Szwedzki potentat zbrojeniowy podpisał umowę z Agencją Uzbrojenia MON w ramach programu Delfin. Firma poinformowała, że wszystkie warunki zostały spełnione.
Jak informowaliśmy TUTAJ, koncern podpisał 25 listopada br. umowę z Agencją Uzbrojenia Skarbu Państwa na zaprojektowanie, budowę i wsparcie rozwojowe dwóch okrętów wywiadu sygnałowego (signals intelligence, SIGINT) dla Polski. Całkowita wartość zamówienia wynosi 6,7 mld koron szwedzkich, czyli 2,8 mld zł. Firma poinformowała o zaksięgowaniu kwoty.
Saab, jako główny wykonawca, będzie odpowiadał za zaprojektowanie, nadzór nad produkcją i obsługę dwóch okrętów rozpoznawczych w ramach programu Delfin. Podwykonawcą, u
którego powstaną platformy okrętów z jej systemami, będzie stocznia Remontowa
Shipbuilding S.A. z Gdańska. Szwedzki koncern będzie z nią współpracował poprzez dostarczenie jej zaawansowanych systemów misji. Oba przedsiębiorstwa dokonają także ich wspólnego uruchomienia oraz zdania.
Dostawy obu okrętów dla zamawiającego są planowane na 2027 rok.
Rozpoczyna się Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2026
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty