• <

Wynik wyszukiwania - "południowa" - Wiadomości

Korea Południowa wciela do służby trzeci okręt podwodny serii KSS-III. Uroczystość z udziałem zagranicznych gości, w tym z Polski

Do służby w Marynarce Wojennej Korei Południowej wcielono okręt podwodny ROKS Shin Chae-ho (SS-086) z serii określanej KSS-III Batch-I. W uroczystości brało udział wielu gości reprezentujących kraje zaprzyjaźnione i potencjalnie zainteresowane zakupem podobnych jednostek. Wśród nich nie zabrakło Polaków z racji na współpracę zbrojeniową z Koreą Południową oraz program "Orka".
04.04.2024

Korea Południowa i USA rozpoczynają manewry w obliczu północnokoreańskiego zagrożenia rakietowego

Siły zbrojne USA i Korei Płd. rozpoczęły w poniedziałek duże wspólne ćwiczenia, służące - jak zakomunikowano - wzmocnieniu potencjału odstraszania przed północnokoreańskimi groźbami nuklearnymi i rakietowymi. Pjongjang może wykorzystać manewry jako pretekst do prowokacji przed zbliżającymi się w obu krajach wyborami.
04.03.2024

Korea Północna ponownie ostrzelała sporną granicę morską z Koreą Południową

Korea Północna ponownie ostrzelała w niedzielę ogniem artyleryjskim sporną granicę morską z Koreą Południową, w pobliżu wyspy Daeyeonpyeong - podała agencja Yonhap. To trzeci dzień takich ćwiczeń z użyciem ostrej amunicji.
07.01.2024

Korea Północna wystrzeliła ponad 60 pocisków w stronę spornej morskiej granicy z Koreą Południową

Dowództwo południowokoreańskich sił zbrojnych poinformowało, że Korea Północna wystrzeliła w sobotę ponad 60 pocisków artyleryjskich w kierunku spornej granicy morskiej z Koreą Południową.
06.01.2024

USA, Japonia i Korea Południowa aktywują śledzenie w czasie rzeczywistym rakiet z Korei Północnej

Stany Zjednoczone, Japonia i Korea Południowa oświadczyły we wtorek, że w pełni uruchomiły system do wykrywania i oceny wystrzeliwanych przez Koreę Północną rakiet w czasie rzeczywistym oraz prowadzą więcej trójstronnych ćwiczeń wojskowych.
19.12.2023

Korea Południowa. Amerykański atomowy okręt podwodny dokuje w porcie po wystrzeleniu satelity przez reżim Kim Dzong Una

Amerykański atomowy okręt podwodny SSN Santa Fe przybył do portu na południowokoreańskiej wyspie Jeju w środę, kilka godzin po tym, jak Korea Północna wystrzeliła satelitę szpiegowskiego.
22.11.2023

Chiny i Rosja rozpoczynają manewry morskie na Morzu Japońskim w reakcji na sojusz USA z Japonią i Koreą Południową

Pięć chińskich okrętów wojennych wyruszyło w sobotę na spotkanie floty rosyjskiej. Wspólne ćwiczenia na Morzu Japońskim "Northern/Interaction-2023" mają na celu, jak oświadczyło ministerstwo obrony w Pekinie, "ochronę bezpieczeństwa strategicznych szlaków morskich".
15.07.2023

Korea Południowa znalazła szczątki północnokoreańskiego satelity szpiegowskiego

Armia Korei Południowej ogłosiła w środę, że jest w trakcie wydobywania szczątków północnokoreańskiego satelity szpiegowskiego, który spadł do Morza Żółtego po problemie technicznym z rakietą, która go przenosiła.
31.05.2023

Porozumienie o współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Koreą Południową

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Busan-Jinhae Free Economic Zone Authority podpisały porozumienie oparte na wzajemnej współpracy, wymianie informacji oraz doświadczeń w zakresie wsparcia przedsiębiorczości. Ze strony PSSE dokument sygnował prezes Zarządu Przemysław Sztandera, w imieniu BJFEZ podpis złożył komisarz Kim Ki-Young.
10.05.2023

