• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Rosja: Przeprowadzono próbę hipersonicznego pocisku manewrującego Cyrkon

ac

19.07.2021 11:45 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Rosja: Przeprowadzono próbę hipersonicznego pocisku manewrującego Cyrkon

Partnerzy portalu

Rosja: Przeprowadzono próbę hipersonicznego pocisku manewrującego Cyrkon - GospodarkaMorska.pl
Fot. Unsplash - Maciej Ruminkiewicz

Rosja przeprowadziła próbę hipersonicznego pocisku manewrującego Cyrkon, uderzając w cel naziemny u wybrzeży Morza Barentsa na odległość ponad 350 km – poinformowała w poniedziałek agencja Interfax, powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony.

Pocisk został wystrzelony z fregaty Admirał Gorszkow znajdującej się na Morzu Białym.

W przemówieniu wygłoszonym w marcu 2018 roku prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że pociski hipersoniczne są częścią nowej generacji rosyjskiej broni, która może uderzyć w niemal każdy punkt na świecie i ominąć zbudowaną przez USA tarczę antyrakietową - informuje Reuters.

W grudniu 2020 r. Putin przekazał, że praca nad pociskiem Cyrkon jest praktycznie zakończona i że znajdzie się on na wyposażeniu rosyjskiej marynarki wojennej, na okrętach podwodnych i nawodnych.

Prędkość pocisku Cyrkon określana jest na ok. 9 machów (ponad 11 tys. km na godz.), a zasięg na ponad 1000 km. Cyrkon wystrzeliwany z okrętów będzie zdolny do rażenia celów naziemnych i lądowych.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.