• <
gryfia_70lat

Testy rakiety balistycznej wystrzeliwanej z okrętu podwodnego

jm

07.09.2021 15:28
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Testy rakiety balistycznej wystrzeliwanej z okrętu podwodnego

Partnerzy portalu

Testy rakiety balistycznej wystrzeliwanej z okrętu podwodnego - GospodarkaMorska.pl
Fot. Teukwonjae707 / Wikipedia

Korea Południowa stała się ósmym krajem świata dysponującym technologią wystrzeliwania pocisku balistycznego z okrętu podwodnego, a jednocześnie pierwszym wśród państw nieposiadających broni jądrowej.

W ubiegłym tygodniu przeprowadzono udany test wystrzelenia pocisku z nowego okrętu podwodnego Dosan Ahn Chang-ho. Jak donosi koreańska agencja prasowa Yonhap, wcześniej armia testowała pocisk przy pomocy podwodnej barki.

Ministerstwo obrony nie potwierdziło testów, uzasadniając to względami bezpieczeństwa.

Dotychczas pociski balistyczne wystrzeliwane z okrętów podwodnych opracowała siedem państw: USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja, Indie i Korea Północna. W przypadku tych krajów na pociskach montowane są zazwyczaj głowice jądrowe. Korea Południowa natomiast natomiast dysponuje pociskami z ładunkami konwencjonalnymi o nazwie Hyunmoo 4-4, które według Yonhap mogą być wariantem pocisków Hyunmoo-2B o zasięgu około 500 kilometrów.

Wystrzeliwane spod wody pociski są trudniejsze do wykrycia niż te uruchamiane z lądu. Mogą być zatem używane do ataków z zaskoczenia. Mają służyć Korei Płd. do odstraszania ewentualnej agresji ze strony Korei Północnej.

Koreańczycy z północy rozwijają własne technologie i dysponują już ładunkami zdolnymi do niszczenia umocnionych bunkrów i tuneli u południowych sąsiadów. Jest to element strategii zmierzającej do uniezależnienia obronności kraju od Stanów Zjednoczonych.

Okręt Dosan Ahn Chang-ho to wiodąca jednostka podwodna Korei Północnej. Została zwodowana w 2018 roku i weszła do służby w połowie sierpnia 2021. Jest to jeden z 27 okrętów tej klasy, jakich budowa została zaplanowana do 2029 roku. Mierzy 83,5 metra długości. Zwodowany jest już także drugi okręt tej klasy – ROKS Ahn Mu. Nie wszedł on jeszcze jednak do służby.

Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.