• <
mewo_2022

Polsko-japońskie memorandum o współpracy w obszarze wodoru

rk

04.05.2023 20:34 Źródło: Gov.pl
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Polsko-japońskie memorandum o współpracy w obszarze wodoru

Partnerzy portalu

Gov.pl

Celem porozumienia jest pogłębienie polsko-japońskiej współpracy w zakresie produkcji odnawialnego, niskoemisyjnego wodoru oraz rozwoju zrównoważonego i przystępnego cenowo łańcucha dostaw tego surowca w obszarach: energetyki, transportu, ciepłownictwa i przemysłu.

Podpisane między Ministrem Klimatu i Środowiska, a Ministerstwem Gospodarki, Handlu i Przemysłu Japonii memorandum przewiduje pogłębienie współpracy w sektorze wodoru. Rozmowy między ministrami dotyczyły również rozszerzenia współpracy o technologie CCS (Carbon Capture and Storage), tj. wychwytu i sekwestracji CO2, a także pozyskiwania zielonego amoniaku. Takie technologie mają zapewniać suwerenność energetyczną oraz bezpieczeństwo energetyczne, których utrzymanie w realiach po wybuchu wojny na Ukrainie i odejścia od rosyjskich źródeł surowców pozostaje istotnym aspektem dla polskiej gospodarki.

– Jestem przekonana, że porozumienie przełoży się na wzrost zainteresowania japońskich przedsiębiorstw inwestycjami wodorowymi w naszym państwie oraz szerzej, w tej części Europy, a także zwiększy rozpoznawalność Polski jako kraju zaangażowanego we współpracę międzynarodową nad rozwojem zeroemisyjnych technologii. Wodór może odegrać ważną rolę w sprawiedliwej transformacji gospodarek europejskich i przyczyni się do znacznego obniżenia emisji. Już w 2021 roku wartość globalnej gospodarki wodorowej była szacowana na ok. 150 mld dolarów, a prognozy wskazują na wzrost tej wartości do 220,37 mld dolarów w 2028 roku. Polska chce czynnie uczestniczyć w tym procesie. Już dziś nasz kraj jest jednym z państw o najwyższych zdolnościach produkcyjnych wodoru na świecie. Z roczną produkcją ok. 1,3 mln ton zajmuje 5. miejsce na świecie i 3. w całej UE. Jesteśmy liderem w regionie – podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Uroczystość podpisania Memorandum o współpracy polsko-japońskiej w zakresie wodoru zostało poprzedzone spotkaniem obojga ministrów, podczas którego omówiono kwestie wpływu wojny w Ukrainie na rynki energii, odbudowy kraju po wojnie oraz aktualnych wyzwań w zakresie dekarbonizacji i rozwoju odnawialnych źródeł energii. Ponadto delegacje rozmawiały o możliwościach współpracy na rzecz innowacyjnych rozwiązań w zakresie rozwoju energetyki jądrowej, obejmującej m.in. wspólny projekt rozwoju reaktora HTGR realizowany przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych we współpracy z Japan Atomic Energy Agency.

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.