• <

Wynik wyszukiwania - "pociski balistyczne" - Wiadomości

Statki na celowniku Huti. Kolejny miał zostać trafiony w wyniku ich działań

Na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej doszło do szeregu ataków bojowników Huti na statki. Siły amerykańskie i włoskie notują kolejne zestrzelenia pocisków i dronów, niemniej pojawiają się informacje o trafieniu masowca.
30.04.2024

Pierwszy od dłuższego czasu statek został uszkodzony w wyniku ataku Huti

Na Morzu Czerwonym doszło do kolejnego ataku na międzynarodową żeglugę. Jemeńscy bojownicy Huti trzykrotnie wystrzelili rakiety w statki. Jeden z nich, MV Andromeda Star, zgłosił niewielkie uszkodzenia, niemniej kontynuuje podróż. To pierwszy od marca udany atak na jednostkę nawodną, poruszającą się na trasie prowadzącej m.in. przez Kanał Sueski.
27.04.2024

Brytyjski okręt zestrzelił pocisk balistyczny wystrzelony przez Huti

Brytyjski okręt wojenny HMS Diamond zniszczył w środę pocisk balistyczny wystrzelony przez jemeńskich rebeliantów Huti w kierunku płynącego w pobliżu Jemenu statku handlowego - poinformował w czwartek minister obrony Grant Shapps.
25.04.2024

Rosja nasila ataki pociskami balistycznymi z okupowanego Krymu

Siły rosyjskie coraz częściej wykorzystują pociski balistyczne rozmieszczone na okupowanym Krymie do uderzenia na Ukrainę ze względu na to, że tego typu rakiety są trudne do zestrzelenia - poinformowała we wtorek rzeczniczka wojsk ukraińskich na południu kraju pułkownik Natalia Humeniuk.
02.04.2024

Minister obrony Korei Płd.: Korea Płn. nadal wysyła uzbrojenie do Rosji

Korea Północna wysłała od ubieglego roku ok. 7 tys. kontenerów z amunicją artyleryjską, pociskami rakietowymi oraz sprzętem wojskowym do Rosji w ramach pomocy dla tego kraju prowadzącego inwazję na Ukrainę na pełną skalę – powiedział w poniedziałek minister obrony Korei Południowej Szin Won Sik.
18.03.2024

Rakietowe uderzenia na Morzu Czerwonym. Statki wciąż zagrożone

Ponownie dali o sobie znać jemeńscy bojownicy Huti, którzy ponownie przystąpili do ataku na żeglugę, w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej. Choć większość ich prób ataków kończy się niepowodzeniem, stale istnieje niebezpieczeństwo dla statków, które muszą być ochraniane przez okręty międzynarodowej koalicji.
17.02.2024

Trzy ataki Huti jednego dnia. Okręty US Navy powstrzymują zagrożenie dla żeglugi

Centralne Dowództwo USA podało, że okręty ponownie dokonały zestrzeleń wrogich obiektów zagrażających ruchowi statków na trasie prowadzącej do Kanału Sueskiego. Wrogie drony zostały wystrzelone z zachodniego terytorium Jemenu, znajdującego się pod kontrolą szyickich bojowników wspieranych przez Iran.
02.02.2024

Rosyjskie statki przewożą z Korei Północnej pociski

Wielka Brytania przekazała ekspertom ONZ zdjęcia satelitarne pokazujące, jak rosyjskie statki zabierają z północnokoreańskich portów kontenery, w których jak się przypuszcza, znajdowały się pociski balistyczne użyte później przeciw Ukrainie - ujawnił w poniedziałek dziennik "The Guardian".
23.01.2024

Huti dalej prowadzą ostrzał Morza Czerwonego. Mogą mścić się za załogi łodzi zlikwidowane przez US Navy

Jak donoszą służby prasowe US Navy, wspierani przez Iran rebelianci w Jemenie mieli wystrzelić dwie przeciwokrętowe rakiety balistyczne, które wpadły do Morza Czerwonego. Było to jednak poważne zagrożenie dla statków poruszających się po tym akwenie. Atak nastąpił krótko po ubiegłorocznej eskalacji działań, gdy amerykańskie śmigłowce zneutralizowały trzy z czterech łodzi atakujących kontenerowiec.
03.01.2024

CENTCOM: zestrzeliliśmy cztery drony wystrzelone przez Huti

Stany Zjednoczone zestrzeliły w sobotę cztery drony zmierzające w stronę amerykańskiego niszczyciela na południowym Morzu Czerwonym i wystrzelone z obszarów Jemenu kontrolowanych przez Huti, podało Centralne Dowództwo USA (CENTCOM).
24.12.2023

"Economist": USA i sojusznicy muszą rozwiązać kryzys wywołany na Morzu Czerwonym przez związany z Iranem ruch Huti

USA i sojusznicy muszą zdecydowanie rozwiązać kryzys wywołany na Morzu Czerwonym przez związany z Iranem jemeński ruch Huti. Ameryka musi być gotowa zaatakować Huti, by nie dopuścić do zablokowania jednego z najważniejszych szlaków handlowych - rekomenduje "Economist".
20.12.2023

