Japoński inwestor Jera podpisał umowę z Virya Energy w zakresie przejęcia 100 proc. udziałów w spółce Parkwind rozwijającej morskie farmy wiatrowej na Morzu Północnym i Bałtyku. Transakcja ma wspomóc europejskiego dewelopera w rozszerzenie ekspansji na rynku OZE.
Zamknięcie transakcji o wartości 1,55 mld euro spodziewane jest jeszcze w tym roku. Podlega ona zatwierdzeniu przez odpowiednie organy ochrony konkurencji i inne organy regulacyjne. Po zatwierdzeniu transakcji, JERA jest zobowiązana do finansowania długoterminowego wzrostu Parkwind i wspierania jego krajowego i międzynarodowego planu ekspansji.
Przedstawiciele JERA i Virya mają zbadać możliwość ponownego zainwestowania przez Virya w mniejszościowy pakiet udziałów w belgijskich farmach wiatrowych Parkwind. Współpraca z JERA ma przyspieszyć rozwój Parkwind w zakresie morskiej energetyki wiatrowej na rynkach, na których JERA jest obecna lub wypracowała już pozycję na rynkach offshore wind.
Parkwind realizuje obecnie 4 projekty morskiej energetyki wiatrowej w Belgii o łącznej mocy 771 MW, oraz projekt Arcardis Ost o mocy 257 MW w Niemczech na Morzu Bałtyckim. Pracuje też nad portfelem projektów o mocy 4,5 GW (netto) w Europie i poza nią.
W przypadku transakcji, JERA była wspierana przez ekspertów z Morgan Stanley i Mitsubishi UFJ Morgan Stanley jako wyłącznych doradców finansowych oraz przez Allen & Overy jako doradcę prawnego. Z kolei Virya Energy korzystała z pomocy doradcy finansowego UBS oraz prawników z Linklaters.
Jera to spółka założona w kwietniu 2015 roku w celu stworzenia globalnie konkurencyjnej firmy energetycznej w Japonii w oparciu o sojusz zawarty pomiędzy Tokyo Electric Power Company i Chubu Electric Power Company. W październiku 2020 roku JERA ustanowiła swój cel "JERA Net Zero CO2 2050". Z obecnym portfelem ponad 2 GW mocy w OZE, JERA realizuje projekt morskiej farmy wiatrowej Formosa 2 na Tajwanie, lądowy projekt wiatrowy El Sauz w USA. Inwestor planuje rozwój morskich farm wiatrowych w Japonii (w tym pływających platform) oraz udział w inwestycjach takich jak ReNew w Indiach i GEC w Wietnamie.
Fot. Depositphotos
Anna Łukaszewska-Trzeciakowska nowym pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury krytycznej
Pazura, Zalewski i Orleański płyną z wiatrem i edukują na temat energetyki wiatrowej
Rosnące koszty skłaniają Equinor do wycofania się z pływającego projektu wiatrowego
Pierwsze morskie farmy wiatrowe w Grecji zostaną zainstalowane w pięciu strefach na Morzu Egejskim
Eksplorowanie nowych granic morskich sieci elektroenergetycznych
OWGP przyznaje granty innowatorom morskiej energetyki wiatrowej