• <
urząd_morski_gdynia_2021

Japonia i Korea Południowa pozbawią się wzajemnie przywilejów handlowych

pc

03.08.2019 16:30 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Japonia i Korea Południowa pozbawią się wzajemnie przywilejów handlowych
Japonia i Korea Południowa pozbawią się wzajemnie przywilejów handlowych - GospodarkaMorska.pl

W ramach dalszej eskalacji sporu pomiędzy Japonią a Koreą Płd. oba kraje ogłosiły w piątek, że pozbawią się wzajemnie statusu ułatwiającego dwustronny handel. Seul zagroził ponadto, że może nie przedłużyć z Tokio umowy o wymianie informacjach wywiadowczych.

Rząd Japonii podjął w piątek decyzję o wykreśleniu Korei Płd. z "białej listy" zaufanych partnerów handlowych, co może znacznie skomplikować procedury związane z eksportem do tego kraju niektórych japońskich towarów. Zgodnie z decyzją 28 sierpnia Korea Płd. jako pierwszy kraj w historii ma zostać usunięta z zestawienia, w którym jest obecnie 27 państw.

"Chciałbym wyjaśnić, że to nie jest embargo eksportowe" - powiedział minister handlu Japonii Hiroshige Seko, ogłaszając decyzję o wykreśleniu Korei Płd. z listy. Utrata przywilejów oznacza, że japońskie firmy będą musiały uzyskiwać specjalne zezwolenia od władz w Tokio na sprzedaż do Korei Płd. produktów o zastosowaniach cywilnych i wojskowych.

W odpowiedzi minister gospodarki i finansów Korei Płd. Hong Nam Ki oświadczył, że jego kraj usunie Japonię ze swojej "białej listy" handlowej, na której znajduje się obecnie 29 krajów. Ocenił przy tym, że decyzja Tokio będzie miała realny wpływ na eksport z Japonii do Korei Płd. 159 rodzajów towarów. Zapowiedział, że rząd w Seulu pomoże krajowym firmom produkującym te towary.

Biuro prezydenta Korei Płd. Mun Dze Ina potwierdziło, że w ramach "wszechstronnych środków" w odpowiedzi na decyzję Japonii rozważy również nieprzedłużanie dwustronnej umowy o wymianie informacji wywiadowczych. Zawarte w 2016 roku porozumienie uznawane jest za istotne dla trójstronnej współpracy wojskowej między Japonią, Koreą Płd. i USA, m.in. w związku z zagrożeniem ze strony Korei Płn.

Zastępca doradcy prezydenta Muna ds. bezpieczeństwa narodowego Kim Hiun Czong ocenił odebranie Korei Płd. przywilejów handlowych jako "publiczne upokorzenie" oraz przeszkodę w budowaniu pokoju na Półwyspie Koreańskim. Władze Korei Płd. wezwały w związku z tą decyzją ambasadora Japonii w Seulu – podała południowokoreańska agencja Yonhap.

Jest to najnowsza odsłona trwającego od miesięcy sporu pomiędzy Japonią a Koreą Płd. o odszkodowania za pracę przymusową wykonywaną przez Koreańczyków w okresie II wojny światowej, podczas japońskiej okupacji Półwyspu Koreańskiego. Konflikt zaostrzył się w październiku 2018 roku, gdy południowokoreański sąd nakazał japońskiej firmie wypłacenie takich odszkodowań czterem obywatelom Korei Płd.

Rząd japoński potępił ten wyrok, twierdząc, że kwestia odszkodowań została ostatecznie zamknięta w 1965 roku, gdy oba kraje podpisały umowę o normalizacji stosunków. Prezydent Mun ocenił jednak, że porozumienie pomiędzy krajami nie odbiera możliwości dochodzenia odszkodowań przez osoby prywatne.

Spór przeniósł się niedawno na płaszczyznę gospodarczą, gdy Tokio wprowadziło restrykcje dotyczące eksportu z Japonii do Korei Płd. trzech rodzajów materiałów używanych do produkcji elektroniki, motywując to "utratą zaufania" w dwustronnych relacjach. Seul uznał to za "gospodarczy odwet" za wyrok sądu w sprawie odszkodowań i bezskutecznie apelował o wycofanie ograniczeń.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39925,00 $ tona -0,79% 1 gru
 Cynk 3295,00 $ tona -1,58% 1 gru
 Aluminium 2669,00 $ tona 1,33% 1 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.