• <
smartre_2023

Szósty rosyjski okręt podwodny może operować pociskami Buława z głowicami nuklearnymi

jm

04.11.2022 14:20
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Szósty rosyjski okręt podwodny może operować pociskami Buława z głowicami nuklearnymi

Partnerzy portalu

Szósty rosyjski okręt podwodny może operować pociskami Buława z głowicami nuklearnymi - GospodarkaMorska.pl
Generalissimus Suworow, fot. Siewmasz

Generalissimus Suworow to szósty rosyjski okręt podwodny, który może wystrzeliwać pociski balistyczne R-30 Buława.

Generalissimus Suworow to okręt podwodny projektu 955 typu Boriej, szósty w klasie, jednocześnie trzeci w udoskonalnej serii Boriej-A. W odróżnieniu od trzech Boriejów, okręty Boriej-A mają nowocześniejsze systemy sterowania i nieco inny kształt. Aktualnie w Siewierodwińsku powstają cztery kolejne jednostki tego typu, zaś w przyszłym roku mają rozpocząć się prace nad kolejnymi dwiema.

W ostatnim czasie Generalisimus Suworow po wypłynięciu ze stoczni Siwemasz w Siewierodwińsku przechodził ostatnie testy, w tym systemów prowadzenia walki. 3 listopada z okrętu próbnie wystrzelono po raz pierwszy pocisk balistyczny R-30 Buława. Próby przeprowadzono na Morzu Białym, a cel był ulokowany na poligonie Kura na Kamczatce. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej podało, że rakieta została wystrzelona z pozycji zanurzonej i trafiła w cel.

Generalissimus Suworow jest budowany z myślą o wzmocnieniu Floty Pacyfiku, do której ma trafić do końca roku. Jest zdolny do przenoszenia łącznie szesnastu pocisków Buława R-30, z których każdy może przenosić do sześciu głowic termojądrowych. Pierwsze udane testy pocisku przeprowadzono w 2008 roku, zaś pierwsze próby wystrzelenia z okrętu podwodnego w 2011 – brał w nich udział pierwszy okręt klasy Boriej – K-535 Jurij Dołgoruki.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.