Korea Południowa, USA i Japonia przeprowadziły morskie ćwiczenia obrony przeciwlotniczej

Siły morskie Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych i Japonii przeprowadziły w poniedziałek wspólne morskie ćwiczenia obrony przeciwlotniczej, by usprawnić współpracę w obliczu zagrożenia rakietowego ze strony Korei Północnej.
17.04.2023

Korea Południowa i USA przeprowadziły ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji koło granicy z Koreą Północną

Wojska południowokoreańskie wraz z amerykańskimi przeprowadziły duże, wspólne ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji niedaleko granicy z Koreą Północną, by pokazać „olbrzymią” siłę ognia w obliczu gróźb Pjongjangu.
23.03.2023

Korea Południowa się zbroi. Zapowiada zakup kolejnej partii myśliwców F-35A i pocisków SM-6

Władze w Seulu zdecydowały o wzmocnieniu potencjału sił zbrojnych Korei Południowej. Południowokoreański dziennik "Dzoson Ilbo" poinformował, że rząd zakupi kolejnych 20 amerykańskich myśliwców o obniżonej wykrywalności F-35A oraz pociski obrony powietrznej SM-6 w związku z zagrożeniem ze strony północnego sąsiada.
14.03.2023

Korea Południowa i USA rozpoczną wielkie manewry mimo gróźb Pjongjangu

Wojskowi USA i Korei Południowej zapowiedzieli w piątek na konferencji prasowej, że w dniach 13-23 marca przeprowadzą doroczne manewry, tym razem na wyjątkowo dużą skalę, mimo gróźb północnego sąsiada. Pjongjang zapowiedział podjęcie "bezprecedensowych" posunięć jeśli manewry się odbędą.
03.03.2023

Korea Południowa również stawia na nowe okręty przeciwminowe

Administracja Programu Zakupów Obronnych ogłosiła, że planuje wprowadzenie nowych okrętów przeciwminowych dla marynarki wojennej (Daehan-minguk Haegun), znanych jako MSH-II.
15.02.2023

Korea Południowa wznowi wydawanie wiz krótkoterminowych dla podróżujących z Chin

Władze w Seulu planują wznowić wydawanie wiz krótkoterminowych dla podróżnych z Chin w sobotę po tym, jak wieści z tego kraju wskazały na poprawę sytuacji związanej z COVID-19.
10.02.2023

Korea Południowa przywraca ograniczenia COVID dla załóg przybywających z Chin

Od kiedy Chiny zaczęły zmniejszać ograniczenia w podróżowaniu w związku z pandemią COVID-19, w tym kontekście załóg statków, inne kraje zaczęły zwiększać restrykcje dla podróżnych przybywających z Państwa Środka. W związku z tym Korea Południowa przywróciła swoje wymagania dotyczące testów i kwarantanny.
12.01.2023

Korea Południowa i USA kontynuują rozmowy o współpracy na poziomie nuklearlnym

Seul i Waszyngton rozmawiają o współpracy związanej z siłami jądrowymi USA – oświadczyła ponownie we wtorek kancelaria prezydenta Korei Płd. Jun Suk Jeola. Wcześniej prezydent USA Joe Biden zaprzeczył, że oba kraje planują wspólne ćwiczenia nuklearne.
03.01.2023

Korea Południowa rozmawia z USA o wspólnych ćwiczeniach nuklearnych

Prezydent Jun Suk Jeol oświadczył, że w obliczu zagrożenia ze strony Korei Północnej Seul i Waszyngton dyskutują o możliwości przeprowadzenia wspólnych ćwiczeń z udziałem elementów amerykańskich sił nuklearnych.
02.01.2023

Korea Południowa również wzmacnia swój potencjał militarny o drony

Południowokoreańska stocznia Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) prowadzi rozmowy z Marynarką Wojenną Korei Południowej w celu opracowania bezzałogowych pojazdów podwodnych (UUV) do celów wojskowych.
30.12.2022

USA, Korea Południowa i Japonia nałożyły sankcje na północnokoreańskich urzędników odpowiedzialnych za zbrojenia

