpieczne dzięki dostępności map elektronicznych. Biura hydrograficzne powinny pomóc żegludze

Jeśli morskie mapy elektroniczne (ENC) będą powszechnie dostępne, odegrają niezwykle ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa statków. Niezawodne mapy elektroniczne są niezbędne w czasach, gdy coraz częściej mamy do czynienia z zakłóceniami sygnału GPS, cyberatakami, wyłączeniami systemów identyfikacyjnych statków oraz włamaniami do sieci informatycznych flot, spedytorów, operatorów logistycznych i portów.
07.05.2024

Masowce – królowie oceanów i portów

Flota handlowa do przewozu ładunków suchych masowych (ponad 20 tys. dwt) liczy obecnie ponad 11 300 jednostek o nośności ponad 940 mln t. Flota zbiornikowców do przewozu ropy naftowej powyżej 60 tys. dwt wynosi obecnie 2 192 jednostki, o nośności 442,11 mln t. – podaje Banchero Costa. Flota zdolna do przewozu kontenerów to ponad 6 900 statków o nośności ponad 350 mln t. – wynika z danych Alphaliner.
29.04.2024

Bandera wygodna dla polskich armatorów i rządu. Jak przywrócić ją flocie handlowej?

Co roku Polska traci około 8 mld zł z powodu tego, że polska flota handlowa pływa pod obcymi banderami – to najkrótsza konkluzja konferencji „Morska flota handlowa pod narodową banderą. Polską racją stanu!”, która odbyła się Wydziale Nawigacyjnym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni 24 kwietnia 2024 roku.
28.04.2024

Alarm dla portów. Potrzebna aktywizacja przemysłu Unii Europejskiej

Porty niemieckie, belgijskie i holenderskie alarmują: Europo, połącz siły, aby chronić przemysł. Zmniejszenie przeładunków w portach Morza Północnego sprawiło, że zarządy portów zjednoczyły siły i zaczęły wołać o pomoc instytucje UE. Nie chodzi jednak tylko o bezpośrednią pomoc dla portów. Trzeba ratować europejski przemysł, bo to on stanowi o kondycji portów położonych w otoczeniu serca i płuc europejskiego przemysłu energetycznego, chemicznego i stalowego.
26.04.2024

Wodór stworzy rynek wart 1,4 bln dolarów rocznie

W kolejnych 25 latach wodór stworzy rynek wart 1,4 bln dolarów rocznie - wynika z raportu "Green hydrogen: Energizing the path to net zero" firmy Deloitte. Dzięki wykorzystaniu zielonego wodoru może powstać milion nowych miejsc pracy rocznie do 2030 r. - dodano.
25.04.2024

Filipiny organizują wraz z sojusznikami ćwiczenia na Morzu Południowochińskim

Siły Zbrojne Filipin rozpoczęły 39. edycję ćwiczenia pk. Balikatan. To największe, coroczne, dwustronne przedsięwzięcie szkoleniowe filipińskich sił morskich, z udziałem amerykańskiego sojusznika. Celem ćwiczeń jest umacnianie współpracy między USA i Filipinami, podkreślając traktat o wzajemnej obronie poprzez wzmocnienie współpracy wojskowej i gotowości między wojskami obu krajów w domenie morskiej. Manewry potrwają od 22 kwietnia do 10 maja.
22.04.2024

Wyjątkowe remont i przeobrażenie JS Kaga. Niszczyciel staje się lotniskowcem

Japońskie Morskie Siły Samoobrony zaprezentowały jeden ze swoich okrętów, który przeszedł gruntowną przebudowę. Dzięki temu JS Kaga (DDH-184) może służyć transportowi i obsłudze nie tylko śmigłowców, jak dotąd, ale też samolotów. To element zwiększania zdolności sił morskich Japonii, w obliczu współczesnych zagrożeń oraz ochrony własnej domeny morskiej.
19.04.2024

5 wiodących flot świata ma wartość PKB Polski. Polska nie jest drugą Japonią

Japonia z flotą wartą 206,4 mld dolarów otwiera dziesiątkę państw z flotami o najwyższej wartości. ChRL z flotą o wartości ponad 204 mld zajmuje pozycję drugą. Kolejne trzy to: Grecja, Stany Zjednoczone i Singapur. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wartość aktywów i struktury własności czołowych flot uległy znacznym zmianom – informuje VesselsValue.
17.04.2024

MSZ Japonii pierwszy raz od 5 lat mówi o promowaniu wzajemnie korzystnych więzi z Chinami

W przedstawionej we wtorek przez ministerstwo spraw zagranicznych "Niebieskiej księdze dyplomacji na rok 2024" Japonia zobowiązała się do promowania "wzajemnie korzystnych relacji" z Chinami, pomimo tego, że kraj ten stanowi "bezprecedensowe i największe wyzwanie strategiczne".
16.04.2024

Od 2025 r. Wielka Brytania będzie przeprowadzała regularne ćwiczenia wojskowe z USA i Japonią

Od przyszłego roku Wielka Brytania będzie regularnie przeprowadzać wspólne ćwiczenia wojskowe wraz ze Stanami Zjednoczonymi i Japonią w regionie Indo-Pacyfiku, co ma na celu zwiększenie tam bezpieczeństwa - poinformowało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
11.04.2024

Prezydent Duda udaje się do Wilna na szczyt Inicjatywy Trójmorza

Prezydent Andrzej Duda w środę wieczorem udaje się do Wilna, gdzie weźmie udział w szczycie przywódców państw Inicjatywy Trójmorza, a także w Forum Biznesu, na którym spotykają się przedsiębiorcy z państw tworzących Trójmorze.
10.04.2024

Kraje i porty morskie w indeksie połączeń liniowych. Polska na 5. miejscu w Europie Północnej

Wśród najlepiej skomunikowanych krajów połączeniami oceanicznymi aż siedem krajów jest w Azji, a tylko dwa kraje w Europie. W czołówce krajów, których porty są najlepiej skomunikowane ze światem poprzez połączenia liniowe są Chiny, Korea Południowa oraz Singapur. Za nimi plasują się Stany Zjednoczone. Hiszpania jest najlepiej skomunikowanym krajem europejskim i zajmuje ósme miejsce na światowej liście – informuje w najnowszym raporcie IAPH World Ports Tracker.
09.04.2024

Prężenie muskułów na Pacyfiku. Partnerskie ćwiczenia na morzu demonstracją przeciwko chińskiej ekspansji

Trwające napięcie na Oceanie Spokojnym w związku z ćwiczeniami sił morskich Australii, Filipin, Japonii i USA staje się kolejnym elementem międzynarodowej rywalizacji w tej domenie morskiej. Chiny uznają obecność okrętów na obszarze spornym za prowokacje, gdy z kolei państwa partnerskie podkreślają, że przestrzegają prawa do swobody żeglugi i przelotów oraz poszanowania praw morskich na mocy prawa międzynarodowego, odzwierciedlonej w Konwencji Narodów Zjednoczonych o Prawie Morza (UNCLOS).
08.04.2024

Chińska Armia zapowiedziała manewry na spornym morzu, gdzie ćwiczyć będą też wojska USA i sojuszników

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza (ALW) zapowiedziała na niedzielę "patrole bojowe" marynarki wojennej i sił powietrznych na spornym Morzu Południowochińskim, gdzie tego samego dnia ćwiczyć mają wojska USA, Filipin, Japonii i Australii.
07.04.2024

USA i sojusznicy przeprowadzą manewry morskie w strefie, do której roszczą sobie prawo Chiny

Filipiny, USA, Japonia i Australia przeprowadzą w niedzielę wspólne manewry na Morzu Południowochińskim – poinformowała w czwartek agencja AFP, powołując się na dwa źródła dyplomatyczne. Ćwiczenia odbędą się w strefie, do której roszczą sobie prawo zarówno Filipiny, jak i Chiny.
04.04.2024

Japończycy chcą przystosować lotniska i porty na wypadek wojny

Rząd Japonii planuje przystosowanie pięciu lotnisk i 11 portów, by mogły być używane przez wojsko w sytuacji kryzysowej – podała w środę agencja Kyodo, wiążąc to z rosnącą aktywnością Chin na morzach i obawami o potencjalny konflikt wokół Tajwanu.
27.03.2024

Australia wybiera BAE Systems i ASC do budowy okrętów podwodnych o napędzie atomowym

Rząd australijski wybrał firmy BAE Systems i ASC Pty Ltd do budowy nowej australijskiej floty okrętów podwodnych o napędzie atomowym w ramach najnowszego znaczącego osiągnięcia trójstronnego paktu bezpieczeństwa AUKUS zawartego między Australią, Wielką Brytanią i USA. Wicepremier Australii Richard Marles i sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Grant Shapps ogłosili tę wiadomość w Australii, wyznaczając kolejny krok na drodze do budowy i eksploatacji przez to państwo okrętów podwodnych o napędzie atomowym.
21.03.2024

