• <
smartre_2023

Szwedzki okręt budowany w polskich stoczniach rozpoczyna próby morskie

04.11.2022 14:44
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Szwedzki okręt budowany w polskich stoczniach rozpoczyna próby morskie

Partnerzy portalu

Szwedzki okręt budowany w polskich stoczniach rozpoczyna próby morskie - GospodarkaMorska.pl
Forsvarsmakten

Jeden z najnowocześniejszych w swojej klasie okrętów wywiadu radioelektronicznego, przyszły HswMS Artemis, jest w trakcie przygotowań do przekazania szwedzkiej marynarce wojennej (Svenska marinen). Kadłub tej jednostki został zbudowany w Polsce.

W próbach morskich okręt bierze udział od 2 listopada tego roku. Jego budowa rozpoczęła się w 2017 roku, na podstawie umowy zawartej między szwedzkim urzędem zamówień obronnych Försvarets Materielverk (FMV) a koncernem zbrojeniowym Saab Group. Kadłub został zwodowany w 2019 roku w gdyńskiej stoczni PGZ Stocznia Wojenna. Następnie częściowo doposażono jednostkę w Stoczni Remontowej Nauta, która była zatrudniona jako podwykonawca przedsięwzięcia.

Pierwotny plan zakładał, że próby morskie przyszłego okrętu rozpoczną się w 2020 roku, a cała budowa będzie mieć miejsce w Polsce. Ostatecznie w lutym 2021 roku Artemis został przekazany do Szwecji, gdzie dokończono jego budowę.

Ostatnimi pracami nad doposażaniem okrętu zarządza szwedzki koncern zbrojeniowy Saab. Jednostka przechodzi testy w stoczni Kockums w Karlskronie. Po zakończeniu ich i prób morskich zostanie przekazana do Szwedzkiej Administracji Materiałów Obronnych (Foersvarets materielverk, FMV), a następnie szwedzkiej marynarce wojennej.

HSwMS Artemis przygotowywany jest z myślą o zastąpieniu starszego okrętu rozpoznawczego HSwMS Orion. Ma 74 m długości, 14 m szerokości i wyporność 2200 ton. Załogę stanowi 35 osób. Okręt ma służyć na Bałtyku.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.