Stany Zjednoczone, Korea Południowa i Japonia nałożyły w czwartek sankcje na wysokich rangą urzędników z Korei Północnej, którzy odpowiadają za program zbrojeń tego państwa, w szczególności za testy pocisków rakietowych - poinformowała w piątek agencja Reutera.
02.12.2022

Korea Południowa: Udana próba rodzimego systemu obrony przeciwrakietowej L-SAM

Sukcesem zakończyła się próba zestrzelenia pocisku przy użyciu opracowywanego przez Koreę Południową systemu L-SAM, który ma wejść w skład tarczy antyrakietowej chroniącej kraj przed zagrożeniem z Korei Północnej – podała we wtorek agencja Yonhap.
22.11.2022

Korea Południowa obiecuje miliardy dla przemysłu stoczniowego

Rząd w Seulu ogłosił plany dotyczące projektów o wartości 2 miliardów dolarów, mających wesprzeć biznes morski, w związku z pesymistycznymi prognozami dla krajowego przemysłu stoczniowego.
08.11.2022

Chiński producent turbin wiatrowych chce podbić Amerykę Południową

Chiński producent turbin wiatrowych Goldwind depcze zachodnim producentom po piętach, inwestując w nowe fabryki turbin wiatrowych. Tym razem kolejna ma powstać w Brazylii.
27.10.2022

Japonia, USA i Korea Południowa przeprowadzą manewry na Morzu Japońskim

Marynarki wojenne Japonii, Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej przeprowadzą w piątek wspólne manewry - poinformowały Japońskie Morskie Siły Samoobrony. Ćwiczenia odbędą się na Morzu Japońskim.
29.09.2022

Próba rakietowa Korei Północnej. Korea Południowa i USA odpowiedziały morskimi manewrami

Korea Południowa i USA rozpoczęły w poniedziałek pierwsze od pięciu lat wspólne ćwiczenia morskie w pobliżu Półwyspu Koreańskiego – podała agencja Yonhap, podkreślając, że dzień wcześniej Korea Północna wystrzeliła rakietę balistyczną.
26.09.2022

Offshore wind, fotowoltaika i atom zdekarbonizują Koreę Południową

W ocenie uznanego ośrodka analitycznego GlobalData, Korea Południowa ma realne szanse na osiągnięcie celów klimatycznych. Kluczem do ich realizacji będzie fotowoltaika oraz morska energetyka wiatrowa. Starania wspomoże także rozwój energetyki jądrowej.
07.07.2022

Korea Południowa szuka sojuszy w offshore wind. Doosan zaczął od Siemens Gamesa

Dwóch liderów sektora energetycznego – Siemens Gamesa oraz Doosan Enerbility – chcą wspólnie rozwijać morską energetykę wiatrową.
05.07.2022

Zmowa cenowa linii żeglugowych – Korea Południowa wlepiła kary

Łącznie 81 milionów dolarów muszą zapłacić 23 lokalne i międzynarodowe linie żeglugowe w Korei Południowej. Taką karę za zmowę, mającą na celu ustalanie cen w latach 2003-2018 przyznała tamtejsza Komisja Sprawiedliwego Handlu.
19.01.2022

Korea Południowa bada transport kontenerowy na rosyjskim szlaku Morza Północnego

Inwestorzy z Korei Południowej badają możliwość transportu kontenerowego wzdłuż rosyjskiego Szlaku Morza Północnego (NSR). Rozbudowa arktycznego szlaku żeglugowego pozostaje dla Rosji priorytetem, przy czym coraz większy nacisk kładzie się na rozwój żeglugi kontenerowej.
15.11.2021

Ameryka Południowa może stać się głównym rynkiem offshore wind do 2040 roku

Obecnie liderem morskiej energetyki wiatrowej jest Europa oraz Azja, a dokładniej Chiny. Rozwój wiatraków na wodach mają znacznie przyśpieszyć USA. Według wyliczeń Aegir Insights, ze względu na duży potencjał i „zasoby wietrzne” do peletonu dołączy Ameryka Południowa. Ten kontynent może być nawet liderem sektora do 2040 roku.
07.09.2021

Korea Południowa ujawniła plan budowy największej na świecie morskiej farmy wiatrowej