Chemia w morzu i na plaży. Zanieczyszczamy oceany globalnie, trujemy się lokalnie

Niedawno w Tokio spotkali się eksperci i debatowali nad eliminowaniem zanieczyszczenia morza odpadami chemicznymi. Celem konferencji było zebranie najnowszych informacji, podniesienie świadomości i ustalenie zaleceń politycznych mających na celu poprawę jakości wiedzy o zatrutych oceanach i danych dotyczących zanieczyszczeń chemicznych.
18.03.2024

Korea Północna przeprowadziła kolejny test rakiety balistycznej

Korea Północna przeprowadziła w poniedziałek test rakiety balistycznej – poinformowała armia Korei Południowej. W Seulu przebywa sekretarz stanu USA Antony Blinken, który uczestniczy tam w szczycie na temat demokracji.
18.03.2024

Huti grożą, że posiadają pociski hipersoniczne i będą atakować statki na Oceanie Indyjskim

Jemeńscy bojownicy grożą, że będą atakować statki nie tylko na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej. Przywódca ugrupowania, Abdul Malik al-Houthi zapowiedział w telewizyjnym przemówieniu, że operacje skierowane przeciwko statkom będą się eskalować, aby utrudnić nawet trasę morską prowadzącą do Przylądka Dobrej Nadziei w Republice Południowej Afryki.
15.03.2024

Japonia: zrzut wody z Fukushimy wstrzymany po trzęsieniu ziemi

Operator uszkodzonej elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi (północno-wschodnia Japonia) ogłosił w piątek, że zawiesił „w ramach środków ostrożności” proces odprowadzania oczyszczonej wody z elektrowni do morza po trzęsieniu ziemi o sile 5,8 w skali Richtera, które nawiedziło wybrzeże departamentu Fukushima .
15.03.2024

Indie i USA przeprowadziły duże manewry straży wybrzeża pk. "Sea Defenders-2024"

Czterodniowe ćwiczenia miały na celu zwiększać współpracę morską i interoperacyjność między Strażą Wybrzeża Indii i USA. 9 marca w Port Blair zostały oficjalnie zakończone.
09.03.2024

Saab i Damen chcą wspólnie budować okręty podwodne na eksport

Szwedzki i holenderski koncern zawarły umowę o współpracy w zakresie eksportu planowanych, zaawansowanych okrętów podwodnych, określanych jako C-718. To efekt współpracy w ramach powstającej oferty dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) w zakresie modernizacji jej sił podwodnych. Umowa ma podwoić perspektywy zatrudnienia i dochody dla branży okrętowej i zbrojeniowej w ramach łańcucha dostaw.
07.03.2024

Trwają ćwiczenia wojskowe w regionie Azji i Pacyfiku pk. "Cobra Gold"

W Tajlandii trwa Cobra Gold, jedne z największych wielonarodowych ćwiczeń wojskowych w regionie Azji i Pacyfiku. Dwutygodniowe manewry z udziałem przeszło 9,5 tys. osób z 30 państw mają na celu wzmocnienie interoperacyjności m.in. w zakresie cyberbezpieczeństwa i zapobiegania skutkom klęsk żywiołowych.
28.02.2024

Europa węgla i stali zależy od portów. Gdańsk pobił kolejny rekord

Globalny handel morski węglem przyspieszył w ostatnich miesiącach 2023 r. i powrócił do poziomu obrotów sprzed pandemii. W okresie styczeń–grudzień 2023 r. światowe przewozy węgla morzem wzrosły o 6% r/r do 1 341,2 mln ton (bez kabotażu), na podstawie danych dotyczących śledzenia statków z AXS Marine – informuje w najnowszym raporcie Banchero Costa. W ubr. wzrósł również światowy popyt na stal do 1,8% w 2023 r. do 1,814 mld ton. i w 2024 r. o 1,9% – czytamy w lutowym raporcie Światowego Stowarzyszenia Stali (WSA - Worldsteel).
22.02.2024

Atak na Ukrainę z morza. Rosja pierwszy raz użyła w tym celu tego pocisku hipersonicznego

Jeden z rosyjskich okrętów obecnych na Morzu Czarnym miał zaatakować infrastrukturę lądową znajdującą się na Ukrainie. Zdaniem ekspertów miał wystrzelić pocisk przeciwokrętowy 3M22 Cirkon, określany jako hipersoniczny. W ostatnim czasie więcej okrętów Floty Czarnomorskiej operowało w morzu, stąd istniały obawy odnośnie potencjalnego ataku. Tym razem została użyta broń nawet groźniejsza niż pocisk manewrujący Kalibr.
13.02.2024

Unijny rynek ropy naftowej. Port Gdańsk w czołówce importerów

Przez morskie terminale paliwowe przepompowano w 2023 około 2,16 mld t ropy naftowej, z czego morskie terminale Unii Europejskiej przeładowały ponad 470 mln t. Ten wynik przebiła gospodarka ChRl, która sprowadziła drogami morskimi 512 mln ton w okresie styczeń-grudzień ubr. – informuje w najnowszym raporcie Banchero Costa. Port Gdańsk znalazł się w czołówce portów UE przeładowujących ropę naftową.
11.02.2024

USA, Japonia i Australia przeprowadziły wspólne ćwiczenia na Morzu Południowochińskim

Marynarki wojenne Stanów Zjednoczonych, Australii i Japonii przeprowadziły w środę i czwartek wspólne ćwiczenia na Morzu Południowochińskim – poinformowała agencja AP. Nie ujawniono, czy ćwiczenia były prowadzone w pobliżu spornych wysp i mielizn, do których Chiny roszczą sobie prawa.
08.02.2024

Japonia. 74-latek wrzucił do morza 900 kg ulotek, które miał rozdawać

Biuro Straży Przybrzeżnej w Moji zatrzymało 74-latka pod zarzutem wyrzucenia ok. 900 kg ulotek reklamowych do cieśniny Kanmon w zachodniej Japonii – podał w piątek portal Mainichi.
02.02.2024

Alarm 3 stopnia dla floty Norwegii. Marynarz może zejść ze statku pływającego w strefie wojny

Podczas, gdy wielu operatorów zmienia trasy swoich statków, norweska administracja morska podeszła do zagadnienia kompleksowo i wyznaczyła strefy zagrożeń statkom pływającym pod banderą tego kraju. A trzeba podkreślić, że flota norweska to czwarta flota narodowa na świecie pod względem wartości.
27.01.2024

[ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY] USA i Wielka Brytania zaatakowały Huti za ataki na żeglugę cywilną. Świat reaguje

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, przy wsparciu Australii, Bahrajnu, Kanady i Holandii, zaatakowały cele jemeńskiej bojówki Huti w odpowiedzi na trwające od kilku tygodni ataki na statki cywilne na Morzu Czerwonym, które zachwiały światowymi łańcuchami dostaw. Do ataku doszło dziś w nocy. Najnowsze komentarze i doniesienia o ataku i jego skutkach publikujemy poniżej.
14.01.2024

Tajwańczycy idą do urn. Wynik wyborów może przesądzić nie tylko o przyszłości wyspy, ale i światowej gospodarki

W sobotę, 13 stycznia br. na Tajwanie odbędą się wybory parlamentarne i prezydenckie, w których Tajwańczycy będą wybierać między opozycyjną partią Kuomintang, umiarkowaną Tajwańską Partią Ludową i rządzącą dziś Demokratyczną Partią Postępową. Zwycięstwo tej ostatniej nie byłoby na rękę Chin, które próbują wpłynąć na wyniki – wokół Tajwanu wielokrotnie w ostatnich miesiącach dochodziło do chińskich ćwiczeń wojskowych i naruszania przestrzeni powietrznej.
12.01.2024

Japonia. Fala tsunami uderzyła w elektrownię jądrową podczas trzęsienia ziemi 1 stycznia

Trzymetrowa fala tsunami uderzyła w elektrownię jądrową w japońskiej prefekturze Ishikawa podczas trzęsienia ziemi 1 stycznia; nie spowodowało to żadnych szkód - podała w środę AFP.
10.01.2024

Ekstremalna susza wciąż dotyka Kanał Panamski. To rodzi ogromne problemy dla międzynarodowej żeglugi

Zmiany klimatyczne wpływają na globalne przepływy handlowe, w tym przez Kanał Panamski, obsługujący statki przewożące produkty i surowce ze 160 krajów oraz ponad 40 proc. amerykańskich kontenerów - wskazuje portal Xataka w piątek. W normalnych warunkach tą drogą przepływa co roku 12 tys. statków z ładunkami.
05.01.2024

