• <
BOTA_2023

Szef NATO: W czasie napięć międzynarodowych rośnie znaczenie partnerstwa w regionie Indo-Pacyfiku

gm

01.02.2023 09:49 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Szef NATO: W czasie napięć międzynarodowych rośnie znaczenie partnerstwa w regionie Indo-Pacyfiku

Partnerzy portalu

Szef NATO: W czasie napięć międzynarodowych rośnie znaczenie partnerstwa w regionie Indo-Pacyfiku - GospodarkaMorska.pl

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział dziś podczas wizyty w Japonii, że wojna na Ukrainie pokazała, że kwestie bezpieczeństwa w różnych częściach świata są ze sobą połączone. Podkreślił wagę bliskiej współpracy Sojuszu z partnerami w regionie Indo-Pacyfiku.

Podczas wizyty w Japonii sekretarz generalny NATO zapowiedział wzmocnienie relacji Sojuszu z Tokio w obliczu coraz większych napięć dotyczących bezpieczeństwa związanych z inwazją Rosji na Ukrainę i postępującego zbliżenia Moskwy i Pekinu w sferze militarnej. W przemówieniu  wygłoszonym na spotkaniu zorganizowanym przez tokijski Uniwersytet Keio podkreślił, że współpraca z partnerami na całym świecie, szczególnie w Indo-Pacyfiku, jest częścią odpowiedzi na bardziej niebezpieczny i nieprzewidywalny świat. Dodał, że dla NATO ma znaczenie również to, co robią Chiny.

- Wojna na Ukrainie demonstruje, jak bezpieczeństwo jest wzajemnie połączone. Demonstruje, że to, co dzieje się w Europie, ma konsekwencje dla Azji Wschodniej, a to, co dzieje się w Azji Wschodniej, ma znaczenie dla Europy” – powiedział Stoltenberg. 

Sekretarz generalny sojuszu zaznaczył, że Chiny nie są przeciwnikiem NATO, ale podkreślił, że stają się one „coraz bardziej autorytarnym mocarstwem”, zachowują się asertywnie, zagrażają Tajwanowi oraz rozwijają zdolności wojskowe, które mogą również dosięgnąć krajów sojuszu.

- Jesteśmy więcej niż gotowi, by dodatkowo wzmocnić i poszerzyć partnerstwo z krajami w tym regionie - podkreślił

Władze w Tokio zarzucają Chinom próby jednostronnej zmiany statusu quo w regionie. Według komentatorów rząd Japonii obawia się, że rosyjska inwazja na Ukrainę ośmieli Pekin do próby siłowego przejęcia Tajwanu, co mogłoby zagrozić pobliskim wyspom japońskim. Ponadto Pekin nie potępił rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a krótko przed jej rozpoczęciem oficjalnie poparł żądania Moskwy wobec NATO. Po wybuchu wojny Chiny i Rosja zacieśniły współpracę, m.in. militarną, i prowadziły wspólne ćwiczenia wojskowe. Pekin skrytykował również zabiegi Sojuszu na rzecz pogłębiania współpracy z państwami azjatyckimi.

Przed wizytą w Japonii Stoltenberg odwiedził Koreę Południową, gdzie zachęcał rząd w Seulu do zwiększenia pomocy wojskowej dla Ukrainy i przestrzegał przed narastającymi napięciami w relacjach z Chinami.

Fot. Depositphotos

Dziękujemy za wysłane grafiki.