Niczym potwór z Loch Ness. Nuklearny okręt podwodny budzi podziw i przeraża swoim wyglądem

Z udziałem najwyższych władz państwowych powitano powracający z długotrwałego patrolu atomowy okręt podwodny typu Vanguard, zdolny do wystrzeliwania pocisków balistycznych. Tego rodzaju jednostki stanowią główną broń odstraszania i jedną z najpotężniejszych broni w arsenale Royal Navy.
18.09.2023

Korea Północna wystrzeliła dwa pociski balistyczne

Korea Północna wystrzeliła dwa niezidentyfikowane pociski balistyczne w kierunku morza - poinformowała w środę południowokoreańska armia.
13.09.2023

Korea Północna wystrzeliła kilka pocisków manewrujących

Korea Północna wystrzeliła w sobotę rano czasu lokalnego kilka pocisków manewrujących w kierunku Morza Żółtego - poinformowała południowokoreańska armia.
02.09.2023

Korea Północna wystrzeliła dwa pociski balistyczne, wpadły do morza

Korea Północna wystrzeliła w środę dwa pociski balistyczne, które przeleciały około 360 kilometrów i wpadły do morza - poinformowała agencja Reutera, powołując się na japońskie ministerstwo obrony oraz armię Korei Południowej.
30.08.2023

Korea Płn. wystrzeliła dwa pociski balistyczne u swoich wschodnich wybrzeży. Spadły do morza

Korea Północna wystrzeliła w poniedziałek dwa pociski balistyczne u swoich wschodnich wybrzeży, obydwa spadły do morza; jest to odpowiedź Pjongjangu na przybycie amerykańskiego atomowego okrętu podwodnego do Korei Południowej - poinformowała agencja Reutera, powołując się na dowództwo armii w Seulu.
24.07.2023

Korea Płn. wystrzeliła serię pocisków manewrujących

Korea Północna wystrzeliła serię pocisków manewrujących w kierunku Morza Żółtego, czyli na zachód od Półwyspu Koreańskiego - poinformowała w sobotę agencja Yonhap powołując się na armię Korei Południowej.
22.07.2023

Korea Płn. MON: USA przekroczyły czerwoną linię, warunki użycia broni jądrowej mogą być spełnione

Rozmieszczenie amerykańskiego strategicznego okrętu podwodnego zdolnego do przenoszenia broni jądrowej w Korei Południowej może "spełniać warunki do użycia broni jądrowej" – podała północnokoreańska agencja informacyjna KCNA. Północnokoreański resort obrony oświadczył, że Waszyngton i Seul "przekroczyły czerwoną linię".
20.07.2023

Gen. Mark Milley: USA i nasi sojusznicy muszą przyspieszyć dostawy broni na Tajwan

Stany Zjednoczone i nasi sojusznicy muszą przyspieszyć dostawy broni na Tajwan w najbliższych latach, aby pomóc wyspie w obronie swojego terytorium - oświadczył w piątek na konferencji prasowej w Tokio przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów armii USA gen. Mark Milley.
14.07.2023

System obrony przeciwrakietowej w Redzikowie będzie połączony z amerykańskimi okrętami

System Obrony Przeciwrakietowej Aegis Ashore (AAMDS) odstrasza ograniczone pierwsze uderzenie przeciwnika. Po osiągnięciu zdolności operacyjnej ochroni Polaków i infrastrukturę krytyczną – powiedział PAP ekspert systemów obronnych i założyciel amerykańskiego Missile Defense Advocacy Alliance (MDAA), Riki Ellison.
25.06.2023

Dowódca Royal Navy: brak chętnych do służby na okrętach podwodnych to wyzwanie

Wyzwaniem dla brytyjskiego odstraszania nuklearnego jest spadająca liczba chętnych do służby na okrętach podwodnych - przyznał w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dowódca Royal Navy, admirał Ben Key.
19.06.2023

Siły powietrzne Japonii i USA ćwiczyły wspólnie nad Morzem Japońskim

Siły powietrzne Japonii i USA przeprowadziły w czwartek wspólne ćwiczenia nad Morzem Japońskim – poinformował resort obrony w Tokio. Wcześniej tego dnia Korea Północna wystrzeliła do tego morza pocisk balistyczny, być może o zasięgu międzykontynentalnym.
13.04.2023

Szef MSZ Japonii rozmawiał w Pekinie m.in. o Tajwanie i aktywności wojskowej Chin i Rosji

Minister spraw zagranicznych Japonii Yoshimasa Hayashi podczas wizyty w Pekinie poruszył w niedzielę z chińskimi władzami szereg spornych kwestii, w tym Tajwanu i konfliktu terytorialnego. Wyraził też zaniepokojenie z powodu wspólnych działań wojskowych Chin i Rosji.
02.04.2023

Wspólne ćwiczenia Korei Południowej i USA z udziałem amerykańskiego lotniskowca

Grupa uderzeniowa amerykańskiego lotniskowca USS Nimitz uczestniczyła w poniedziałek we wspólnych manewrach armii USA i Korei Południowej w pobliżu Półwyspu Koreańskiego. Wcześniej w akcie protestu Korea Północna odpaliła dwa pociski balistyczne.
27.03.2023