Japonia odwołała zagrożenie tsunami

Japonia odwołała zagrożenie tsunami na całym zachodnie wybrzeże kraju, ogłoszone po trzęsienia ziemi, które miały miejsce w poniedziałek. Ostrzeżenie przed zagrożeniem tzw. dużym tsunami trwała prawie 20 godzin.
02.01.2024

Japonia. Ostrzeżenie o 5-metrowym tsunami

U północno-zachodnich wybrzeży Japonii doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,6; wydano ostrzeżenie o tsunami, które może osiągnąć 5 metrów - poinformowała publiczna stacja HNK.
01.01.2024

Filipiny i Japonia omawiają kwestie bezpieczeństwa. W tle napięte stosunki z Chinami

Chiny wezwały w czwartek Filipiny do "podejmowania racjonalnych decyzji" w kontekście sporów terytorialnych na Morzu Południowochińskim. Filipińskie ministerstwo obrony poinformowało o omówieniu "pilnych" kwestii bezpieczeństwa z szefem sztabu japońskiej armii. Dzień wcześniej szef dyplomacji Wang Yi obwinił Manilę o sprowadzenie stosunków z Pekinem "na rozdroże".
21.12.2023

USA, Japonia i Korea Południowa aktywują śledzenie w czasie rzeczywistym rakiet z Korei Północnej

Stany Zjednoczone, Japonia i Korea Południowa oświadczyły we wtorek, że w pełni uruchomiły system do wykrywania i oceny wystrzeliwanych przez Koreę Północną rakiet w czasie rzeczywistym oraz prowadzą więcej trójstronnych ćwiczeń wojskowych.
19.12.2023

Kuter Straży Wybrzeża Chin staranował filipiński statek. Eskalacja działań na Morzu Południowochińskim trwa

Ubiegły weekend był pewien nerwów dla filipińskich władz z racji na szereg prowokacji urządzanych przez należące do chin jednostki straży wybrzeża i tzw. milicji morskiej. Ataki z użyciem armatek wodnych, blokowanie tras żeglugowych, próby taranowania są tylko częścią działań Pekinu w związku z dążeniem do przejęcia spornych obszarów morskich.
12.12.2023

Rosja wypadła z Rady IMO

Rosja straciła miejsce w Radzie Międzynarodowej Organizacji Morskiej, w której była od 1960 roku. W jej miejsce powołano Liberię.
01.12.2023

"Orka" po koreańsku. Hanwha Ocean prezentuje KSS-III. To propozycja okrętu podwodnego dla Polski

Stoczniowy gigant z Korei Południowej, Hanwha Ocean zorganizował konferencję prasową, w trakcie której przedstawił polskim dziennikarzom propozycję dla polskiej Marynarki Wojennej. Była to także demonstracja aspiracji w zakresie współpracy z Polską w sektorze morskim. Zorganizowane w tym celu spotkanie było także okazją do zapoznania się z potencjałem stoczniowym firmy, wymianą doświadczeń oraz ofertą dla polskich władz.
30.11.2023

Korea Płn. straszy USA. "Kim otrzymał zdjęcia Białego Domu i lotniskowców"

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un otrzymał „szczegółowe zdjęcia” Białego Domu, Pentagonu i lotniskowców w bazie marynarki USA, wykonane przez wystrzelonego niedawno pierwszego satelitę szpiegowskiego jego kraju – podała we wtorek północnokoreańska agencja KCNA.
28.11.2023

Porywacze statku Galaxy Leader po raz pierwszy wystosowali postulaty i dopuścili możliwość negocjacji

Porywacze uprowadzonego w niedzielę na Morzu Czerwonym statku Galaxy Leader we wtorek po raz pierwszy wystosowali żądania i podali warunki ewentualnych negocjacji - poinformowała bułgarska telewizja publiczna. Bułgarskie media i władze interesują się losem statku, ponieważ kapitan i jego zastępca są Bułgarami.
21.11.2023

Japonia. Ćwiczenia piechoty morskiej na wyspie uznawanej za potencjalny cel ataku Chin

Japońscy marines przeprowadzili w niedzielę ćwiczenia desantu na wyspie Tokunoshima, w ramach których symulowali wyparcie najeźdźców z tego terytorium, uznawanego przez rząd w Tokio za potencjalny cel ataku Chin – przekazała agencja Reutera.
20.11.2023

Kolejny akt irańskiego terroru. Jemeńscy Huti porwali statek handlowy

Sprzymierzona z Iranem jemeńska milicja Huti porwała w niedzielę statek handlowy na Morzu Czerwonym. Operatorem pływającego pod banderą Bahamów statku jest Japonia, ale jednostka należy do brytyjskiej firmy, w której udziały ma izrealeski biznesmen Rami Unger. To kolejny akt irańskiego terroru - skomentowało biuro izraelskiego premiera.
19.11.2023

Japonia i Chiny dążą do postępu w relacjach handlowych pomimo utrzymujących się napięć

Japoński premier Fumio Kishida zaapelował w czwartek do chińskiego przywódcy Xi Jinpinga o zniesienie embarga na japońskie owoce morza oraz zwolnienie przetrzymywanych w Chinach obywateli Japonii, podejrzanych o szpiegostwo – powiadomił japoński nadawca NHK. W rozmowach w kuluarach szczytu APEC w San Francisco politycy poruszyli też kwestię sporów terytorialnych na Morzu Południowochińskim.
17.11.2023

Raport EY: Polska wyłania się na znaczącego gracza na rynku morskiej energetyki wiatrowej

Nowy Indeks Atrakcyjności Krajów w zakresie Energii Odnawialnej (RECAI) przeprowadzony przez EY plasuje Polskę na 15. pozycji. Tym samym wyrasta ona na znaczącego gracza na rynku odnawialnych źródeł energii. Według raportu światowych przywódców wzywa się do potrojenia światowej mocy w zakresie energii odnawialnej do 11 000 GW do 2030 r., przy czym przewiduje się, że prawie 80% z 15 rynków, na których wyznaczane są cele w zakresie morskiej energii wiatrowej na 2030 r., nie osiągnie swoich celów.
17.11.2023

Unia na gazie. Morski import LNG do Unii Europejskiej rośnie, ceny spadają

Rośnie bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej dzięki dynamicznemu wzrostowi eksportu LNG ze Stanów Zjednoczonych. W zeszłym roku światowy handel LNG drogą morską w dalszym ciągu rósł, do czego przyczyniła się głównie zmiana łańcuchów dostaw po napaści Rosji na Ukrainę.
16.11.2023

Japonia wzmocni ochronę Filipin w ramach współpracy na rzecz wspólnego bezpieczeństwa

Ubiegłotygodniowa wizyta premiera Japonii Fumio Kishida na Filipinach była okazją do zacieśniana relacji między oboma krajami, które są najlepsze od lat. W obliczu chińskiej ekspansji na Morzu Południowochińskim i Pacyfiku oba kraje, naznaczone złymi doświadczeniami z czasów II wojny światowej, mocno z sobą współpracują na rzecz bezpieczeństwa. W związku z tym japońskie władze wspomogą obronność partnera.
10.11.2023

Wynurza się nowa wyspa na Pacyfiku

Niedawno, zaledwie kilometr od Iwo Jimy, gdzie w czasie II wojny światowej toczyły się historyczne walki, pojawiła się niewielka, nowo uformowana wyspa. Efekt eksplozji podwodnego wulkanu, który zaskoczył naukowców, dostarcza rzadkiej okazji do badania tego niezwykłego zjawiska.
08.11.2023

Japonia rozpoczęła drugi zrzut oczyszczonej wody z Fukushimy

Jak poinformował operator elektrowni, w czwartek rozpoczęła się druga runda zrzutu oczyszczonej radioaktywnej wody z wraku elektrowni jądrowej Fukushima do morza po sporze na ten temat między Japonią a Chinami.
05.10.2023

Azja na fali – kraje azjatyckie liderami w handlu, transporcie morskim i produkcji statków

W drugim kwartale 2023 r. gospodarki Azji były krajami o największej liczbie połączeń morskich, które mierzone są za pomocą wskaźnika LSCI (Liner Shipping Connectivity Index) – informują eksperci UNCTAD w najnowszym „Review of Maritime Transport 2023”.
04.10.2023

Miliardy funtów na atomowe okręty podwodne w ramach programu AUKUS

Rusza kolejna faza programu wzmocnienia zdolności morskich Royal Australian Navy. W związku z tym międzynarodowym przedsięwzięciem Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii przyznało firmie BAE Systems finansowanie w wysokości 3,95 miliarda funtów.
02.10.2023

Trzy japońskie firmy żeglugowe współpracują w celu utworzenia globalnego łańcucha dostaw skroplonego wodoru

