• <

Ukraina tworzy nowy rodzaj wojsk - Siły Systemów Bezzałogowych

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Ukraina tworzy nowy rodzaj wojsk - Siły Systemów Bezzałogowych

Partnerzy portalu

Ukraina zaczyna budować nowy, odrębny rodzaj wojsk: Siły Systemów Bezzałogowych - poinformował we wtorek prezydent Wołodymyr Zełenski. Drony nie są bronią przyszłości, ich zastosowanie powinno przynieść konkretne wyniki już teraz – powiedział.

„Właśnie podpisałem dekret, który rozpoczyna tworzenie odrębnego rodzaju wojsk w naszych Siłach Obronnych - Sił Systemów Bezzałogowych. I to nie jest kwestia przyszłości - to jest coś, co powinno przynieść bardzo konkretne rezultaty w najbliższym czasie” – oświadczył w codziennym podsumowaniu swoich działań.

Zełenski uznał, że bieżący rok powinien być decydujący na frontach wojny z Rosją.

„Drony - bezzałogowe systemy powietrzne – udowodniły skuteczność w bitwach na ziemi, niebie i morzu. Ukraina realnie zmieniła sytuację bezpieczeństwa na Morzu Czarnym właśnie dzięki dronom. Odpieranie ataków lądowych jest w dużej mierze dziełem dronów. Niszczenie okupantów i ich sprzętu na dużą skalę to również dzieło dronów” – wyjaśnił.

Prezydent przedstawił listę zadań związanych z powoływaniem Sił Systemów Bezzałogowych. Wymienił m.in. tworzenie specjalnych kadr do pracy z dronami, efektywne szkolenia, systematyzację doświadczeń, zwiększanie produkcji oraz przyciąganie najlepszych pomysłów i najlepszych specjalistów w tej dziedzinie.

W najbliższym czasie powołanie Sił Systemów Bezzałogowych będzie omawiane na posiedzeniu ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony - poinformował Zełenski. 

Z Kijowa Jarosław Junko 

jjk/ mms/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.