Tajwańskie wojsko ćwiczyło odparcie desantu. W tle narastająca presja militarna Chin

Japońska stacja NHK podała, że Siły Zbrojne Republiki Chińskiej (Tajwan) przeprowadziły w czwartek ćwiczenia odparcia symulowanego wrogiego desantu na północne wybrzeże wyspy. Wpisuje się to w narastającą presję militarną ze strony komunistycznych Chin.
23.03.2023

Korea Południowa i USA przeprowadziły ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji koło granicy z Koreą Północną

Wojska południowokoreańskie wraz z amerykańskimi przeprowadziły duże, wspólne ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji niedaleko granicy z Koreą Północną, by pokazać „olbrzymią” siłę ognia w obliczu gróźb Pjongjangu.
23.03.2023

Korea Płn. przeprowadziła kolejny test rakiety balistycznej

Korea Północna przeprowadziła w czwartek rano czasu lokalnego test rakiety balistycznej, która spadła do morza między Półwyspem Koreańskim a Japonią - poinformowała armia Korei Południowej.
16.03.2023

Korea Południowa się zbroi. Zapowiada zakup kolejnej partii myśliwców F-35A i pocisków SM-6

Władze w Seulu zdecydowały o wzmocnieniu potencjału sił zbrojnych Korei Południowej. Południowokoreański dziennik "Dzoson Ilbo" poinformował, że rząd zakupi kolejnych 20 amerykańskich myśliwców o obniżonej wykrywalności F-35A oraz pociski obrony powietrznej SM-6 w związku z zagrożeniem ze strony północnego sąsiada.
14.03.2023

Korea Północna znów strzela

Korea Północna wystrzeliła we wtorek testowo dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu w kierunku swoich wschodnich wód we wtorek jako demonstrację siły , poinformowała Korea Południowa.
14.03.2023

Japonia, Korea Płd. i USA przeprowadziły wspólne ćwiczenia obrony przeciwrakietowej

Wojska Japonii, Korei Południowej i USA przeprowadziły w środę na Morzu Japońskim wspólne, trójstronne ćwiczenia obrony przeciwrakietowej w obliczu zagrożenia ze strony Korei Północnej – poinformowało ministerstwo obrony w Seulu.
22.02.2023

Rosja i Chiny wciąż blokują silną odpowiedź ONZ na prowokacje Korei Płn.

Rada Bezpieczeństwa ONZ zebrała się w poniedziałek w trybie kryzysowym, by omówić ostatnie próby rakietowe Korei Północnej, ale Rosja i Chiny, które dysponują prawem weta, wciąż blokują jakąkolwiek silną reakcję na prowokacje Pjongjangu – podała japońska stacja NHK.
21.02.2023

Korea Północna wystrzeliła dwa pociski balistyczne

Korea Północna wystrzeliła w poniedziałek rano, dwa dni po wznowieniu testów z międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi, dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu, poinformowało wojsko Korei Południowej.
20.02.2023

Korea Płn. wystrzeliła międzykontynentalny pocisk balistyczny, który wpadł do Morza Japońskiego

Korea Północna wystrzeliła w sobotę międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM), który leciał przez 66 minut i wpadł do Morza Japońskiego - poinformowało ministerstwo obrony Japonii. Pocisk miał możliwy zasięg 14 tys. kilometrów.
18.02.2023

Ceremonia cięcia blach pod budowę trzeciego, podwodnego drednota

W zakładach stoczniowych BAE Systems w Barrow-in-Furness odbyło się rozpoczęcie prac nad budową trzeciego okrętu podwodnego typu Dreadnought z pociskami balistycznymi (SSBN), przyszłego HMS Warspite.
10.02.2023

Rosja wycofuje z eksploatacji największy na świecie okręt podwodny. Pójdzie na żyletki?

Agencja TASS poinformowała, że Rosyjska Flota Północna ostatecznie wycofała z eksploatacji okręt podwodny Dmitrij Donskoj (TK-208) o napędzie atomowym z pociskami balistycznymi, ostatnim z sześciu jednostek typu Tajfun (projekt 941). Były jak dotąd największymi okrętami podwodnymi, jakie kiedykolwiek zbudowano, choć nie najlepszymi.
07.02.2023

Korea Północna wystrzeliła dwa pociski balistyczne średniego zasięgu

Armia Korei Płd. poinformowała, że jej sąsiad z północy wystrzelił w niedzielę dwa pociski balistyczne w kierunku morza u wschodniego wybrzeża Półwyspu Koreańskiego. To rakiety średniego zasięgu, które przeleciały około 500 km
18.12.2022

USA uruchamia jednostkę Sił Kosmicznych w Korei Południowej

W południowokoreańskim mieście Pjeongtaek uroczyście zainaugurowano działalność jednostki Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych (USSF); to odpowiedź na rosnące zagrożenie ze strony reżimu w Korei Północnej - poinformowała w środę agencja Reutera.
14.12.2022