Spółka Japan Suiso Energy, Ltd. (JSE) oraz trzy japońskie przedsiębiorstwa żeglugowe. Kawasaki Kisen Kaisha, Ltd. („K” LINE), Mitsui O.S.K. Lines, Ltd. (MOL) i Nippon Yusen Kabushiki Kaisha (NYK) zgodziły się 12 września 2023 roku dołączyć do JSE Ocean, Ltd. (JSE Ocean), spółki zależnej JSE. JSE pozostaje większościowym akcjonariuszem z 50,2% akcji, podczas gdy przedsiębiorstwa żeglugowe posiadają po 16,6% akcji. Wiąże się to z dużymi przedsięwzięciami w związku z wprowadzaniem wodoru jako paliwa w transporcie i energetyce.
27.09.2023

Wodowanie siódmej fregaty typu Mogami dla japońskich sił morskich

W stoczni Nagasaki Shipyard & Machinery Works należącej do koncernu Mitsubishi Heavy Industries (MHI) odbyła się ceremonia wodowania siódmego, z zaplanowanych 12, okrętu dla Japońskich Morskich Sił Samoobrony (Japan Maritime Self-Defense Force, JMSDF, lub Kaijō Jieitai). Nowe okręty mają stać się trzonem floty broniącej Wyspy Japońskie w obliczu groźnej postawy Chin, Korei Północnej i Rosji.
26.09.2023

Bloomberg: pomimo sankcji Rosja dalej korzysta z europejskiego transportu, by eksportować ropę

Pomimo sankcji i pułapów cenowych, nałożonych przez grupę największych gospodarek świata zachodniego (G7), Rosja w dalszym ciągu korzysta z transportu krajów Unii Europejskiej i G7, by eksportować ropę naftową - informuje we wtorek agencja Bloomberga. Grupę G7 tworzą: USA, Kanada, Japonia, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy i UE.
26.09.2023

Babcock i HII wspierają budowę atomowych okrętów podwodnych w ramach programu AUKUS

Dwa wiodące koncerny zbrojeniowe połączyły siły w Australii, współpracując w celu spełnienia kluczowych wymagań w zakresie zapewnienia zdolności dla atomowych okrętów podwodnych, ktore w przyszłości znajdą się w wyposażeniu Royal Australian Navy.
21.09.2023

Napięcia w ostatnim dniu Szczytu Azji Wschodniej wywołane wojną na Ukrainie i postępowaniem Chin na Morzu Południowochińskim

Podczas 18. Szczytu Azji Wschodniej (EAS) w Dżakarcie, w którym udział wzięli przedstawiciele 18 państw, a który obradował w ramach szczytu Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEA) USA i Japonia ostrzegły, że inwazja Rosji na Ukrainę i rosnąca asertywność Chin na Morzu Południowochińskim zagrażają globalnemu porządkowi – podaje w czwartek agencja Kyodo.
07.09.2023

Chiny krytykują zrzut wody z Fukushimy, ale nie chcą kontrolować

Chiny odrzuciły propozycję Japonii uczestnictwa w grupie analizującej wyniki monitorowania wody, uwalnianej z uszkodzonej elektrowni jądrowej w Fukushimie – poinformowała we wtorek agencja Kyodo. Chiny stanowczo sprzeciwiają się działaniom Tokio, twierdząc nieustannie, że woda jest skażona, jednocześnie nie podejmują dialogu naukowego z udziałem ekspertów w tej sprawie.
05.09.2023

Islandia: wracają okrutne polowania na wieloryby

Rząd Islandii ponownie zezwolił na wyjątkowo okrutne komercyjne polowania na narażone na wyginięcie płetwale zwyczajne, drugie pod względem wielkości ssaki świata. Organizacje broniące praw zwierząt oprotestowały tę decyzję – poinformował w piątek brytyjski dziennik „Guardian”.
02.09.2023

Rosja zabrała systemy przeciwlotnicze ze spornych wysp na Pacyfiku, by użyć tej broni w wojnie z Ukrainą

Rosja zabrała systemy przeciwlotnicze S-300 z leżących na Pacyfiku wysp, będących przedmiotem jej sporu z Japonią, być może chcąc użyć tej broni w wojnie przeciwko Ukrainie – ocenił japoński analityk Yu Koizumi na podstawie zdjęć satelitarnych.
01.09.2023

Energia jądrowa coraz bardziej realną opcją w transformacji energetycznej

W ostatnim czasie znacząco wzrosło biznesowe i polityczne zainteresowanie rozwojem energii jądrowej. Jaką rolę w procesie dekarbonizacji pełnią inwestycje w tym obszarze? Jakie są możliwości tego sektora w porównaniu z długoterminowymi potrzebami rynku? I przede wszystkim jak wyglądają kwestie bezpieczeństwa?
30.08.2023

Szef MAEA: pierwsze zrzuty wody z elektrowni jądrowej w Fukushimie nie są groźne dla ludności

Pierwsze zrzuty wody z uszkodzonej w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami w 2011 roku elektrowni jądrowej w Fukushimie są zgodne z prognozami i nie powodują skutków radiologicznych dla ludności - oświadczył we wtorek dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi.
29.08.2023

Zjedli owoce morza, by pokazać, że nie ma zagrożenia z Fukushimy

Prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol i premier Han Duk Su podczas wspólnego cotygodniowego obiadu w poniedziałek zjedli owoce morza - przekazało biuro prezydenta. To część kampanii, która ma pokazać, że po tym, gdy Japonia rozpoczęła uwalnianie wody z uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima, jedzenie owoców morza i ryb jest wciąż bezpieczne.
29.08.2023

Pierwszy prąd z morskiej farmy wiatrowej Saint-Brieuc Iberdroli we Francji

Pierwsze zielone megawaty wyprodukowane w morskiej farmie wiatrowej Saint-Brieuc, należącej do firmy Iberdrola, zostały przekazane do francuskiej krajowej sieci energetycznej przez RTE. Jest to pierwszy projekt Iberdroli we Francji i druga tego typu francuska instalacja zasilająca krajowy system energetyczny.
29.08.2023

Statki płacą ponad 700 tys. dolarów za możliwość przepłynięcia Kanału Panamskiego z pominięciem kolejki

Ponad 700 tys. dolarów płacą statki na aukcjach, organizowanych przez administrację Kanału Panamskiego (ACP), aby nie czekać w długiej kolejce na tranzyt i uniknąć opóźnień w dostarczeniu towaru.
28.08.2023

Premier Japonii apeluje do Chin o zniesienie embargo na owoce morza, w tle elektrownia w Fukushimie

W reakcji na rozpoczęcie w czwartek uwalniania wody z uszkodzonej japońskiej elektrowni atomowej Fukushima Chiny natychmiast wprowadziły całkowity zakaz importu owoców morza i produktów pochodzenia morskiego. Japoński premier Fumio Kishida zaapelował do Chin o zniesienie zakazu i przystąpienie do naukowej debaty. Analiza pierwszych próbek spuszczonej wody wykazała w piątek, że stężenie trytu mieści się w bezpiecznych granicach.
25.08.2023

Kontenerowiec staranował drobnicowiec. Dwie ofiary [WIDEO]

Dwóch członków załogi drobnicowca prawdopodobnie nie żyje po tym, jak ich statek zatonął w wyniku kolizji z kontenerowcem na wodach Japonii.
25.08.2023

Zatrzymano 14 osób, które usiłowały wtargnąć do ambasady Japonii, protestując przeciw spuszczaniu wody z elektrowni atomowej w Fukushimie

Policja w Seulu zatrzymała 14 osób próbujących dostać się do japońskiej ambasady. Zatrzymani protestowali przeciwko spuszczaniu do oceanu radioaktywnej wody z uszkodzonej przed laty elektrowni atomowej w Fukushimie - poinformowała agencja Reutera. Uwalnianie wody do oceanu rozpoczęło się w czwartek.
24.08.2023

Pierwsze w historii japońsko-amerykańskie ćwiczenia morskie w pobliżu spornych Wysp Kurylskich

Japońskie Morskie Siły Samoobrony poinformowały o rozpoczęciu w poniedziałek manewrów morskich z marynarkami wojennymi USA i Kanady u wybrzeży Wysp Kurylskich – podała agencja Kyodo. Są to pierwsze w historii ćwiczenia w pobliżu wysp znajdujących się pod kontrolą Rosji, do których roszczenia wysuwa Japonia.
23.08.2023

Bank Pekao: energetyka jądrowa, jako uzupełnienie OZE jest tańsza niż konwencjonalna

W polityce energetycznej Francja wydaje się wygrywać z Niemcami, bo energetyka jądrowa jako uzupełnienie OZE jest tańsza niż konwencjonalna- ocenili analitycy Banku Pekao. Niemcy nie są jeszcze na straconej pozycji, ale oprócz rozwoju technologii wodorowych muszą przyspieszyć inwestycje w źródła odnawialne.
22.08.2023