Korea Południowa ujawniła warty 43,2 mld dolarów plan budowy największej na świecie morskiej farmy wiatrowej do 2030 roku.
08.02.2021

Tropikalny sztorm Eta, który zabił już prawie 100 osób, uderzył w południową Florydę

Przybierający na sile tropikalny sztorm Eta o prędkości wiatru ok. 100 km/godz zaatakował wczoraj wieczorem, czasu lokalnego, Florida Keys - połączonego groblami i mostami łańcucha wysepek u południowych wybrzeży Florydy.
09.11.2020

Adamczyk: ruszają przetargi na południową obwodnicę Białegostoku w ramach S19 Via Carpatia

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczyna przetargi na budowę południowej obwodnicy Białegostoku w ramach budowy trasy S19 Via Carpatia - poinformował w czwartek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
30.04.2020

Korea Południowa planuje ekomodernizację 140 swoich statków do 2030 roku

Rząd Korei Południowej zamierza do 2030 roku zmodernizować 140 państwowe statki, by te mogły być napędzane ekologicznymi paliwami.
29.10.2019

Korea Południowa usuwa szkody po przejściu tajfunu Tapa

W Korei Południowej trwa w poniedziałek akcja usuwania szkód po przejściu tajfunu Tapa, który uderzył w niedzielę w południową część kraju. Kataklizm ranił 34 osoby i pośrednio doprowadził do wypadków, w których zginęły trzy inne – podała agencja Yonhap.
24.09.2019

Korea Południowa: Ambasador Japonii wezwany w związku ze sporem handlowym

Południowokoreańskie MSZ wezwało japońskiego ambasadora w Seulu, by zaprotestować przeciwko pozbawieniu Korei Płd. przywilejów w handlu z Japonią. Decyzja, która weszła w życie w środę, wpisuje się w toczony przez oba kraje spór o podłożu historycznym.
28.08.2019

Korea Południowa: Północnokoreańskie pociski były rakietami krótkiego zasięgu

Pociski balistyczne wystrzelone we wtorek nad ranem miejscowego czasu przez Koreę Północną były rakietami krótkiego zasięgu - poinformowało Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Korei Płd. Był to czwarty tego typu test Pjongjangu w ciągu ostatnich dwóch tygodni.
06.08.2019

Korea Południowa: Tysiące osób protestowały przeciwko Japonii

Tysiące osób demonstrowały w sobotę przed ambasadą Japonii w Seulu przeciwko decyzji rządu tego kraju o pozbawieniu Korei Płd. specjalnego statusu handlowego. Protestujący wzywali do bojkotu japońskich towarów i krytykowali premiera Japonii Shinzo Abego.
05.08.2019

Japonia i Korea Południowa pozbawią się wzajemnie przywilejów handlowych

W ramach dalszej eskalacji sporu pomiędzy Japonią a Koreą Płd. oba kraje ogłosiły w piątek, że pozbawią się wzajemnie statusu ułatwiającego dwustronny handel. Seul zagroził ponadto, że może nie przedłużyć z Tokio umowy o wymianie informacjach wywiadowczych.
03.08.2019

Rozmowy ws. handlu UE-Ameryka Południowa na ostatniej prostej

Rozmowy dotyczące umowy o wolnym handlu miedzy UE a Mercosurem, organizacją zrzeszającą Argentynę, Brazylię, Paragwaj i Urugwaj, wchodzą na poziom polityczny. W środę wieczorem w Brukseli zaplanowano spotkanie unijnych komisarzy i ministrów z czterech krajów.
26.06.2019

Korea Południowa: Seul zaniepokojony próbami uzbrojenia Korei Północnej

Korea Płd. jest „bardzo zaniepokojona” wystrzeleniem w sobotę przez Koreę Płn. pocisków krótkiego zasięgu – przekazał pałac prezydencki w Seulu, określając działania Pjongjangu jako sprzeczne z dwustronną umową wojskową z ubiegłego roku.
04.05.2019