Nuklearne okręty podwodne Chin otrzymały nowe uzbrojenie balistyczne

Atomowe okręty typu 094 zostały wyposażone w międzykontynentalne pociski balistyczne, o większym zasięgu niż dotychczas używane. US Navy przygląda się temu z uwagą.
21.11.2022

Szósty rosyjski okręt podwodny może operować pociskami Buława z głowicami nuklearnymi

Generalissimus Suworow to szósty rosyjski okręt podwodny, który może wystrzeliwać pociski balistyczne R-30 Buława.
04.11.2022

USA i Korea Płd. przedłużyły ćwiczenia sił powietrznych w reakcji na prowokacje Korei Płn

USA i Korea Południowa zdecydowały w czwartek o przedłużeniu trwających wspólnych manewrów wojsk lotniczych – poinformowały południowokoreańskie siły powietrzne. Korea Północna od środy prowadzi próby rakiet balistycznych na bezprecedensową skalę.
03.11.2022

Korea Północna wystrzeliła dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu w stronę Morza Japońskiego

Korea Płn. wystrzeliła w piątek dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu w stronę Morza Japońskiego – ogłosiła armia Korei Płd. i rząd Japonii. Napięcia na Półwyspie Koreańskim podsyca groźba kolejnej próby jądrowej Pjongjangu.
28.10.2022

Korea Płn. wystrzeliła pociski balistyczne dalekiego zasięgu

Północnokoreańskie media państwowe poinformowały o teście strategicznych pocisków dalekiego zasięgu.
13.10.2022

Kolejne testy rakietowe Korei Północnej

Korea Północna. wystrzeliła w niedzielę nad ranem czasu lokalnego dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu - poinformował sztab generalny armii południowokoreańskiej. Pociski po pokonaniu ok. 350 km i osiągnięciu wysokości ok. 100 km, spadły do morza między Półwyspem Koreańskim i Japonią.
09.10.2022

Japonia. Resort obrony: Korea Północna wystrzeliła dwa pociski rakietowe

Korea Północna wystrzeliła w niedzielę lokalnego czasu (w sobotę w Polsce) najpewniej dwa pociski rakietowe - podała stacja NHK, powołując się na źródła w ministerstwie obrony Japonii. Początkowo informowano o jednym pocisku. Według straży przybrzeżnej tego kraju rakieta balistyczna spadła do Morza Japońskiego poza japońskimi wodami terytorialnymi.
08.10.2022

Japonia. Ministerstwo obrony: prowadzimy z USA wspólne manewry z udziałem lotniskowca

Japonia i USA prowadzą wspólne manewry wojskowe z udziałem amerykańskiego lotniskowca USS Ronald Reagan na wodach w pobliżu japońskich wysp w reakcji na ciągłe próby rakietowe Korei Północnej – ogłosiło w sobotę japońskie ministerstwo obrony.
08.10.2022

Seul przeprowadził manewry bombowe z USA

W odpowiedzi na wystrzelenie rakiety przez Koreę Północną wojska Korei Południowej przeprowadziły we wtorek razem z siłami USA ćwiczenia z wykorzystaniem bombowców - poinformowała armia Korei Płd.
04.10.2022

Prezydent Jun ostrzega Koreę Płn. po kolejnej próbie rakietowej Pjongjangu

W reakcji na kolejną próbę rakietową Korei Północnej prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol zapowiedział w sobotę nasilenie wspólnych ćwiczeń wojskowych z USA. Ostrzegł Pjongjang, że odpowiedź na użycie broni jądrowej przez Północ byłaby "stanowcza i przytłaczająca".
01.10.2022

Kyodo: przywódca Chin sam zdecydował o wystrzeleniu rakiet w stronę wyłącznej strefy ekonomicznej Japonii

Przywódca ChRL Xi Jinping osobiście podjął decyzję o niedawnym wystrzeleniu pocisków balistycznych w stronę wód należących do wyłącznej strefy ekonomicznej Japonii – podała w czwartek japońska agencja Kyodo, powołując się na anonimowe źródła.
11.08.2022

Resort obrony Tajwanu: 17 chińskich myśliwców naruszyło linię mediany Cieśniny Tajwańskiej

17 chińskich myśliwców naruszyło w środę linię mediany Cieśniny Tajwańskiej – poinformował resort obrony Tajwanu. Mediana ta, to nieformalna granica kontroli morskiej między ChRL a Tajwanem.
10.08.2022

Chińska armia informuje o zakończeniu szeregu misji wokół Tajwanu

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza (ALW) ogłosiła w środę, po tygodniu bezprecedensowych manewrów w pobliżu Tajwanu, że „z powodzeniem wypełniła” szereg misji wojskowych wokół wyspy i będzie regularnie prowadzić patrole, by utrzymać zdolność bojową.
10.08.2022

Blinken: Chiny skłaniają się w stronę siłowego rozwiązywania kwestii Tajwanu

Ostatnie działania Chin związane z Tajwanem pokazują, że Pekin oddala się od rozwiązywania sporów drogą pokojową i przesuwa się w stronę stosowania przymusu i używania siły – oświadczył w sobotę sekretarz stanu USA Antony Blinken, który przebywa na Filipinach.
06.08.2022