Japonia rozpocznie wypuszczanie wody z byłej elektrowni jądrowej Fukushima do Pacyfiku

Japonia poinformowała we wtorek, że rozpocznie w czwartek uwalnianie ponad 1 miliona ton radioaktywnej wody ze zniszczonej przez trzęsienie ziemi i tsunami elektrowni jądrowej Fukushima , wprowadzając w życie plan, który spotkał się ze szczególnie ostrą krytyką ze strony Chin.
22.08.2023

Morska energetyka wiatrowa w Europie łapie wiatr w śmigła i nadrabia zaległości. Szanse dla polskich producentów

Na akwenach wokół państw europejskich w pierwszej połowie 2023 r. zbudowano instalacje, które zapewnią kolejne 2,1 GW nowej energii z morskiej energetyki wiatrowej. Inwestycje w morską energetykę wiatrową wracają do normy, ale wciąż są zaległości do nadrobienia, w tym w potencjale i organizacji łańcucha dostaw – informuje WindEurope w najnowszym raporcie. Są więc szanse dla polskich producentów, by uzupełnili moce produkcyjne dla dynamicznie rozwijającej się branży.
20.08.2023

Chiny i Rosja bardzo aktywne w regionie Morza Wschodniochińskiego

Japońskie wojsko poderwało myśliwce po wykryciu dwóch rosyjskich samolotów zwiadowczych Ił-38 w przestrzeni powietrznej pomiędzy Morzem Japońskim a Morzem Wschodniochińskim – podała w piątek agencja Reutera. Aktywność militarna Rosji i Chin zbiega się w czasie z zaplanowanym na piątek szczytem przywódców Korei Południowej, Japonii i Stanów Zjednoczonych.
18.08.2023

W Japonii Ponad 60 osób rannych wskutek uderzenia tajfunu Lan

Ponad 60 osób zostało rannych wskutek przejścia tajfunu Lan, który w środę dotarł do zachodniej części Japonii - poinformowały służby ratunkowe tego kraju cytowane przez agencję Kyodo. Tydzień wcześniej w Japonię uderzył tajfun Khanun.
16.08.2023

Niemcy wysyłają okręty na dalekie akweny w ramach misji międzynarodowych

W niedzielę 13 sierpnia br. korweta proj. K130 Oldenburg (F 263) opuściła swój macierzysty port Warnemünde podczas rejsu Hanse Sail, aby wziąć udział w misji UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon) u wybrzeży Libanu. Jednocześnie w ramach zobowiązań w NATO weźmie udział w misji wsparcia sojuszników na Morzu Egejskim. Wpisuje się to w rosnące zaangażowanie Deutsche Marine poza Bałtykiem i Morzem Północnym.
14.08.2023

Japonia. W końcu sierpnia ma rozpocząć się spuszczanie radioaktywnej wody z elektrowni Fukushima

W końcu sierpnia ma rozpocząć się spuszczanie radioaktywnej wody ze zniszczonej przez trzęsienie ziemi elektrowni atomowej Fukushima do oceanu - poinformował w poniedziałek japoński dziennik "Asahi Shimbun" powołując się na anonimowe źródła rządowe.
07.08.2023

Tajfun Khanun zabił w Japonii 2 osoby, odciął prąd w 166 tys. domów

Dwie osoby zginęły, 41 zostało rannych, a około 166 tys. gospodarstw domowych w prefekturach Okinawa i Kagoshima w południowo-zachodniej Japonii zostało pozbawionych prądu w wyniku przejścia tajfunu Khanun, który przyniósł ulewne deszcze i porywisty wiatr, poinformował w czwartek lokalny nadawca NHK.
03.08.2023

Tajfun Khanun zbliża się do Okinawy. Ponad 760 tys. osób wezwano do ewakuacji

W co najmniej sześciu gminach w prefekturze Okinawa zaapelowano do mieszkańców o udanie się do schronów, poinformował portal telewizji NHK. W mieście Naha, stolicy prefektury w południowej części wyspy, ewakuacja dotyczy ponad 315 tys. osób. Tajfun Khanun, z porywami wiatru do 234 km na godzinę, zbliża się do prefektury Okinawa u południowych wybrzeży Japonii, podała we wtorek agencja Reutera. W sumie władze wezwały do ewakuacji ponad 760 tys. osób.
01.08.2023

Saab oferuje Holandii cztery okręty podwodne. Wzór dla programu "Orka"?

Koncern złożył dziś propozycję zastąpienia obecnie służących w Królewskiej Marynarce Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) okrętów podwodnych jednostkami produkcji szwedzkiej. Oferta obejmuje cztery zaawansowane, ekspedycyjne okręty podwodne z najnowszymi innowacjami i technologiami, a także bierze pod uwagę współpracę z holenderską stocznią Damen Shipyards Group. Saab jest potencjalnym oferentem do przetargu w ramach programu "Orka".
28.07.2023

Rosyjsko-chińskie manewry na Morzu Japońskim. "Przeciwdziałanie USA i ich sojusznikom w regionie"

Siły zbrojne Chin i Rosji podjęły wspólne ćwiczenia wojskowe w pobliżu Japonii, podała w czwartek agencja Reutera. W trakcie manewrów samoloty chińskich sił zbrojnych będą po raz pierwszy startować z rosyjskich lotnisk. Jak twierdzą analitycy, to efekt pogłębionego zaufania.
20.07.2023

Nexans wygrywa rekordowy kontrakt o wartości 1,43 miliarda euro na projekt EuroAsia Interconnector

Firma Nexans wygrała ważny kontrakt o wartości 1,43 miliarda euro na odcinek połączenia międzysystemowego EuroAsia, łączącego Grecję i Cypr. Kabel wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) 525 kV będzie najdłuższym i najgłębszym interkonektorem na świecie o dwubiegunowej długości 2x900 km. Będzie on przebiegać przez dno Morza Śródziemnego na głębokości ponad 3000 metrów.
19.07.2023

Wielka Brytania podpisała porozumienie o wejściu do bloku handlowego na Pacyfiku - CPTPP [WIDEO]

Wielka Brytania formalnie podpisała w niedzielę porozumienie o wejściu do Wszechstronnego i Postępowego Porozumienia na rzecz Partnerstwa Transpacyficznego (CPTPP), bloku handlowego 11 państw, leżących wokół Pacyfiku. To najważniejsza umowa handlowa Wielkiej Brytanii, zawarta po brexicie.
16.07.2023

Chiny i Rosja rozpoczynają manewry morskie na Morzu Japońskim w reakcji na sojusz USA z Japonią i Koreą Południową

Pięć chińskich okrętów wojennych wyruszyło w sobotę na spotkanie floty rosyjskiej. Wspólne ćwiczenia na Morzu Japońskim "Northern/Interaction-2023" mają na celu, jak oświadczyło ministerstwo obrony w Pekinie, "ochronę bezpieczeństwa strategicznych szlaków morskich".
15.07.2023

Korea Płn. wystrzeliła międzykontynentalny pocisk balistyczny

Korea Północna wystrzeliła w środę międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM) typu Hwasong-18. Test odbył się pod osobistym nadzorem przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una, poinformowała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap powołując się na północnokoreańskie media.
13.07.2023

Znaczne skupisko chińskich statków na kluczowym akwenie. To element walki o sporne obszary morskie

O istnym "roju" jednostek nawodnych należących do Chin poinformowała filipińska armia. Zakotwiczyły nieopodal bogatego w surowce naturalne obszaru na Morzu Południowochińskim, tzw. Reed Bank. Wpisuje się to w szereg incydentów i napięć w rejonie, a prawa do niego rości sobie kilka państw. Efektem tego jest pogorszenie relacji także między Pekinem a Waszyngtonem.
12.07.2023

US Navy i sojusznicy sprawdzają zdolności okrętów podczas ćwiczenia Pacific Vanguard 2023

Marynarki Wojenne Australii, Japonii, Korei i USA wspólnie prowadzą ćwiczenia na Oceanie Spokojnym. Celem jest doskonalenie umiejętności załóg oraz zacieśnianie współpracy w ramach międzynarodowego partnerstwa.
12.07.2023

Japonia. Rząd chce już w sierpniu rozpocząć spuszczanie do morza wody z elektrowni w Fukushimie

Japoński rząd planuje już w sierpniu rozpocząć uwalnianie uzdatnionej radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie - poinformował we wtorek portal Nikkei. Tokio oczekuje na oficjalną zgodę od Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).
05.07.2023

Japonia może spuścić do morza wodę skażoną w zniszczonej elektrowni w Fukushimie

Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi przekazał we wtorek premierowi Japonii Fumio Kishidzie raport, z którego wynika, że Tokio może spuścić do morza przefiltrowaną, ale wciąż radioaktywną wodę ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie.
04.07.2023

