• <
mewo_2022

Kraje regionu Morza Bałtyckiego wycofują się z paliw kopalnych. Deklarują dalszy rozwój morskiej energetyki wiatrowej

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Kraje regionu Morza Bałtyckiego wycofują się z paliw kopalnych. Deklarują dalszy rozwój morskiej energetyki wiatrowej

Partnerzy portalu

Osiem krajów regionu Morza Bałtyckiego zobowiązało się do stopniowego wycofania się z paliw kopalnych, zwłaszcza pochodzących z Rosji, i do dalszego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Stosowną deklarację w środę w Wilnie podpisali przedstawiciele resortów energii Litwy, Polski, Niemiec, Danii, Szwecji, Finlandii, Estonii i Łotwy.

Jak informuje litewskie ministerstwo energii podpisany dokument przewiduje też rozwój współpracy regionalnej z naciskiem na wzajemne połączenia morskiej infrastruktury energetycznej oraz zwiększenie odporności krytycznej infrastruktury energetycznej na zagrożenia cybernetyczne i fizyczne.

„W wyniku przechodzenia na źródła energii neutralne dla klimatu energia elektryczna stanie się kluczowym źródłem energii, zasadniczo zmieniając sposób jej produkcji, przesyłania i zużycia. Otwiera to zupełnie nowe możliwości dla projektów morskich na Morzu Północnym i Bałtyckim” - czytamy w raporcie resortu.

Środowe spotkanie wysokiego szczebla w sprawie energii Morza Bałtyckiego (High Level Baltic Sea Energy Meeting) w Wilnie odbyło się na marginesie rozpoczynającego się w czwartek w litewskiej stolicy 9. Szczytu i Forum Biznesowego Inicjatywy Trójmorza (3SI).

Z Wilna Aleksandra Akińczo 

aki/ kar/

Fot. Depositphotos

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.