Armia ChRL: ćwiczenia wokół Tajwanu to „sprawdzian połączonych zdolności bojowych”

Bezprecedensowe manewry wojskowe chińskiej armii wokół Tajwanu są „sprawdzianem połączonych zdolności bojowych” lotnictwa i marynarki wojennej Chin – oświadczyło w piątek dowództwo wschodniego teatru działań chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW).
05.08.2022

Tajwan: Chiny wystrzeliły rakiety balistyczne w morze blisko naszego terytorium

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza wystrzeliła 11 pocisków balistycznych w morze w bliskiej odległości od Tajwanu – podało w czwartek ministerstwo obrony w Tajpej. Tego dnia chińska armia rozpoczęła ćwiczenia z wykorzystaniem ostrej amunicji na wodach i w przestrzeni powietrznej wokół wyspy.
04.08.2022

Rosja. Opozycjonista: uratowano 58 marynarzy z rosyjskiego krążownika Moskwa; na okręcie było 510 żołnierzy

Potwierdzono informację o uratowaniu 58 marynarzy z rosyjskiego krążownika rakietowego Moskwa, zatopionego w czwartek na Morzu Czarnym przez ukraińskie siły zbrojne - przekazał w nocy z czwartku na piątek rosyjski opozycjonista Ilja Ponomariow.
15.04.2022

Uratowano 14 rosyjskich marynarzy z krążownika Moskwa, los 496 nieznany

Uratowano 14 marynarzy z rosyjskiego krążownika Moskwa, zatopionego przez ukraińskie siły zbrojne; los 496 pozostałych żołnierzy z okrętu jest nieznany – przekazał w czwartek wieczorem na Facebooku dziennikarz ukraińskiej agencji UNIAN Roman Cymbaliuk.
15.04.2022

Ukraina: krążownik Moskwa został ostrzelany nowymi pociskami Neptun

Rosyjski krążownik Moskwa, poważnie uszkodzony w środę na Morzu Czarnym w wyniku ukraińskiego ostrzału, został trafiony pociskami manewrującymi RK-360 Neptun. Zestawy rakietowe tego typu, opracowane w Kijowie, znajdują się na wyposażeniu ukraińskiej armii od marca 2021 roku. Po raz pierwszy wykorzystano je w warunkach bojowych w wojnie z Rosją.
14.04.2022

Trafienie krążownika Moskwa - co wiadomo?

W czwartek świat obiegła wiadomość, że na rosyjskim krążowniku rakietowym Moskwa, będącym częścią sił rosyjskich blokujących Ukrainę od strony Morza Czarnego, wybuchł pożar - to jedyny fakt, który został potwierdzony zarówno przez Ukrainę, jak i przez samą Rosję, która zazwyczaj nie jest chętna do przekazywania takich informacji. Ukraińcy twierdzą, że okręt został przez nich trafiony, zaś Rosja podaje, że "przyczyna pożaru jest badana".
14.04.2022

Korea Płn. wystrzeliła rakiety w kierunku Morza Japońskiego. To szósty w tym roku test rakietowy

Korea Północna wystrzeliła w czwartek rano czasu lokalnego dwie rakiety. Jak podaje agencja Kyodo, były to prawdopodobnie pociski balistyczne krótkiego zasięgu. To już szósta próba rakietowa Pjongjangu w tym roku.
27.01.2022

Hiszpańska propozycja Miecznika: okręt i systemy

Okręt wraz z systemem zarządzania walką Aegis, zdolnym niszczyć pociski balistyczne, to propozycja Hiszpanii w programie Miecznik – dostawy trzech fregat dla polskiej Marynarki Wojennej.
23.01.2022

Korea Płd. przeprowadziła test rakiety balistycznej wystrzeliwanej z okrętu podwodnego

Kancelaria prezydenta Korei Płd. Mun Dze Ina poinformowała w środę, że południowokoreańskie siły zbrojne przeprowadziły pierwszy test rakiety balistycznej wystrzeliwanej z okrętu podwodnego. Kilka godzin wcześniej Korea Płn. wystrzeliła dwa pociski balistyczne.
15.09.2021

Korea Północna wystrzeliła rakiety w kierunku Morza Japońskiego. Czy Kim Dzong Un zmusi USA do rozmów?