Japonia. Ministerstwo obrony zaobserwowało dwie rosyjskie korwety pływające w pobliżu Tajwanu i Okinawy

Na wodach w pobliżu Tajwanu i japońskiej wyspy Okinawa odnotowaliśmy w ciągu czterech ostatnich dni obecność dwóch korwet rosyjskiej marynarki wojennej; monitorujemy ich aktywność - poinformowało w piątek wieczorem ministerstwo obrony Japonii.
01.07.2023

Obecność licznych, rosyjskich okrętów nieopodal Hokkaido niepokoi japońskie władze

Ministerstwo Obrony Japonii donosi, że Marynarka Wojenna Rosji regularnie wysyła okręty w okolice wód terytorialnych państwa. Ich obecność jest stale monitorowana.
22.06.2023

W Korei Południowej wyłowiono z morza część rakiety wystrzelonej przez Koreę Północną

Armia Korei Południowej wyłowiła z morza część rakiety użytej w nieudanej próbie wystrzelenia przez Koreę Północną satelity szpiegowskiego przeprowadzonej w ostatnim dniu maja, poinformowało w piątek Kolegium Połączonych Szefów Sztabów.
16.06.2023

Chiny stworzyły największą na świecie straż przybrzeżną, która przypomina marynarkę wojenną

W ciągu zaledwie dekady od objęcia władzy przez przewodniczącego Xi Jinpinga Chiny stworzyły największą na świecie flotę straży przybrzeżnej. Służby są bardziej zmilitaryzowane i agresywne w sporach międzynarodowych, a mniej zaangażowane w standardowe działania, czytamy w analizie na łamach poniedziałkowego "NYT".
14.06.2023

NATO otworzy biuro łącznikowe w Tokio, by wzmocnić współpracę w regionie Azji i Pacyfiku

Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego otworzy swoje biuro łącznikowe w Tokio i wykorzysta je, by wzmocnić współpracę z Japonią, Australią, Nową Zelandią i Koreą Południową - podał we wtorek japoński dziennik "Nikkei" za swoimi źródłami. Plan sojuszu nie spodobał się Chinom.
13.06.2023

Japońskie firmy dołączają do demonstracyjnego projektu morskiej farmy wiatrowej Floating Axis [WIDEO]

J-POWER, Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO), Chubu Electric Power, Kawasaki Kisen Kaisha (K Line) i Albatross Technology (Albatross) zawarły umowę o współpracy w zakresie badań nad projektem demonstracyjnym nowej generacji pływającej morskiej farmy wiatrowej u wybrzeży Japonii.
08.06.2023

Japonia składa protest i wyraża "poważne zaniepokojenie" po wpłynięciu na jej wody okrętu chińskiej marynarki wojennej

Główny sekretarz japońskiego rządu Hirokazu Matsuno złożył w czwartek protest przeciw postępowaniu Chin i poinformował Pekin o "poważnym zaniepokojeniu" Tokio w związku z wpłynięciem na wody terytorialne Japonii, w pobliżu wyspy Yakushima, okrętu chińskiej marynarki wojennej.
08.06.2023

Japonia. Aresztowano czterech Chińczyków podejrzanych o przemyt 700 kg narkotyków w kontenerach

Japońskie służby poinformowały o aresztowaniu czterech obywateli Chin pod zarzutem przemytu nielegalnych substancji pobudzających o czarnorynkowej wartości 43,4 mld jenów (1,9 mld złotych) - poinformowała we środę japońska agencja Kyodo. To druga co do wielkości jednorazowa konfiskata środków pobudzających w Japonii.
07.06.2023

ONE odbiera swój pierwszy statek o pojemności 24 000 TEU

Japan Marine United Corporation's Kure Shipyard dostarczył pierwszy z sześciu statków klasy Megamax zamówionych przez morskiego giganta przewozowego ONE, 400-metrowy ONE Innovation.
07.06.2023

Na spotkaniu ministrów obrony Ukrainy i Japonii wrócił temat Wysp Kurylskich

Zarówno część Ukrainy, jak też Japonii znajduje się pod rosyjską okupacją - zauważył w niedzielę ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow podczas rozmowy ze swoim japońskim odpowiednikiem Yasukazu Hamadą. Ministrowie przebywają w Singapurze, gdzie biorą udział w spotkaniu Dialogu Shangri-La.
05.06.2023

Korea Południowa znalazła szczątki północnokoreańskiego satelity szpiegowskiego

Armia Korei Południowej ogłosiła w środę, że jest w trakcie wydobywania szczątków północnokoreańskiego satelity szpiegowskiego, który spadł do Morza Żółtego po problemie technicznym z rakietą, która go przenosiła.
31.05.2023

Korea Północna: nasza próba wystrzelenia satelity szpiegowskiego zakończyła się niepowodzeniem

W oświadczeniu opublikowanym w mediach państwowych Korea Północna przyznała, że jej rakieta z satelitą szpiegowskim spadła do morza u zachodniego wybrzeża Półwyspu Koreańskiego po tym, jak straciła ciąg po rozdzieleniu pierwszego i drugiego stopnia.
31.05.2023

Filipiny, Japonia i USA zrealizują wspólne ćwiczenia sił straży wybrzeża na Pacyfiku

Od 1 do 7 czerwca br. na Morzu Południowochińskim i Oceanie Spokojnym jednostki straży wybrzeża trzech państw przeprowadzą pierwszy raz wspólne ćwiczenia. Bezprecedensowe przedsięwzięcie jest reakcją na ekspansję morską Chin na tym obszarze oraz liczne incydenty z udziałem jej statków oraz sił morskich.
30.05.2023

PowerX prezentuje innowacyjny projekt statku dostarczającego i magazynującego energię elektryczną

Japońska firma rozwija projekt akumulatorowca, tj. jednostki morskiej wyposażonej w akumulatory, która mogłaby magazynować energię elektryczną i dostarczać ją tam, gdzie byłaby potrzebna.
30.05.2023

Japonia. Rekordowy import owoców morza z Rosji w 2022 r. – wyniósł 1,2 miliarda dolarów

Japoński import owoców morza z Rosji osiągnął w 2022 r. rekordową wartość 1,2 miliarda dolarów, najwyższą od 1992 r. – wynika z opublikowanych w piątek danych japońskiego ministerstwa finansów. Jednym z powodów tak wysokiego wyniku są większe połowy Rosji w wodach wokół spornych wysp, znanych jako Terytoria Północne w Japonii i Kuryle Południowe w Rosji.
05.05.2023

Polsko-japońskie memorandum o współpracy w obszarze wodoru

Memorandum o współpracy w dziedzinie rozwoju technologii wodorowych, które podpisali w czwartek w Warszawie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz minister gospodarki, handlu i przemysłu Japonii Yasutoshi Nishimura.
04.05.2023

DNV szuka rozwiązania problemu trzęsień ziemi na MFW

DNV rozpoczęło realizację wspólnego projektu branżowego (joint industry project - JIP) w celu zwiększenia bezpieczeństwa w procesie projektowania morskich farm wiatrowych w rejonach narażonych na trzęsienia ziemi.
01.05.2023

Japonia. Zatrzymano podejrzanych o nielegalny połów ponad 600 kg drogocennych strzykw

Japońska policja zatrzymała pięciu kłusowników podejrzanych o nielegalny połów ponad 600 kilogramów strzykw, jadalnych zwierząt cenionych w kuchni chińskiej, zwanych „ogórkami morskimi” lub „czarnymi diamentami” – podały miejscowe media.
26.04.2023

Niemcy odchodzą od energetyki jądrowej wbrew globalnym trendom

Od kilku dni kluczowym tematem w mediach branżowych jest odłączenie od sieci ostatnich bloków jądrowych w Niemczech - Emsland, Isar 2 i Neckarwestheim 2. Krok spotkał się z dużą krytyką. Odejście naszych sąsiadów od atomu kontrastuje z trendem wzrostu zainteresowania energetyką jądrową na świecie ze względu na cele klimatyczne.
25.04.2023

Japonia. Pierwszy transport niskoemisyjnego amoniaku

Do Japonii dotarła pierwsza dostawa certyfikowanego niskoemisyjnego amoniaku. Na potrzeby Fuji Oil Company zrealizowały ją linie Mitsui O.S.K.
22.04.2023

Węgiel na fali. W 2023 r. operatorzy masowców i terminali europejskich jeszcze zarobią na transporcie węgla

Światowy handel węglem naprawdę przyspieszył w ostatnich miesiącach, a handel morski tym surowcem wrócił do poziomów sprzed Covid-19. W I kwartale 2023 r. globalne przewozy węgla drogą morską wzrosły o 20,5% rok do roku do 310,8 mln ton (z wyłączeniem kabotażu) – ustalili eksperci Banchero Costa.
21.04.2023

