• <

MON kupiło system do szkolenia w zwalczaniu okrętów podwodnych

gm

16.12.2022 20:04 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo MON kupiło system do szkolenia w zwalczaniu okrętów podwodnych

Partnerzy portalu

MON kupiło system do szkolenia w zwalczaniu okrętów podwodnych - GospodarkaMorska.pl
Saab

Agencja Uzbrojenia poinformowała o zawarciu z Saab Dynamics AB umowy na dostawę autonomicznego systemu treningowego AUV 62-AT do szkolenia w zwalczaniu okrętów podwodnych.

Wartość zawartej w piątek umowy to ok. 70 mln koron szwedzkich (ok. 30 mln zł) netto; dostawa systemu nastąpi w roku 2024.

AUV 62-AT jest przeznaczony do zaawansowanego szkolenia w zwalczaniu okrętów podwodnych (ZOP), wykorzystuje bezzałogowy pojazd podwodny, który służy jako cel, naśladując okręt podwodny, emitując profil akustyczny takiej jednostki.

Umożliwia to prowadzenie zaawansowanych epizodów szkoleniowych dla sił okrętowych i lotnictwa morskiego ZOP bez udziału okrętu podwodnego. Agencja zaznaczyła, że zdolność ta jest bardzo istotna z punktu widzenia potrzeb szkoleniowych polskiej Marynarki Wojennej, powiązanych m.in. z pozyskiwanymi śmigłowcami morskimi typu AW-101, a także fregatami wielozadaniowymi Miecznik.

Firma Saab przekazała, że autonomiczny pojazd podwodny AUV62-AT ma formę zaawansowanego celu akustycznego, w pełni zdolnego do symulowania sygnatur okrętów podwodnych. Jest także kompatybilny z systemami torpedowymi i sonarowymi obecnie dostępnymi na rynku. Umożliwi też skutecznego i realistycznego programu ćwiczeń przeciw okrętom podwodnym.

- Nasz system oferuje kompletne rozwiązania szkoleniowe ZOP, w tym planowanie ćwiczeń oraz ich późniejszą analizę – powiedział wiceprezes Saab, szef działu systemów podwodnych Niclas Kolmodin.

Głównym elementem systemu jest autonomiczny bezzałogowy pojazd podwodny, którego zadaniem jest symulacja pól fizycznych generowanych przez okręty podwodne. Szkolenia prowadzone z wykorzystaniem systemu AUV 62-AT pozwalają na odzwierciedlenie wysokiego poziomu realizmu w zakresie planowania oraz analizy ćwiczeń ZOP, przy zachowaniu niskich kosztów. Jak poinformowała firma Saab autonomiczny pojazd podwodny ma formę zaawansowanego celu akustycznego, w pełni zdolnego do symulowania sygnatur okrętów podwodnych. Jest także kompatybilny z systemami torpedowymi i sonarowymi obecnie dostępnymi na rynku.

System pozwala na zastąpienie okrętu podwodnego jako celu, pojazd można wypuszczać z jednostki nawodnej, podwodnej i z brzegu. Jego operatorzy szkolą się w nadzorze, wykryciu, identyfikacji, klasyfikacji i zwalczaniu celu. Szczegółowa specyfikacja systemu jest niejawna.

Agencja Mienia Wojskowego zwróciła uwagę, że AUV 62-AT jest wykorzystywany m.in. przez innych użytkowników z NATO i stanowi obecnie najbardziej zaawansowane, oferowane na rynku rozwiązanie.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.