Korea Północna wystrzeliła dwa pociski balistyczne - poinformowały w środę rano siły zbrojne Korei Południowej. Według japońskiej straży przybrzeżnej rakiety zostały wystrzelone w odstępie pięciu minut w kierunku Morza Japońskiego.
15.09.2021

Testy rakiety balistycznej wystrzeliwanej z okrętu podwodnego

Korea Południowa stała się ósmym krajem świata dysponującym technologią wystrzeliwania pocisku balistycznego z okrętu podwodnego, a jednocześnie pierwszym wśród państw nieposiadających broni jądrowej.
07.09.2021

Fałszywy alarm w amerykańskiej bazie w Ramstein

Incydent w amerykańskiej bazie wojskowej w Niemczech pokazuje, że USA nie wykluczają, że Europa może zostać zaatakowana ze wschodu z użyciem broni hipersonicznej. Ta niezwykle szybka i zwrotna broń to zupełnie nowy rodzaj zagrożenia - pisze we wtorek dziennik "Die Welt".
22.12.2020

Korea Płn. buduje dwa nowe okręty podwodne - jeden zdolny do ataków jądrowych

Korea Płn. buduje dwa nowe okręty podwodne, w tym jeden zdolny do wystrzeliwania pocisków z głowicami jądrowymi – podała dzisiaj agencja Reutera, cytując południowokoreańskiego posła Ha Te Keunga, zapoznanego z briefingiem agencji wywiadowczej w Seulu.
03.11.2020

Japoński resort obrony zaniepokojony nowymi pociskami Korei Płn.

Japoński minister obrony Nobuo Kishi wyraził we wtorek zaniepokojenie z powodu rozwoju ofensywnego uzbrojenia Korei Płn. i prezentacji jej nowych, większych międzykontynentalnych pocisków balistycznych (ICBM) - przekazała japońska agencja prasowa Kyodo.
13.10.2020

Resort obrony Korei Płd.: jesteśmy w stanie zestrzelić nowe rakiety Korei Płn.

Południowokoreańskie wojsko jest w stanie „natychmiast odpowiedzieć i unieszkodliwić” nowe rakiety krótkiego zasięgu, zaprezentowane niedawno przez Koreę Płn., jeśli zostaną użyte do ataku na Koreę Płd. - oświadczyło dziś ministerstwo obrony w Seulu.
13.10.2020

Korea Płn. może pokazać nowe rakiety balistyczne

Korea Płn. może zaprezentować nowe międzykontynentalne rakiety balistyczne lub pociski odpalane z okrętów podwodnych, by zwrócić na siebie uwagę przy okazji sobotniej rocznicy utworzenia rządzącej partii – ocenił dziś resort ds. zjednoczenia w Seulu.
08.10.2020

USA oskarżają Pekin o "destabilizujące" działania na Morzu Południowochińskim

Niedawny ostrzał rakietowy chińskiej armii na Morzu Południowochińskim sprzyja destabilizacji regionu, w którym kilka państw rywalizuje o kontrolę nad wyspami o strategicznym znaczeniu - oświadczył w czwartek Departament Obrony USA.
28.08.2020

Chiny wystrzeliły pociski rakietowe w kierunku spornego Morza Południowochińskiego

Chiny wystrzeliły w kierunku spornego Morza Południowochińskiego dwa pociski, w tym przeciwokrętowy pocisk nazywany „zabójcą lotniskowców”, jako ostrzeżenie dla USA – podał hongkoński dziennik „South China Morning Post”, powołując się na anonimowe źródła w chińskim wojsku.
27.08.2020

Tajwańskie wojsko ćwiczyło odpieranie inwazji

Tajwańskie siły powietrzne, morskie i lądowe ćwiczyły w czwartek z użyciem ostrej amunicji odpieranie symulowanej inwazji. Według prezydent Tajwanu Caj Ing-wen manewry pokazały determinację do obrony wyspy, którą Pekin uważa za zbuntowaną prowincję Chin.
16.07.2020

Polityka Rosji wobec Arktyki

Arktyka stanowi dla Federacji Rosyjskiej miejsce rosnącej rywalizacji z USA i konkurencji z Chinami. Za najważniejsze wyzwanie w regionie arktycznym Rosja uważa utratę dominującej pozycji. Aby temu przeciwdziałać, rozbudowuje infrastrukturę energetyczną oraz wojskowo-logistyczną. Chociaż rola szlaku komunikacyjnego w Arktyce – tzw. Północnej Drogi Morskiej – jest jak dotąd ograniczona, zwiększona rosyjska obecność militarna w regionie już teraz stanowi wyzwanie dla bezpieczeństwa państw NATO.
26.06.2020

NATO wzmocni obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową

Ministrowie obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego uzgodnili w środę wzmocnienie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w reakcji na rozmieszczanie przez Rosję pocisków rakietowych - poinformował sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
17.06.2020

Korea Płn. wystrzeliła dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu

Korea Północna wystrzeliła w sobotę nad ranem czasu miejscowego dwie rakiety, które swoją charakterystyką przypominają pociski balistyczne krótkiego zasięgu - poinformowała południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Korei Płd.
21.03.2020

Wielki pokaz siły zbrojnej na rocznicę komunistycznej ChRL

Chiny pozostaną na ścieżce pokojowego rozwoju, ale nikt nie powstrzyma ich marszu naprzód – oświadczył we wtorek chiński przywódca Xi Jinping w przemówieniu z okazji 70-lecia proklamowania komunistycznej ChRL. W Pekinie ruszyła wielka parada wojskowa.
01.10.2019