Podwodny potencjał Australii. Czy AUKUS wstrząśnie Pacyfikiem? [WYWIAD]

Podpisanie z udziałem premierów Australii i Wlk. Brytanii oraz prezydenta USA porozumienia w sprawie okrętów podwodnych wywołało istne tąpnięcie międzynarodowe. Jak wpłynie to na bezpieczeństwo, gospodarkę morską i politykę na Oceanie Spokojnym, Indyjskim i Morzu Południowochińskim? Czy Australia ma szansę stać się licząca siłą na tym obszarze? Zapraszamy do naszej rozmowy z kmdr Tomaszem Witkiewiczem, szefem Oddziału Operacyjnego Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego.
19.04.2023

Współpraca z Globalnym Południem jest kluczowa, by przeciwstawić się Rosji i Chinom

Państwa grupy G7 potrzebują wsparcia krajów rozwijających się, by chronić ład międzynarodowy oparty na regułach przed próbami podważania go przez Rosję i Chiny, ale przekonanie do siebie Globalnego Południa nie będzie łatwe, ocenia w środę agencja Kyodo.
19.04.2023

Władze Japonii przeciwne rosyjskim ćwiczeniom wojskowym w pobliżu Hokkaido

Sekretarz japońskiego rządu Hirokazu Matsuno poinformował, że Japonia przekazała Rosji notę protestacyjną przeciwko planowanym przez nią na 18-22 kwietnia ćwiczeniom wojskowym wokół spornych wysp w pobliżu Hokkaido.
17.04.2023

Korea Południowa, USA i Japonia przeprowadziły morskie ćwiczenia obrony przeciwlotniczej

Siły morskie Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych i Japonii przeprowadziły w poniedziałek wspólne morskie ćwiczenia obrony przeciwlotniczej, by usprawnić współpracę w obliczu zagrożenia rakietowego ze strony Korei Północnej.
17.04.2023

Siły powietrzne Japonii i USA ćwiczyły wspólnie nad Morzem Japońskim

Siły powietrzne Japonii i USA przeprowadziły w czwartek wspólne ćwiczenia nad Morzem Japońskim – poinformował resort obrony w Tokio. Wcześniej tego dnia Korea Północna wystrzeliła do tego morza pocisk balistyczny, być może o zasięgu międzykontynentalnym.
13.04.2023

Manewry chińskiej armii wokół Tajwanu odbywają się niedaleko terytorium Japonii

Trwające od piątku ćwiczenia chińskiej armii wokół Tajwanu odbywają się w odległości zaledwie 230 km od terytorium Japonii; w ciągu ostatnich dwóch dni odnotowaliśmy 120 startów i lądowań samolotów i helikopterów na lotniskowcu należącym do sił zbrojnych ChRL - powiadomił w poniedziałek japoński resort obrony, cytowany przez agencję Reutera.
10.04.2023

Z powodu ocieplenia klimatu drapieżniki wycofują się na północ

Z powodu ocieplenia klimatu, które szczególnie daje się we znaki w Arktyce, morskie drapieżniki wycofują się na północ – donoszą naukowcy na łamach periodyku „Scientific Reports”.
10.04.2023

Japonia: zaginął wojskowy śmigłowiec z 10-osobową załogą na pokładzie

Śmigłowiec Lądowych Sił Samoobrony Japonii z 10 członkami załogi zaginął w czwartek w czasie lotu nad wodami u wybrzeży prefektury Okinawa – podała agencja Kyodo, powołując się na japońską straż przybrzeżną i inne źródła.
06.04.2023

Spór o Kuryle: Chiny zmieniły front

Przywódca Chin Xi Jinping w czasie wizyty w Moskwie nie poparł roszczeń Japonii do kontrolowanych przez Rosję wysp na Pacyfiku, zrywając ze stanowiskiem utrzymywanym od czasu Mao Zedonga – podała we wtorek japońska agencja Kyodo, powołując się na anonimowe źródło.
04.04.2023

Japonia, Korea Płd. i USA rozpoczęły wspólne ćwiczenia w zwalczaniu okrętów podwodnych

Japonia, Korea Południowa i USA rozpoczęły wspólne ćwiczenia w zwalczaniu okrętów podwodnych na akwenach morskich w pobliżu Półwyspu Koreańskiego, by wzmocnić odstraszanie w obliczu gróźb Korei Północnej. W manewrach uczestniczy amerykański lotniskowiec USS Nimitz.
03.04.2023

Szef MSZ Japonii rozmawiał w Pekinie m.in. o Tajwanie i aktywności wojskowej Chin i Rosji

Minister spraw zagranicznych Japonii Yoshimasa Hayashi podczas wizyty w Pekinie poruszył w niedzielę z chińskimi władzami szereg spornych kwestii, w tym Tajwanu i konfliktu terytorialnego. Wyraził też zaniepokojenie z powodu wspólnych działań wojskowych Chin i Rosji.
02.04.2023

Japończycy przejmują wiodącego dewelopera morskiej energetyki wiatrowej z Belgii

Japoński inwestor Jera podpisał umowę z Virya Energy w zakresie przejęcia 100 proc. udziałów w spółce Parkwind rozwijającej morskie farmy wiatrowej na Morzu Północnym i Bałtyku. Transakcja ma wspomóc europejskiego dewelopera w rozszerzenie ekspansji na rynku OZE.
27.03.2023

Aegir Insights: Nadchodzi fala aukcyjna offshore wind – ponad 60 GW na horyzoncie

Eksperci ośrodka analitycznego Aegir Insights informują, że w tym roku planowanych jest szereg aukcji na przyznanie praw do dzierżawy obszarów morskich oraz kontraktów na zakup energii po gwarantowane cenie. Aukcje mogą objąć projekty o łącznej mocy 60 GW w skali globalnej. Nie są jeszcze znane szczegóły wszystkich postępowań.
27.03.2023

Rosyjskie bombowce przez siedem godzin leciały nad Morzem Japońskim w czasie wizyty premiera Kishidy na Ukrainie

Dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95 zdolne do przenoszenia pocisków z głowicą jądrową leciały przez siedem godzin nad Morzem Japońskim w czasie wizyty premiera Japonii Fumio Kishidy na Ukrainie.
22.03.2023

Rynek transportu morskiego rudy żelaza i stali może być istotny dla Polski

Po napaści Rosji na Ukrainę sytuacja polskiego przemysłu stalowego uległa zmianie i być może porty polskie będą musiały, tak jak w przypadku węgla, odegrać istotną rolę w zabezpieczeniu dostaw czynników produkcji dla polskich hut.
20.03.2023

Korea Płn. przeprowadziła kolejny test rakiety balistycznej

Korea Północna przeprowadziła w czwartek rano czasu lokalnego test rakiety balistycznej, która spadła do morza między Półwyspem Koreańskim a Japonią - poinformowała armia Korei Południowej.
16.03.2023

Japonia oskarżona o poważne naruszenie suwerenności Chin na morzu

Rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin zarzucił w czwartek Japonii „poważne naruszenie” suwerenności Chin. Odniósł się w ten sposób do oskarżeń ze strony Tokio, że chińskie okręty wpłynęły na japońskie wody wokół wysp będących przedmiotem sporu obu państw.
16.03.2023

Porty Morza Czerwonego. Analiza aktualnej sytuacji portowo – żeglugowej w regionie

Morze Czerwone zaliczane jest jako morze śródlądowe międzykontynentalne zlokalizowane między Afryką i Półwyspem Arabskim. Porty Morza Czerwonego to ostatnie punkty transportowe na skraju Oceanu Indyjskiego, a znajdujące się przed przejściem przez Kanał Sueski w kierunku Europy. Stąd w wielu przypadkach posiadają one dla państw, w których się znajdują strategiczne znaczenie. Region to również punkt zapalny wielu ścierających się interesów przez co obszar ten jest pod szczególną uwagą międzynarodowej społeczności.
15.03.2023

Chińskie okręty straży przybrzeżnej weszły na wody będące przedmiotem sporu z Japonią

Okręty Straży Wybrzeża ChRL wpłynęły w środę na obszar Morza Wschodniochińskiego, o który Pekin spiera się z Tokio. Według strony chińskiej patrol miał na celu przeciwdziałanie naruszaniu chińskich wód terytorialnych przez jednostki japońskie.
15.03.2023

Płaskie pokrywy dziobowe wpływają na zwiększenie ekonomiki transportu morskiego

Naukowcy z Japonii i Wietnamu wykazali, że płaskie pokrywy dziobowe statków mogą zmniejszyć ogólny opór wiatru o prawie 40%, prowadząc do pokaźnych oszczędności paliwa. Wyniki badań opublikowali w piśmie "Ocean Engineering".
14.03.2023

