• <
mewo_2022

Offshore wind, fotowoltaika i atom zdekarbonizują Koreę Południową

07.07.2022 20:07
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Offshore wind, fotowoltaika i atom zdekarbonizują Koreę Południową

Partnerzy portalu

Offshore wind, fotowoltaika i atom zdekarbonizują Koreę Południową  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

W ocenie uznanego ośrodka analitycznego GlobalData, Korea Południowa ma realne szanse na osiągnięcie celów klimatycznych. Kluczem do ich realizacji będzie fotowoltaika oraz morska energetyka wiatrowa. Starania wspomoże także rozwój energetyki jądrowej.

Korea Południowa w dokumentach strategicznych wyznaczyła sobie cel zwiększenia udziału OZE w miksie energetycznym z obecnych 15,1 proc. do 40 proc. do 2034 roku. W tym kontekście morska energetyka wiatrowa i fotowoltaika odegrają kluczową rolę w zmniejszeniu zależności kraju od importu paliw do produkcji energii cieplnej i w osiągnięciu celów klimatycznych – wskazuje ośrodek Global Data.

Zgodnie z celami rządowymi Korea Południowa zamierza zbudować do 2030 roku 12 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej i 34 GW mocy w fotowoltaice.

Z najnowszego raportu GlobalData "South Korea Power Market Size, Trends, Regulations, Competitive Landscape and Forecast, 2022-2035" wynika, że w 2021 roku energetyka jądrowa pokryła 26,2 proc. całkowitej produkcji energii elektrycznej. 24 reaktory jądrowe zaspokoiły około jedną trzecią zużycia energii elektrycznej, a szczyt zapotrzebowania przypada na połowę lata, kiedy klienci indywidualni korzystają z klimatyzacji w domach.

- Zdolność Korei Południowej do skutecznego zaspokajania krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną wynika z dużej produkcji energii cieplnej i jądrowej. Oczekuje się, że do 2035 roku energia jądrowa będzie nadal zaspokajać około 21,8 proc krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną (pod względem rocznej produkcji) – komentuje Attaurrahman Ojindaram Saibasan, analityk ds. energii w GlobalData.

Szansa na wzmocnienie sektora jądrowego Korei ma być ekspert technologii jądrowych. Jednym z krajów docelowych jest Polska, która planuje oddać do użytku pierwszy reaktor już w 2033 roku. Koreańczycy w kwietniu 2022 roku złożyli swoją ofertę do rządu, który ma podjąć ostateczną decyzję do końca 2022 roku. Koreańczycy obecnie rywalizują kontrakt z Francuzami i Amerykanami.

- Korea Południowa otrzymała niedawno projekt budowy elektrowni jądrowej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), który, jeśli się powiedzie, może sprawić, że Korea stanie się wiodącym eksporterem technologii wytwarzania energii jądrowej – dodaje ekspert Global Data.

Offshore wind zdominuje sektor OZE

Prawie 40 proc. projektów OZE, które są obecnie realizowane w Korei Południowej, dotyczy segmentu morskiej energetyki wiatrowej.

Korea Południowa planuje zbudować do 2030 roku największą na świecie morską farmę wiatrową o szacowanej mocy 8,2 GW. Chce być liderem w tej dziedzinie i już zaczęła postrzegać tę technologię w sposób odpowiadający jej potrzebom i ekonomii.

Saibasan szacuje, że udział fotowoltaiki w całkowitej produkcji energii elektrycznej wzrośnie z 4,1 proc. w 2021 roku do 8,4 proc. w 2035 roku.


Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.