Korea Płn./ MSZ: nie będzie rozmów, dopóki trwają ćwiczenia wojskowe

Nie będzie żadnych rozmów między obiema Koreami tak długo, jak długo trwają ćwiczenia wojskowe Korei Płd. i Stanów Zjednoczonych - oświadczył w niedzielę rano szef departamentu Ameryki Północnej w ministerstwie spraw zagranicznych KRLD, Kwon Dzong Gun.
11.08.2019

Korea Północna wystrzeliła kolejne dwie rakiety balistyczne

Korea Północna wystrzeliła w sobotę nad ranem czasu miejscowego po raz kolejny dwa pociski balistyczne, które wpadły do morza u wschodnich wybrzeży kraju - poinformowała południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się dowództwo wojsk Korei Południowej.
10.08.2019

Przedstawiciel Korei Północnej: Działania USA zmuszają nas do zbrojeń

Nasilanie napięć wojskowych przez USA zmusza Koreę Płn. do poszukiwania „nowej drogi” i pracy nad „potężnymi środkami fizycznymi, kluczowymi dla obrony narodowej” - oświadczył we wtorek pracujący w Genewie północnokoreański dyplomata Dzu Jong Czol.
06.08.2019

Szef Pentagonu: Nie będziemy „reagować przesadnie” na testy rakiet Korei Północnej

Szef Pentagonu Mark Esper oświadczył we wtorek, że USA nie będą "reagowały przesadnie" na serię testów balistycznych przeprowadzonych w ostatnich tygodniach przez Koreę Północną i pozostawią otwarte drzwi do rozmów z Pjongjangiem.
06.08.2019

Chiny: MSZ zapowiada odwet, jeśli USA rozmieszczą rakiety w Azji

Chiny odpowiedzą, jeśli USA rozmieszczą rakiety pośredniego zasięgu w Azji – oświadczył we wtorek dyrektor wydziału kontroli zbrojeń w chińskim MSZ Fu Cong. Przestrzegł sojuszników USA, by nie zezwalali na taką broń na swoim terytorium.
06.08.2019

Korea Południowa: Północnokoreańskie pociski były rakietami krótkiego zasięgu

Pociski balistyczne wystrzelone we wtorek nad ranem miejscowego czasu przez Koreę Północną były rakietami krótkiego zasięgu - poinformowało Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Korei Płd. Był to czwarty tego typu test Pjongjangu w ciągu ostatnich dwóch tygodni.
06.08.2019

Korea Północna wystrzeliła kolejne dwa pociski balistyczne

Korea Północna wystrzeliła we wtorek kolejne dwa pociski balistyczne - poinformowała południowokoreańska agencja Yonhap. To odpowiedź Pjongjangu na wspólne manewry wojsk USA i Korei Płd., które rozpoczęły się w poniedziałek.
06.08.2019

Podwodny okręt atomowy niebezpiecznie zbliżył się do promu Stena Line. Incydent bada specjalna komisja

Do bardzo niebezpiecznego zdarzenia doszło w listopadzie na Morzu Irlandzkim. Media ujawniły właśnie kulisy śledztwa dotyczącego incydentu z udziałem należącego do Stena Line promu Stena Superfast VII oraz okrętu podwodnego należącego do marynarki wojennej Wielkiej Brytanii.
23.01.2019

Chiny/Ekspert: Zbrojenia rakietowe Chin niepokoją USA

Waszyngton jest zaniepokojony chińskimi zbrojeniami rakietowymi, a trudności z podpisaniem traktatu rozbrojeniowego z Pekinem były jednym z powodów wycofania się USA z umowy INF z Rosją – ocenił w środę w rozmowie z PAP hongkoński ekspert Ma Dongsheng.
24.10.2018

„Rzeczpospolita”: Polska flota szybko nabiera wody

Systematycznie spada zdolność Marynarki Wojennej do obrony granicy morskiej. Najnowszym pomysłem na kryzys ma być zakup australijskich fregat - podaje piątkowa "Rzeczpospolita".
28.06.2018

Raport: bazy wojskowe USA zagrożone wzrostem poziomu mórz

Według raportu Centrum Klimatu i Bezpieczeństwa (The Center for Climate and Security - CCS) w Waszyngtonie, bazy wojskowe USA są zagrożone wzrostem poziomu mórz. 10 proc. instalacji wojskowych USA i poligonów znajduje się wzdłuż wybrzeży.
27.02.2018

Amerykański niszczyciel wszedł na Morze Czarne

Amerykański niszczyciel rakietowy USS Carney przeszedł przez Cieśninę Bosforską i znajduje się obecnie na Morzu Czarnym.
09.01.2018

Koniec wspólnych ćwiczeń wojskowych Korei Południowej i USA

Korea Południowa i Stany Zjednoczone zakończyły w czwartek trwające od 21 sierpnia doroczne ćwiczenia wojskowe, które odbyły się w kontekście wzrostu napięcia na Półwyspie Koreańskim wywołanego kontynuowaniem prób pocisków balistycznych przez Koreę Północną.
31.08.2017

Tillerson: Najnowsze próby rakiet balistycznych Korei Płn. to prowokacja

Za prowokację uznał w niedzielę sekretarz stanu USA Rex Tillerson odpalenie w sobotę przez Koreę Płn. trzech pocisków balistycznych krótkiego zasięgu w kierunku Morza Japońskiego. Jego zdaniem pokazuje to, że reżim w Pjongjangu wciąż nie jest gotów do dialogu.
27.08.2017

