• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Prezydent Duda udaje się do Wilna na szczyt Inicjatywy Trójmorza

Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Prezydent Duda udaje się do Wilna na szczyt Inicjatywy Trójmorza

Partnerzy portalu

Fot. KPRP

Prezydent Andrzej Duda w środę wieczorem udaje się do Wilna, gdzie weźmie udział w szczycie przywódców państw Inicjatywy Trójmorza, a także w Forum Biznesu, na którym spotykają się przedsiębiorcy z państw tworzących Trójmorze.

Wizyta prezydenta Dudy w Wilnie oficjalnie rozpocznie się w czwartek rano, gdy wraz z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą odwiedzi on Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza. Obaj prezydenci spotkają się z przedsiębiorcami, a także wezmą udział w debacie o budowaniu odporności i dobrobytu państw regionu.

Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza to wydarzenie, które odbywa się regularnie obok spotkań przywódców Trójmorza - poprzednia odbyła się we wrześniu ub.r. w Bukareszcie, gdzie liderzy Trójmorza spotkali się na szczycie Inicjatywy na zaproszenie rumuńskiego prezydenta Klausa Iohannisa. W tegorocznym forum, jak przekazał w środę szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak, weźmie udział ponad 1000 przedsiębiorców, w tym 130 z Polski.

W czwartek po południu w wileńskim pałacu Wielkich Książąt Litewskich liderzy spotkają się na Szczycie Inicjatywy Trójmorza. Pawlak powiedział w rozmowie z dziennikarzami przed wylotem prezydenta do Wilna, że "inicjatywa cieszy się coraz szerszym zainteresowaniem".

"W tym roku nowym partnerem strategicznym zostanie Japonia, czyli trzecia gospodarka świata. Spodziewamy się również podpisania listu intencyjnego w sprawie drugiej edycji Trójmorskiego Funduszu Inwestycyjnego, to też dobry znak" - powiedział Pawlak.

Inicjatywa Trójmorza zrzesza 13 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. We wrześniu do Inicjatywy dołączyła Grecja, a państwem stowarzyszonym została Mołdawia. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

Trójmorze jako format międzynarodowy zostało zawiązane w 2015 roku przez prezydentów Polski i Chorwacji. Jak przypomina polski resort spraw zagranicznych, liderzy zdecydowali się wówczas wspólnie szukać nowych źródeł modernizacji państw regionu, m.in. poprzez rozwój infrastruktury transportowej (międzynarodowe trasy i linie kolejowe), wzmocnienie bezpieczeństwa i współpracy w obszarze energetyki i przyspieszenie rozwoju gospodarki cyfrowej.

W ramach Inicjatywy zrealizowano kilka programów infrastrukturalnych - w tym np. gazowy interkonektor między Polską a Litwą. Inne kluczowe, wciąż realizowane programy to m.in. budowa linii kolejowej Rail Baltica, łączącej Polskę i wszystkie kraje bałtyckie, czy Via Carpatia, trasa łącząca wschodnie regiony państw Trójmorza.

Pawlak ocenił w środę, że podjęte przez Trójmorze inicjatywy znacząco ułatwiły krajom regionu przejście przez kryzysy związane z rosyjską agresją na Ukrainę czy pandemią COVID-19. 

autor: Mikołaj Małecki

mml/ mrr/

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.