Atomowe okręty podwodne dla Australii w ramach programu AUKUS

Prezydent USA Joe Biden, premier Australii Anthony Albanese i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak spotkali się w bazie US Navy w San Diego w Kalifornii, by na konferencji ogłosić szczegóły planu zbudowania przez Australię i Wielką Brytanię własnych okrętów podwodnych o napędzie jądrowym, określanych jako SSN-AUKUS. USA mają też sprzedać na potrzeby Royal Australian Navy trzy okręty podwodne z napędem jądrowym typu Virginia, z możliwością rozszerzenia zakupu o dwa kolejne.
14.03.2023

Towimor. Blisko klienta i z ogromem zamówień

Specjalizujący się w urządzeniach pokładowych Towimor to specyficzna firma – jako jedna z niewielu na polskim rynku okrętobudownictwa nie mieści się nad morzem, a w Toruniu. Ale dzięki utworzeniu spółki i fabryki w Korei Południowej jest bliżej klienta niż kiedykolwiek wcześniej. O osiągnięciach i planach firmy, a także bogatych w doświadczenia ostatnich latach, opowiada Marcin Starybrat, dyrektor handlowy w Towimorze.
13.03.2023

Marynarka Wojenna Japonii wzbogaca się o czwartą fregatę typu Mogami

W stoczni Mitsubishi Heavy Industries odbyła się ceremonia przekazania i pierwszego podniesienia bandery fregaty Mikuma. To czwarta fregata typu Mogami wzmacniająca potencjał Japońskich Morskich Sił Samoobrony (Kaijō Jieitai).
09.03.2023

Japonia ma więcej wysp niż wcześniej

Dotychczas rząd Japonii przyjmował, że kraj składa się z 6 852 wysp; według nowych obliczeń w Japonii jest 14 125 wysp - poinformowała rządowa służba geodezyjna GSI. Nowy, większy o ponad 7 tys. bilans wynika ze zmiany sposobu liczenia i nie wpływa na rozmiar terytorium Japonii j zasięg jej wód terytorialnych.
03.03.2023

Do Japonii przypłynął pierwszy od czasu pandemii wycieczkowiec

Do portu w Japonii zawinął w środę pierwszy zagraniczny wycieczkowiec po blisko trzech latach zakazu wprowadzonego z powodu pandemii Covid-19 – podała agencja Kyodo, przypominając historię kwarantanny na statku Diamond Princess i śmierć 13 płynących nim osób.
01.03.2023

Japońskie władze badają tajemniczą metalową kulę znalezioną na plaży

Na plaży w Japonii znaleziono tajemniczą metalową kulę o średnicy około 1,5 metra. Władze starają się ustalić, czym jest i skąd się wzięła, a mieszkańcy żartują, że może to być „jajo Godzilli”, „smocza kula” z popularnej mangi pt. "Dragon Ball" albo obiekt pozaziemski.
23.02.2023

Japonia, Korea Płd. i USA przeprowadziły wspólne ćwiczenia obrony przeciwrakietowej

Wojska Japonii, Korei Południowej i USA przeprowadziły w środę na Morzu Japońskim wspólne, trójstronne ćwiczenia obrony przeciwrakietowej w obliczu zagrożenia ze strony Korei Północnej – poinformowało ministerstwo obrony w Seulu.
22.02.2023

Rosja i Chiny wciąż blokują silną odpowiedź ONZ na prowokacje Korei Płn.

Rada Bezpieczeństwa ONZ zebrała się w poniedziałek w trybie kryzysowym, by omówić ostatnie próby rakietowe Korei Północnej, ale Rosja i Chiny, które dysponują prawem weta, wciąż blokują jakąkolwiek silną reakcję na prowokacje Pjongjangu – podała japońska stacja NHK.
21.02.2023

Japoński sektor gazowy rozważa inwestycje w pływające farmy wiatrowe

Japońska spółka Tokyo Gas wraz z drugą spółką Shinobuyama Fukushima Electric Power rozpoczęła analizy projektu inwestycyjnego uwzględniającego budowę pływającej morskiej elektrowni wiatrowej.
19.02.2023

Okręt badawczy chińskiej marynarki wojennej wpłynął na wody terytorialne Japonii

Chińska jednostka wpłynęła w niedzielę na wody terytorialne Japonii w pobliżu wysp u wybrzeży prefektury Kagoshima. Był to pierwszy tego typu incydent w tym rejonie od grudnia ubiegłego roku.
12.02.2023

Chiński balon miał być częścią szerokiej kampanii wywiadowczej Pekinu

Zestrzelony nad terytorium USA przez myśliwiec F-22 chiński był rzekomo częścią szerokiej kampanii zwiadu z powietrza, w ramach której Pekin od lat obserwował instalacje wojskowe w kilku krajach.
08.02.2023

Japoński statek towarowy zatonął po kolizji z inną jednostką [WIDEO]

Dwa japońskie statki towarowe zderzyły się podczas podróży przez Cieśninę Kurushima w nocy 2 lutego. Jeden ze statków wywrócił się, a następnie zatonął. Trzy osoby z załogi statku zostały odnalezione, natomiast trwają poszukiwania kapitana i pierwszego oficera statku, którzy zostali uznani za zaginionych. Ich los pozostaje wciąż nieznany.
06.02.2023

Mitsubishi Shipbuilding oczekuje na komercjalizację swojego statku do bunkrowania amoniaku

Mająca siedzibę w Jokohamie filia Mitsubishi Heavy Industries, ukończyła studium koncepcyjne statku do bunkrowania amoniaku we współpracy z INPEX Corporation. Statek będzie mógł dostarczać statkom paliwo amoniakalne, a projekt jest realizowany w związku z rosnącą popularnością amoniaku jako czystego źródła energii bez emisji CO2.
02.02.2023

Szef NATO: W czasie napięć międzynarodowych rośnie znaczenie partnerstwa w regionie Indo-Pacyfiku

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział dziś podczas wizyty w Japonii, że wojna na Ukrainie pokazała, że kwestie bezpieczeństwa w różnych częściach świata są ze sobą połączone. Podkreślił wagę bliskiej współpracy Sojuszu z partnerami w regionie Indo-Pacyfiku.
01.02.2023

Japonia i NATO ostrzegają przed coraz bliższą współpracą wojskową Rosji i Chin

Premier Japonii Fumio Kishida i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ostrzegli we wtorek w Tokio przed coraz większym zbliżeniem Rosji z Chinami w sferze militarnej w czasie rosyjskiej inwazji na Ukrainę i wzrostu aktywności chińskiego wojska w regionie Indo-Pacyfiku.
31.01.2023

Chińskie jednostki wpłynęły na japońskie wody terytorialne

Cztery chińskie jednostki wpłynęły w poniedziałek, po raz drugi w tym roku, na japońskie wody terytorialne wokół wysp Senkaku – poinformowała japońska straż przybrzeżna. Pekin nazywa kontrolowane przez Tokio wyspy Diaoyu i uznaje je za własne terytorium.
30.01.2023

Chiński konsul: ośmiu zabitych, dziewięciu zaginionych po zatonięciu statku u wybrzeży Japonii

Po zatonięciu statku towarowego niedaleko wybrzeży Japonii potwierdzono śmierć ośmiu marynarzy, a dziewięciu wciąż jest poszukiwanych – podały w czwartek chińskie media państwowe, powołując się na konsula ChRL w japońskim mieście Fukuoka, Lu Guijuna.
26.01.2023

Japonia. Po zatonięciu statku potwierdzono śmierć dwóch marynarzy, trwają poszukiwania dziewięciu

Co najmniej dwóch członków załogi zginęło, a dziewięciu wciąż jest poszukiwanych po zatonięciu statku handlowego u wybrzeży Japonii – poinformowała w środę agencja Kyuodo, cytując japońską straż przybrzeżną.
25.01.2023

Japońska firma wystawiła automaty do sprzedaży mięsa wielorybów. Desperacka próba ratowania ginącego biznesu?

Firma Kyodo Senpaku wystawiła trzy nowe automaty oferujące produkty spożywcze pochodzenia wielorybiego. Na razie tego typu "atrakcje" pojawiły się w Tokio, ale przedsiębiorstwo planuje umieścić kolejne w Osace. Liczy na zwiększenie ich liczby do 100 w ciągu pięciu lat, oczekując na rosnący popyt.
25.01.2023

Japonia. Zatonął statek towarowy, na którego pokładzie znajdowały się 22 osoby

Statek towarowy z 22 osobami na pokładzie zatonął u wybrzeży południowo-zachodniej Japonii. Pięciu członków załogi zostało uratowanych, trwają poszukiwania pozostałych.
25.01.2023

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.