Południowokoreańska stocznia Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) prowadzi rozmowy z marynarką wojenną Korei Południowej w celu opracowania bezzałogowych pojazdów podwodnych (UUV) do celów wojskowych.
W obliczu zagrożenia ze strony północnego sąsiada, Siły Zbrojne Republiki Korei (Daehanminguk Gukgun) położyły w tym roku duży nacisk na rozbudowę swojego potencjału w oparciu o pojazdy bezzałogowe, zarówno powietrznych, jak i morskich. Stąd jej przedstawicielstwo prasowe przedstawiło w październiku br. projekt utworzenia floty bezzałogowców, którą miesiąc później przedstawiono w ramach koncepcji "Navy Sea GHOST". Ma ona na celu zintegrowanie systemów bezzałogowych ze strukturą bojową morskiego rodzaju sił zbrojnych. Stocznia DSME ma dostarczyć bojowy pojazd UUV nakreślony w koncepcji po otrzymaniu wstępnego projektu i przeprowadzeniu badań rozwoju programu budowy.
- DSME wykorzysta wszystkie swoje najnowocześniejsze technologie nowej generacji, aby marynarka wojenna Korei Południowej mogła zapewnić sobie należytą pozycję realiach środowiska wodnego przyszłości - stwierdził dyrektor działu okrętów specjalnych DSME Jung Woo Sung.
Firma współpracuje z Hanwha Group przy projektowaniu nowego systemu. Konglomerat ten niedawno przejął DSME w ramach transakcji wartej ponad 1,5 miliarda dolarów. Hanwha System i Hanwha Aerospace to tylko niektóre ze spółek zależnych, z którymi współpracuje stocznia. Zwłaszcza ta pierwsza ma już doświadczenie w projektowaniu zaawansowanych jednostek UUV - wspólnie z administracją programu zakupów obronnych opracowała bezzałogowy pojazd podwodny do walki z okrętami podwodnymi (ASW UUV), który został po raz pierwszy przetestowany w lipcu tego roku.
Rozwój technologii broni podwodnej w postaci pojazdów bezzałogowych znajduje się obecnie w zainteresowaniu szeregu państw, do których dołącza Korea Południowa. Wielka Brytania opracowuje model dużego, zdalnie sterowanego okrętu podwodnego, przeznaczonego do działań patrolowych. Także polska Marynarka Wojenna inwestuje w podwodne wyposażenie sił zbrojnych, zarówno w postaci bezzałogowych dronów do wykrywania i niszczenia min, używanych z pokładu niszczycieli min typu Kormoran II, jak choćby Gavia czy Hugin. Nabędzie także system do ćwiczeń dla okrętów bojowych w ramach rozwijania zdolności do zwalczania okrętów podwodnych.
Marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża na ćwiczeniu Dynamic Move 2023-1
Już 14 lutego podniesienie bandery na przyszłym ORP Mewa
"Marynarka wojenna niestety przez wiele lat była zaniedbywana". Gen. Roman Polko o potrzebie rozwoju morskiego rodzaju sił zbrojnych
DARPA wybiera dwa zespoły do budowy ogromnej łodzi latającej przeznaczonej do transportu wojsk
Tak Muzeum Marynarki Wojennej będzie celebrować rocznicę powrotu Pomorza do Polski
BIO-SEA ma skutecznie blokować ataki hakerskie na systemy okrętowe