• <
siemens_gamesa_2022

Chińczycy rozbudowują w tajemnicy bazę okrętów podwodnych

jm

03.10.2022 15:16
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Chińczycy rozbudowują w tajemnicy bazę okrętów podwodnych

Partnerzy portalu

Chińczycy rozbudowują w tajemnicy bazę okrętów podwodnych - GospodarkaMorska.pl
Fot. Maxar Technologies

Najnowsze zdjęcia satelitarne ujawniły, że Chiny rozbudowują swoją bazę okrętów podwodnych nad Morzem Południowochińskim.

Zdjęcia wykonane przez firmę Maxar Technologies, zajmującą się fotografowaniem powierzchni planety przy pomocy technologii satelitarnej, i opublikowane w usłudze Google Earth pokazują, że w bazie Yulin budowane są dwa nowe nabrzeża.

Nowe pirsy powstają na północ i na południe od istniejących czterech. Na zdjęciach widoczna jest też pracująca pogłębiarka. Komentatorzy zauważają, że prace postępują szybko – na poprzednich zdjęciach datowanych na luty 2022 nie widać jeszcze nawet śladu nowych konstrukcji.

Według obliczeń pirs budowany na północy bazy liczy około 174 metrów długości i ponad 20 metry szerokości, zaś molo na południu jest nieco dłuższe – 237 metrów – przy tej samej szerokości.

W bazie Yulin stacjonują jednostki chińskiej Floty Morza Południowego. W tym okręty podwodne o napędzie atomowym, uzbrojone w rakiety balistyczne. Na zdjęciach Maxar widać trzy takie jednostki typu 094 klasy Jin, zacumowane przy jednym z nabrzeży. Do bazy przynależy także wydrążona w skale jaskinia-schron dla okrętów podwodnych. W bazie stacjonować będą także chińskie lotniskowce, których budowa postępuje. Będą one cumować przy budowanym pomoście dla dużych jednostek nawodnych. Według informacji z zachodnich mediów, Yulin ma w najbliższym czasie wzbogacić się również o nowy suchy dok, którego rozmiary pozwolą na dokowanie lotniskowca. W pobliskim mieście Sanya z kolei doinwestowano bazę helikopterów.

W Yulinie stacjonuje duża część floty desantowej chińskiej marynarki, rozbudowa bazy jest więc uważnie obserwowana przez Zachód w kontekście ewentualnego ataku Chin na Tajwan.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.