• <
Baltexpo2023_duży

Rosja zaatakowała Ukrainę 32 rakietami manewrującymi

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Rosja zaatakowała Ukrainę 32 rakietami manewrującymi

Partnerzy portalu

Rosja zaatakowała Ukrainę 32 rakietami manewrującymi - GospodarkaMorska.pl
Fot. Mil.ru, CC BY 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/4.0>, via Wikimedia Commons

Rosja zaatakowała Ukrainę w nocy ze środy na czwartek 32 rakietami manewrującymi, 14 z nich zestrzelono – powiadomiły ukraińskie Siły Powietrzne w czwartek rano.

„W nocy rosyjskie wojska okupacyjne przeprowadziły zmasowany atak rakietowy na (ukraińskie) obiekty infrastruktury krytycznej. Przeciwnik odpalił 32 rakiety manewrujące z powietrza i z morza” – powiadomiono w komunikacie Sił Powietrznych na Facebooku.

Obrona powietrzna zestrzeliła 14 rakiet manewrujących typów Ch-101/Ch-555 oraz Kalibr. Zlikwidowano także dwie rakiety lotnicze Ch-59.

Jak podano, przeciwnik wystrzelił 12 rakiet Ch-101/Ch-555 z dwóch bombowców strategicznych Tu-95 MS operujących w regionie Morza Kaspijskiego, osiem rakiet manewrujących Kalibr z okręgu na Morzu Czarnym, 12 rakiet Ch-22 z sześciu bombowców Tu-22M3 z okolic Kurska oraz dwie rakiety lotnicze Ch-59 z myśliwców Su-35 z rejonu Melitopola.

„Niestety, część rakiet Ch-22 trafiła w cele, rażąc obiekty infrastruktury krytyczne. Obecnie Ukraina nie posiada zasobów do zestrzeliwania takiego typu rakiet” – zaznaczono.

W nocy w całym kraju ogłaszano alarm lotniczy. Szef gabinetu prezydenta Andrij Jermak potwierdził rano, że w wyniku ataku rakietowego trafione zostały obiekty „na północy i zachodzie kraju, a także w obwodach dniepropietrowskim i kirowohradzkim”.

Zniszczenia w wyniku ataków potwierdziły władze obwodów lwowskiego i dniepropietrowskiego. W Pawłoradzie zginęła jedna osoba, są ranni. 

rsp/ tebe/

Dziękujemy za wysłane grafiki.