Budowanie flot narodowych- przykładem Norwegia i Korea Południowa

Po oceanach pływa ponad 93 tys. statków o łącznej nośności 1,86 mld t. Nie wszystkie znajdują zatrudnienie. Często zmiana strategii albo błąd armatora sprawiają, że na rynku pojawiają się statki po okazyjnych cenach. Bywa, że operator musi wzmocnić serwis i pilnie poszukuje na morskie połączenie nowej jednostki. Mimo niskich cen ropy wciąż dynamiczny jest rynek offshore.
18.02.2019

Korea Południowa inwestuje w nowatorską technologię bunkrowania LNG

Korea Południowa wystartowała z projektem stworzenia nowatorskiej technologii bunkrowania LNG, przewidując wzrost popularności tego paliwa wynikający z wejścia ostrych norm środowiskowych w 2020 roku.
28.01.2019

Korea Południowa największym budowniczym statków na świecie

Korea Południowa odzyskała tytuł największego budowniczego statków, który należał wcześniej do Chin.
10.01.2019

Europejskie stocznie chcą rozmów Unii Europejskiej z Koreą Południową na temat dotacji

Europejscy armatorzy i stoczniowcy chcą rozmów między Unią Europejską i Koreą Południową na temat dotacji, którymi ten kraj wspiera swój przemysł żeglugowy i stoczniowy.
07.12.2018

Korea Południowa inwestuje w nowoczesne bunkrowanie LNG

Korea Południowa wystartowała z projektem stworzenia nowatorskiej technologii bunkrowania LNG, przewidując wzrost popularności tego paliwa wynikający z wejścia ostrych norm środowiskowych w 2020 roku.
08.11.2018

Korea Południowa mocno zainwestuje w bunkrowanie LNG

Korea Południowa wystartowała z projektem stworzenia nowatorskiej technologii bunkrowania LNG, przewidując wzrost popularności tego paliwa wynikający z wejścia ostrych norm środowiskowych w 2020 roku.
15.07.2018

Korea Południowa chce zwiększyć swoje możliwości bunkrowania paliwa LNG

Korea Południowa wystartowała z projektem stworzenia nowatorskiej technologii bunkrowania LNG, przewidując wzrost popularności tego paliwa wynikający z wejścia ostrych norm środowiskowych w 2020 roku.
23.05.2018

Korea Południowa wybuduje 15 tankowców LNG dla Rosji

Koreańska stocznia otrzymała kontrakt na budowę 15 tankowców LNG klasy lodowej dla Rosji. Tankowce mają być wykorzystane do transportu LNG z terminala Jamał LNG. Nie ujawniono jednak konkretnie, która stocznia otrzymała zlecenie od Rosji.
21.05.2018

Korea Południowa z gigantycznym planem odnowienia floty

Korea Południowa ujawniła swój ambitny projekt odnowienia floty, która zakłada budowę nawet 200 jednostek przez kolejne 3 lata. W ramach tego planu ma powstać przynajmniej 140 masowców i 60 kontenerowców.
05.04.2018

Korea Południowa: Akcja ratunkowa po wypadku promu z ponad 190 osobami na pokładzie

Prom ze 192 osobami na pokładzie uderzył w niedzielę w skałę u południowo zachodnich wybrzeży Korei Południowej. Sześć osób zostało lekko rannych. Trwa akcja ratunkowa - poinformowała straż przybrzeżna.
25.03.2018

Korea Południowa: Nowe sankcje USA na Koreę Północną wzmocnią rezolucje ONZ

Władze Korei Płd. oświadczyły w sobotę, że nowe amerykańskie sankcje nałożone na Koreę Płn. wzmocnią społeczność międzynarodową w realizowaniu rezolucji ONZ, których celem jest wywieranie nacisku na reżim w Pjongjangu, aby zrezygnował z rozwijania broni nuklearnej.
24.02.2018

Chiny prześcignęły Koreę Południową pod względem importu LNG

Generalna Administracja Celna w Chinach właśnie potwierdziła to, co analitycy rynku skroplonego gazu ziemnego mówili od tygodni: Państwo Środka stało się drugim największym importerem tego surowca na świecie.
23.01.2018

Indie rezygnują z budowy we współpracy z Koreą Południową 12 niszczycieli min

Indyjski rzad podjał decyzję o anulowaniu postępowania na zakup 12 nowych niszczycieli min dla swojej marynarki wojennej.
08.01.2018

