Jeden z najnowocześniejszych w swojej klasie okrętów wywiadu radioelektronicznego, przyszły HswMS Artemis, jest w trakcie przygotowań do przekazania szwedzkiej marynarce wojennej (Svenska marinen). Kadłub tej jednostki został zbudowany w Polsce.
W próbach morskich okręt bierze udział od 2 listopada tego roku. Jego budowa rozpoczęła się w 2017 roku, na podstawie umowy zawartej między szwedzkim urzędem zamówień obronnych Försvarets Materielverk (FMV) a koncernem zbrojeniowym Saab Group. Kadłub został zwodowany w 2019 roku w gdyńskiej stoczni PGZ Stocznia Wojenna. Następnie częściowo doposażono jednostkę w Stoczni Remontowej Nauta, która była zatrudniona jako podwykonawca przedsięwzięcia.
HMS Artemis, Sweden’s new SIGINT-ship, has begun sea trials in Karlskrona. It will then be delivered to Sweden's armed forces after the tests. It will replace HMS Orion which has been in service since 1984. Artemis is larger than her predecessor and more advanced in every aspect. pic.twitter.com/wuoTf1kiM3
— Saab (@Saab) November 2, 2022
Pierwotny plan zakładał, że próby morskie przyszłego okrętu rozpoczną się w 2020 roku, a cała budowa będzie mieć miejsce w Polsce. Ostatecznie w lutym 2021 roku Artemis został przekazany do Szwecji, gdzie dokończono jego budowę.
Ostatnimi pracami nad doposażaniem okrętu zarządza szwedzki koncern zbrojeniowy Saab. Jednostka przechodzi testy w stoczni Kockums w Karlskronie. Po zakończeniu ich i prób morskich zostanie przekazana do Szwedzkiej Administracji Materiałów Obronnych (Foersvarets materielverk, FMV), a następnie szwedzkiej marynarce wojennej.
HSwMS Artemis przygotowywany jest z myślą o zastąpieniu starszego okrętu rozpoznawczego HSwMS Orion. Ma 74 m długości, 14 m szerokości i wyporność 2200 ton. Załogę stanowi 35 osób. Okręt ma służyć na Bałtyku.
Zimowa praktyka podchorążych na ORP Wodnik
Zdaniem brytyjskiego resortu obrony Rosja nie będzie atakować przez Dniepr
Policja w Nowej Zelandii przejęła ponad 3 tony kokainy unoszącej się na Oceanie Spokojnym
Rosja wycofuje z eksploatacji największy na świecie okręt podwodny. Pójdzie na żyletki?
80-letni żeglarz w opałach, z pomocą przyszedł tankowiec
Rybacy zabili członka załogi