• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Premier: partnerstwo z Litwą - nasz najwyższy polityczny i geopolityczny priorytet

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Premier: partnerstwo z Litwą - nasz najwyższy polityczny i geopolityczny priorytet

Partnerzy portalu

Z polskiego punktu widzenia nasze partnerstwo z Litwą, przyjaźń, współpraca, szczególnie w dobie rosyjskiej agresji na Ukrainę, to najwyższy polityczny i geopolityczny priorytet - powiedział w poniedziałek premier Donald Tusk po spotkaniu z premier Litwy Ingridą Szimonyte.

Tusk w poniedziałek przebywa z wizytą na Litwie. W Wilnie spotkał się m.in. z premier Litwy Ingridą Szimonyte. Podczas wspólnej konferencji po spotkaniu polski premier podkreślił, że nie jest przypadkiem, że Wilno jest jedną z pierwszych stolic, które odwiedza jako premier, gdyż Litwwini - jak mówił - tradycyjnie są naszymi przyjaciółmi i najbliższymi partnerami w Unii Europejskiej.

"Z polskiego punktu widzenia nasze partnerstwo z Litwą, przyjaźń, współpraca, szczególnie w dobie rosyjskiej agresji na Ukrainę, to najwyższy polityczny i geopolityczny priorytet" - podkreślił szef polskiego rządu.

Tusk zaznaczył, że rozmawiał z premier Szimonyte o tym, jak intensywnie wzmocnić bezpieczeństwo i stabilność całego naszego regionu. Podkreślił, że podzielają przekonanie, że współpraca obu krajów może nadawać dobry ton i tempo współpracy wszystkich państw regionu, przede wszystkim w kontekście bezpieczeństwa.

Premier przypomniał, że gościł niedawno w Warszawie premierów: Łotwy, Norwegii, Finlandii i Szwecji, a wizyta w Wilnie ma na celu m.in. zsynchronizowanie pomocy dla Ukrainy od państw, które są współodpowiedzialne za bezpieczeństwo regionu, w tym Morza Bałtyckiego.

"Mamy z panią premier (Szimonyte) absolutnie jednolite stanowisko i przekonanie o tym, że budujemy tutaj wspólny interes" - zaznaczył.

Po spotkaniu z premier Szimonyte Tusk spotka się z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą.

Autor: Adrian Kowarzyk, Mikołaj Małecki

amk/ mml/ mrr/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.