• <
KONGSBERG_2023

Południowokoreańska stocznia odmawia budowy rosyjskiego tankowca

jm

27.05.2022 22:05
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Południowokoreańska stocznia odmawia budowy rosyjskiego tankowca

Partnerzy portalu

Południowokoreańska stocznia odmawia budowy rosyjskiego tankowca - GospodarkaMorska.pl
Fot. Novatek

Stocznia Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering (DSME) anulowała zamówienie na tankowiec LNG, który rosyjski Sovcomflot zamówił na potrzeby projektu Arctic LNG 2 realizowanego przez Novatek.

Zamówiony przez Rosjan statek miał być pierwszym z serii trzech.

O anulowaniu zamówienia DSME poinformowało w komunikacie giełdowym. Nie odbyło się to jednak z inicjatywy stoczni – Koreańczycy podali, że zamawiający nie dokonał płatności raty z tytułu umowy.
Produkcja całej serii statków miała kosztować około 800 milionów dolarów, a pierwszy w serii statek został obliczony na 270 milionów. Jeśli Sovcomflot nie opłaci rat, DSME będzie musiała zrezygnować także z prac nad dwoma kolejnymi jednostkami.

Zbiornikowce miały być zbudowane na potrzeby projektu Arctic LNG 2, realizowanego na Półwyspie Gydańskim na Syberii nad Morzem Karskim. Jednostki zostały zaprojektowane przez fińską firmę Aker Arctic. Miały być zdolne do całorocznej żeglugi przez oblodzone odcinki Północnej Drogi Morskiej. Poza Sovcomflotem, trzy podobne tankowce zamówiło Mitsui O.S.K. Lines, które miało być jednym z przewoźników obsługujących Arctic LNG 2.

Choć informacje te nie zostały potwierdzone, problemy z płatnością po stronie Sovcomflotu mogą być spowodowane nałożonymi przez UE sankcjami, które zagrażają powodzeniu całego projektu Arctic LNG 2.

Poza trzema tankowcami dla Sovcomflotu, DSME ma też zbudować na potrzeby projektu dwa pływające magazyny LNG o pojemności 380 tys. metrów sześciennych. Umowa opiewa na 748,2 miliony dolarów i została zawarta przez stocznię i rosyjską państwową spółkę transportową GTLK. Magazyny po ukończeniu budowy miały być przeholowane do planowanego terminalu LNG w Widiajewie nad Morzem Barentsa oraz na Kamczatkę.


etmal_790x120_gif_2020
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.