• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Rosjanie w nocy zrzucili cztery bomby lotnicze na Wyspę Węży

gm

12.02.2023 21:45 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Rosjanie w nocy zrzucili cztery bomby lotnicze na Wyspę Węży

Partnerzy portalu

Rosjanie w nocy zrzucili cztery bomby lotnicze na Wyspę Węży - GospodarkaMorska.pl

Wojska rosyjskie zrzuciły cztery bomby lotnicze w nocy z piątku na sobotę na Wyspę Węży na Morzu Czarnym, a także ostrzelały wybrzeże rakietami przeciwokrętowymi - poinformowało w sobotę Dowództwo Operacyjne Południe armii ukraińskiej.

W komentarzu cytowanym przez portal ZN.UA armia oświadczyła, że celem ataków było "wywołanie nastrojów paniki wśród mieszkańców rejonów graniczącym z Mołdawią i Naddniestrzem" - separatystycznym regionem Mołdawii.

Wyspa Węży (nazywana też Wężową) leży w północno-zachodniej części Morza Czarnego, przy głównych szlakach żeglugowych do Odessy i sąsiednich portów. Zrobiło się o niej głośni podczas trwającej od roku inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Znajdująca się na niej placówka Straży Granicznej została zaatakowana i zajęta przez rosyjskie siły pierwszego dnia wojny, 24 lutego 2022 roku. Wtedy pojawiło się nagranie, na którym członek załogi rosyjskiego okrętu wzywa stacjonujących na wyspie ukraińskich strażników do poddania się, grożąc użyciem siły, na co jeden z obrońców odpowiedział mu w wulgarny sposób. Nagranie z tej rozmowy zyskało ogromną popularność w Internecie. Wtedy też pojawiła się legenda, wedle której okręt miał zbombardować placówkę i zabić całą jej załogę. Dla Ukrainy oraz wielu państw wspierających ją w walce z najeźdźcą wymiana zdań między członkiem załogi okrętu a strażnikiem (przy czym ten drugi na groźby odpowiedział w wulgarny sposób) stało się symbolem oporu przeciwko inwazji oraz okrucieństwa rosyjskiego agresora. Porównywano to do heroicznej obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku, a także spartańskiej obrony pod Termopilami z 480 r. p.n.e. Niedługo potem okazało się, że ukraińscy strażnicy przeżyli i dostali się do niewoli, z której jakiś czas później zostali wypuszczeni w ramach wymiany jeńców między obiema stronami. Wciąż jednak Wyspa Węży odgrywa istotną rolę propagandową podczas konfliktu, uwieczniana choćby na znaczkach pocztowych.

Po zajęciu wyspy Rosjanie rozmieścili na niej zmodernizowane systemy rakiet przeciwlotniczych, stacje walki elektronicznej i inną broń oraz sprzęt, by zapewnić osłonę dla ewentualnego desantu lub zmasowanego ostrzału Odessy. Siły ukraińskie systematycznie atakowały rosyjski garnizon i w lipcu 2022 roku Rosjanie wycofali się z placówki. Później kilkukrotnie atakowali ją z morza i z powietrza, nie próbując jednak jej ponownie zająć. 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.