• <
mewo_2022

Vestas wygrywa przetarg na ST3 Offshore

Partnerzy portalu

Fot. ST3 Offshore

Szósty przetarg zakończył się sukcesem!

10 lutego br. ogłoszono kolejny przetarg na sprzedaż przedsiębiorstwa. Była to już szósta i zarazem ostatnia próba znalezienia kupca na cały majątek spółki ze względu na pilną potrzebę uzyskania środków na zaspokojenie wierzycieli. 

Dziś syndyk ST3, radca prawny Natalia Leszczyńska poinformowała, że w wyniku przeprowadzonej licytacji zaoferowano kwotę 170.500.002 zł, która stanowiła najwyższą zaoferowaną cenę, wobec czego syndyk dokonał jej przybicia. Tym samym dokonano wyboru oferty złożonej przez RPGZ XXVIII sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie tj. spółki celowej Vestas.

Firma ST3 Offshore produkowała stalowe fundamenty morskich elektrowni wiatrowych, na których montuje się maszty i turbiny. W 2018 roku została największym ich dostawcą w Europie. Niestety – lokalny sąd oficjalnie ogłosił jej upadłość pod koniec marca 2020 roku. Wówczas Ministerstwo Aktywów Państwowych informowało, że sytuacja w jakiej znalazło się przedsiębiorstwo jest konsekwencją strat poniesionych na pierwszych, nierentownych kontraktach, zawartych w latach 2015-2016, kiedy udziałowcem większościowym był inwestor niemiecki.

Spółka po raz pierwszy została wystawiona na sprzedaż w lutym 2021 roku.

Vestas to lider wśród producentów turbin wiatrowych. Jako pierwsza firma w historii osiągnęła ponad 100 GW z wiatru, a obecnie na swoim koncie ma ponad 145 GW zainstalowanych turbin globalnie. Zatrudnia 29 tysięcy pracowników na całym świecie.

W październiku Vestas zapowiedział plany budowy fabryki gondoli i piast wiatrowych w Szczecinie. Branża z zadowoleniem przyjęła ogłoszenie, które może wzmocnić potencjał przemysłowy nadmorskich obszarów w Polsce. Zgodnie z zapowiedziami, fabryka ma wygenerować 700 bezpośrednich miejsc pracy, a pośrednio – kilka tysięcy. Zakład ma powstać w dzielnicy Skolwin, graniczącej z Policami.

Polski inwestor PKN Orlen wybuduje równolegle port do montażu morskich turbin wiatrowych w Świnoujściu. Obie inwestycje będą obsługiwać projekt morskiej farmy wiatrowej Baltic Power o mocy 1,2 GW na Morzu Bałtyckim. Vestas dostarczy, zainstaluje i uruchomi 76 turbin wiatrowych na potrzeby projektu, a także będzie wspierać projektowanie fundamentów.

W Szczecinie będą produkowane gondole dla modelu V236-15 MW. Komponenty będą też wykorzystywane w globalnych łańcuchach dostaw. Nowa fabryka Vestasa ma rozpocząć działalność w drugiej połowie 2024 roku.

Koncern dla swojego zaplecza produkcyjnego i logistycznego może potrzebować znacznie więcej miejsca, co niewątpliwie czyni ST3 cennym nabytkiem.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.