• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Szwedzka korweta wraca z modernizacji

rk

14.12.2022 21:23 Źródło: Forsvarsmakten

Partnerzy portalu

Szwedzka korweta wraca z modernizacji - GospodarkaMorska.pl
Svenska Marine

Korweta HMS Sundsvall wraca do służby w Svenska Marinen. Administracja ds. Materiałów Obronnych FMV (Försvarets materielverk) przekazała jednostkę, kończąc prace modernizacyjne okrętów typu Göteborg.

Prace przy obydwu okrętach wykonała stocznia Saab Kockums w Karlskronie. Jednostki poddano kompleksowemu remontowi, w trakcie którego zmodernizowano ich mechanizmy i kadłuby. Sensory, a także systemy nawigacji i sterowania zostały wymienione na nowocześniejsze. Zainstalowano także nowy sonar holowany, a także wyrzutnie torped. Ponadto zainstalowano radar trójwspółrzędny Saab Sea Giraffe AMB.

Remont na HMS Sundsvall ciągnął się od września 2018 roku. Drugą modernizowaną jednostką była HMS Gävle. Oba okręty będą wykorzystywane będą wykorzystywane przede wszystkim w działaniach krajowych, w tym do zwalczania okrętów podwodnych (Anti-submarine warfare, ASuW). Zostaną przeznaczone do operacji nadzoru morskiego i obronnych, jak ochrona infrastruktury krytycznej i wybrzeża, działania rozpoznawcze i odstraszające, a także zapobieganie konfliktom. W sytuacji akcesu Szwecji do NATO te okręty okażą się wzmocnieniem Sojuszu na Morzu Bałtyckim, pomimo że służą od lat 90-tych XX wieku.

Korwety typu Göteborg są zmodernizowaną i powiększoną wersją starszych jednostek typu Stockholm. Pierwotnie miały być przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych państw Układu Warszawskiego (głównie radzieckich) operujących na wodach Bałtyku. Po zakończeniu Zimnej Wojny zaczęto je wykorzystywać do operacji międzynarodowych. W 2006 w związku z wojną w Libanie jedna korweta typu Göteborg HMS "Sundsvall" wzięła udział w operacji sił ONZ u wybrzeży Libanu

Przy konstruowaniu nowych okrętów szczególną uwagę zwrócono na zwiększenie możliwości atakowania celów nawodnych, podwodnych i powietrznych. Dzięki optymalnemu zaprojektowaniu konstrukcji kadłuba i nadbudówki zmniejszono echo radiolokacyjne okrętu, a także jego pole magnetyczne i promieniowanie podczerwone. Uzbrojenie okrętu ma konstrukcję modułową dzięki czemu w zależności od potrzeb jest możliwa wymiana poszczególnych jego części. Budowę okrętów rozpoczęto w latach 80-tych, a do służby weszły w okresie od 1990 do 1993 roku. Są to HMS Göteborg (K21), HMS Gävle (K22), HMS Kalmar (K23) i HMS Sundsvall (K24). Drugi i czwarty poddano modernizacji, natomiast pozostałe przeniesiono do rezerwy.

Gospodarka Morska

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.