Japonia ostrzega przed zagrożeniem ze strony Korei Północnej

Japonia ostrzegła we wtorek przed rosnącym zagrożeniem ze strony Korei Płn. Zagrożenie to weszło w nowy etap m.in. wraz z osiągnięciem przez Pjongjang zdolności do wystrzeliwania międzykontynentalnych pocisków balistycznych - ocenił resort obrony w Tokio.
08.08.2017

Media: Pocisk KRLD minął się nad Morzem Japońskim z samolotem Air France

Wystrzelony 28 lipca przez Koreę Północną międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM), który spadł do Morza Japońskiego, minął się z samolotem pasażerskim linii Air France lecącym z Tokio do Paryża - podał w czwartek francuski tygodnik "L'Express".
03.08.2017

Okręty Korei Płd., Japonii i USA ćwiczą przechwytywanie rakiet

Korea Południowa, Japonia i Stany Zjednoczone rozpoczęły w piątek trzydniowe manewry morskie. Marynarki wojenne tych państw będą ćwiczyć m.in. wykrywanie i zwalczanie nadlatujących pocisków rakietowych – poinformował przedstawiciel Seulu.
20.01.2017

Szokujące spotkanie (wideo)

Kiedy ogromny atomowy okręt podwodny pojawił się tuż obok ich pontonu, wędkarze byli w ogromnym szoku. W sieci pojawiło się niesamowite nagranie, na którym uwidoczniono nieoczekiwane spotkanie na wodach Morza Japońskiego.
10.10.2016

Rząd brytyjski zobowiązuje się do przyznania 1,3 mld GBP na projekt okrętów podwodnych typu Successor

BAE Systems z zadowoleniem przyjęło zapowiedź Wielce Szanownego Sir Michaela Fallona, Ministra Obrony Wielkiej Brytanii, o dofinansowaniu kwotą prawie 1,3 mld GBP dla programu Successor. W jego ramach zostaną dostarczone cztery nowe okręty podwodne dla Royal Navy (Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii), które zastąpią używane obecnie okręty typu Vanguard. Pierwszy okręt nowego typu wejdzie do służby na początku 2030 roku.
03.10.2016

Seul: Korea Płn. wystrzeliła do morza trzy pociski balistyczne

Korea Północna wystrzeliła trzy pociski balistyczne, które wylądowały w Morzu Japońskim, u wschodnich wybrzeżu Półwyspu Koreańskiego - poinformowało w poniedziałek kolegium połączonych szefów sztabów w Seulu, cytowane przez tamtejsze media.
05.09.2016

Korea Płd. i USA będą monitorować program okrętów podwodnych Korei Płn.

Korea Południowa i Stany Zjednoczone będą uważnie monitorować rozwój programu okrętów podwodnych Korei Północnej - podaje w niedzielę EFE, powołując się na źródła w rządzie w Seulu. To reakcja na próby rakietowe Pjongjangu dokonywane z okrętów podwodnych.
26.08.2016

Korea Płn. wystrzeliła rakietę balistyczną, która spadła do wód Japonii

Korea Północna w środę rano czasu lokalnego wystrzeliła z zachodniej części kraju w kierunku Morza Japońskiego pocisk balistyczny średniego zasięgu, który po raz pierwszy spadł do wód stanowiących wyłączną strefę ekonomiczną Japonii lub w ich pobliżu.
03.08.2016

Okręty i strategia rozwoju dla Marynarki Wojennej RP – pierwsze Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa w Warszawie, 14 stycznia 2016

Już 14 stycznia 2016 w Warszawie odbędzie się pierwsze Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2016, rozpoczynające nowy cykl corocznych konferencji specjalnie dedykowanych planom, wyposażeniu, technologiom i rozwiązaniom na rzecz obronności morskiej. Jest to jednodniowe wydarzenie w formule konferencji wraz z towarzyszącą wystawą, którego celem jest promowanie roli i znaczenia Marynarki Wojennej w wymiarze nie tylko stricte wojennym, ale także w odniesieniu do różnorodnych zadań, które są powierzane Marynarce Wojennej w c
08.01.2016

K-329 Siewierodwińsk. Ten rosyjski okręt to prawdziwa „Bestia z głębin”

9 listopada ubiegłego roku Amerykanie triumfalnie ochrzcili lotniskowiec USS Gerald R. Ford. Supernowoczesna jednostka symbolicznie zapoczątkowała modernizację floty amerykańskich lotniskowców, a także miała być jednoznacznym znakiem dominacji USA na morzach i oceanach całego świata. Optymistyczne nastroje prysły jak bańka mydlana, gdy 30 grudnia 2013 roku rosyjska Marynarka Wojenna rozpoczęła testy K-329 "Siewierodwińska" - swojego najnowszego okrętu podwodnego, który w zachodnich mediach szybko zyskał miano "Bestii z głę
31.01.2014

Dziękujemy za wysłane grafiki.