• <

USA, Japonia i Australia przeprowadziły wspólne ćwiczenia na Morzu Południowochińskim

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo USA, Japonia i Australia przeprowadziły wspólne ćwiczenia na Morzu Południowochińskim

Partnerzy portalu

domena publiczna

Marynarki wojenne Stanów Zjednoczonych, Australii i Japonii przeprowadziły w środę i czwartek wspólne ćwiczenia na Morzu Południowochińskim – poinformowała agencja AP. Nie ujawniono, czy ćwiczenia były prowadzone w pobliżu spornych wysp i mielizn, do których Chiny roszczą sobie prawa.

Dowództwo amerykańskiej 7. Floty, która nadzoruje większość operacji Marynarki Wojennej USA w regionie, poinformowała, że niszczyciel rakietowy USS John Finn i bojowy okręt przybrzeżny USS Gabrielle Giffords przeprowadziły operacje z okrętami marynarki wojennej z Japonii i Australii.

Ministrowie obrony tych trzech państw uzgodnili w 2022 r. zacieśnienie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. Państwa te działają wspólnie w ramach Quad, czterostronnego dialogu na rzecz bezpieczeństwa, który obejmuje również Indie.

Marynarki wojenne czterech krajów regularnie organizują ćwiczenia, które są postrzegane jako część inicjatywy mającej na celu przeciwdziałanie rosnącej asertywności Chin w regionie Indo-Pacyfiku.

Rząd w Pekinie rości sobie historyczne prawa do 90 proc. obszaru Morza Południowochińskiego. Stoi to w sprzeczności z roszczeniami Brunei, Malezji, Filipin, Wietnamu i Tajwanu do poszczególnych obszarów tego strategicznego akwenu.

Akwen ten jest bogaty w złoża naturalne i ma kluczowe znaczenie dla międzynarodowego handlu; co roku przepływają przez nie towary warte 5 bln USD. 

krp/ adj/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.