• <

Iran, Chiny i Rosja przeprowadzą w marcu wspólne manewry morskie

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Iran, Chiny i Rosja przeprowadzą w marcu wspólne manewry morskie

Partnerzy portalu

Fot. MW Iranu

Iran, Rosja i Chiny mają przeprowadzić wspólne ćwiczenia morskie w celu "zapewnienia bezpieczeństwa w regionie" – ogłosił w poniedziałek dowódca irańskiej marynarki wojennej kontradmirał Shahram Irani.

Lokalizacja manewrów nie została jednak określona. Ubiegłoroczne trójstronne manewry zorganizowano w Zatoce Omańskiej także w marcu.

Według irańskiej agencji prasowej Tasnim, która nazwała ćwiczenia "grą wojenną", armia irańska skierowała zaproszenie do wielu innych krajów.

Tegoroczne ćwiczenia odbywać się będą na tle rosnącego napięcia na Bliskim Wschodzie.

Wspierani przez Iran rebelianci Huti w Jemenie atakują rakietami i dronami okręty wojenne i statki handlowe na Morzu Czerwonym, tłumacząc to chęcią wsparcia palestyńskiego Hamasu walczącego z wojskami izraelskimi w Strefie Gazy.

W odpowiedzi Amerykanie i Brytyjczycy dokonują ataków na cele Huti w kontrolowanych przez nich rejonach Jemenu.

Chiny oficjalnie nie potępiły Huti. Jednak według agencji Reuters chińscy urzędnicy zwrócili się do swoich irańskich odpowiedników o pomoc w powstrzymaniu ataków na statki na Morzu Czerwonym przeprowadzanych przez tę organizację zbrojną. 

krp/ mms/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.