Korea Południowa zajęła statek podejrzany o dostawy produktów naftowych dla Korei Północnej

Korea Południowa zajęła kolejny tankowiec pływający pod zagraniczną banderą w związku z podejrzeniem, że dokonał nielegalnego przeładunku produktów ropopochodnych na statek należący do Korei Płn. - poinformowała w niedzielę południowokoreańska agencja Yonhap.
31.12.2017

Korea Południowa z największą liczbą zamówień na nowe statki we wrześniu

Stocznie z Korei Południowej zdobyły większość zamówień na nowe jednostki we wrześniu. Ogółem zakłady otrzymały kontrakty na statki o łącznym tonażu 1,46 mln ton – wynika z badań agencji Clarksons Research.
12.10.2017

Nowe połączenie kolejowe pomiędzy terminalem P&O Ferries w Zeebrugge a Europą Południową

Turecka firma Ekol uruchomiła połączenie kolejowe, które łączy należący do P&O Ferries terminal w belgijskim Zeebrugge oraz terminal intermodalny w Trieście. To oznacza pojawienie się wielu nowych opcji transportowych w Europie.
27.09.2017

Korea Południowa: Manewry marynarki wojennej z użyciem ostrej amunicji

Marynarka wojenna Korei Płd. rozpoczęła we wtorek na Morzu Japońskim manewry z użyciem amunicji bojowej aby zapobec wszelkim prowokacjom Pjongjangu na morzu - glosi oficjalny komunikat opublikowany w Seulu.
05.09.2017

Korea Południowa zapowiada wzmocnienie obrony po próbie balistycznej Północy

Korea Południowa zapowiedziała w sobotę, że rozmieści "strategiczne amerykańskie zasoby wojskowe" na Półwyspie Koreańskim oraz rozważa sprowadzenie dodatkowych elementów amerykańskiego systemu antyrakietowego w reakcji na kolejną próbę balistyczną Pjongjangu.
29.07.2017

Korea Południowa przekaże Filipinom okręt za 100 dolarów

Ministerstwo obrony Korei Południowej zapowiedziało, że przekaże Filipinom za sto dolarów jednostkę przeznaczoną do zwalczania okrętów podwodnych. Dar ma wzmocnić możliwości patrolowania granic na morzu.
28.04.2017

Korea Południowa walczy o uratowanie swojego przemysłu stoczniowego

Korea Południowa, ojczyzna trzech największych stoczni na świecie, planuje do 2020 roku przeznaczyć 9,6 mld dolarów na pomoc sektorowi stoczniowemu znajdującemu się w kryzysie.
07.02.2017

Korea Południowa przeznaczy 9,6 mld dolarów na wsparcie przemysłu stoczniowego

Korea Południowa, ojczyzna trzech największych stoczni na świecie, planuje do 2020 roku przeznaczyć 9,6 mld dolarów na pomoc sektorowi stoczniowemu znajdującemu się w kryzysie.
31.10.2016

MOL dołącza do aliansu 2M na trasie Azja – Południowa Ameryka

Władze Maersk Line ogłosiły 18.05 br. podpisanie porozumienia z Mediterranean Shipping Company (MSC) oraz japońskim Mitsui O.S.K Lines (MOL) w sprawie wspólnej obsługi szlaku handlowego Azja – Wschodnie Wybrzmoleże Południowej Ameryki (ECSA).
19.05.2015

Południowa alternatywa dla portów Morza Północnego?

Region Morza Śródziemnego znów stanął przed szansą odgrywania większej roli w logistyce europejskiej.
11.01.2015

Południowa alternatywa dla portów Morza Północnego?

Region Morza Śródziemnego znów stanął przed szansą odgrywania większej roli w logistyce europejskiej. Tak może się stać za sprawą zwiększenia obrotów portów morskich, szczególnie terminali kontenerowych, które są po prostu tańsze od portów Morza Północnego. Ale jest to też pochodna kilku innych zjawisk, ocenia azjatycka "Shippingazette."
08.01.2015

Dziękujemy za wysłane grafiki.