• <

Rosja i Chiny wciąż blokują silną odpowiedź ONZ na prowokacje Korei Płn.

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Rosja i Chiny wciąż blokują silną odpowiedź ONZ na prowokacje Korei Płn.

Partnerzy portalu

Rosja i Chiny wciąż blokują silną odpowiedź ONZ na prowokacje Korei Płn. - GospodarkaMorska.pl

Rada Bezpieczeństwa ONZ zebrała się w poniedziałek w trybie kryzysowym, by omówić ostatnie próby rakietowe Korei Północnej, ale Rosja i Chiny, które dysponują prawem weta, wciąż blokują jakąkolwiek silną reakcję na prowokacje Pjongjangu – podała japońska stacja NHK.

W ciągu ostatnich kilku dni Korea Płn. wystrzeliła co najmniej trzy pociski balistyczne. W sobotę północnokoreański międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM) spadł do morza wewnątrz wyłącznej strefy ekonomicznej Japonii – przypomina stacja.

Na kryzysowym spotkaniu większość członków RB ONZ skrytykowała Pjongjang za próby pocisków balistycznych, które naruszają rezolucje Rady.

Jednak Rosja i Chiny w dalszym ciągu blokują stanowczą reakcję Rady. Delegaci Moskwy i Pekinu oskarżali Waszyngton o podsycanie napięć wokół Półwyspu Koreańskiego, wzywali USA do podjęcia dialogu z Koreą Płn., zmniejszenia skali ćwiczeń wojskowych z udziałem amerykańskich wojsk w regionie oraz złagodzenia sankcji przeciwko Pjongjangowi.

Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield potępiła prowokacje Korei Płn. „w najmocniejszych słowach”. „Ci, którzy chronią KRLD przed konsekwencjami jej eskalacyjnych prób rakietowych sprowadzają ryzyko konfliktu na region azjatycki i cały świat” – dodała.

Posiedzenie RB ONZ zwołano na wniosek Japonii. Przedstawiciel tego kraju Kimihiro Ishikane podkreślił, że północnokoreański pocisk spadł do morza około 200 kilometrów od japońskiej wyspy Hokkaido, a jej mieszkańcy mogli zobaczyć go na niebie.

„Zakładam, że możemy sobie wyobrazić, jak przerażające musi być zobaczenie pocisku lecącego w naszym kierunku” – powiedział dyplomata, cytowany przez agencję AP. Zaznaczył, że próba rakietowa zagrażała jednostkom wodnym i samolotom oraz była „aktem zastraszenia i groźbą siły”.

11 państw, w tym 10 członków RB ONZ i Korea Płd., potępiło działania Pjongjangu we wspólnym oświadczeniu. Kraje te zapewniły o otwartości na dialog z Koreą Płn., ale podkreśliły, że „nie będą milczeć, gdy KRLD rozwija swoje bezprawne zdolności nuklearne i rakietowe, zagrażając międzynarodowemu pokojowi i bezpieczeństwu”.

anb/ ap/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.