• <
smartre_2023

Dziewiętnaście osób wypadło za burtę. Są ranni

rk

14.12.2022 21:54 Źródło: US Navy
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Dziewiętnaście osób wypadło za burtę. Są ranni

Partnerzy portalu

Dziewiętnaście osób wypadło za burtę. Są ranni - GospodarkaMorska.pl
US Navy

Podczas przejścia z małej łodzi transportowej na jednostkę szpitalną USNS Comfort (T-AH 20) u wybrzeży Haiti doszło do wypadku i kilkanaście osób wpadło do wody. Dwie z nich zostały ranne.

Członkowie załogi i zespół ratowników natychmiast przystąpili do akcji ratunkowej, z pomocą kutra US Coast Guard. Wszystkich poszkodowanych udało się wyciągnąć z wody, przy czym dwie osoby doznały obrażeń i wymagały hospitalizacji. Obecnie przebywają na okręcie szpitalnym i wracają do zdrowia.

Okręt szpitalny przybył u wybrzeży Jeremie, Haiti, w ramach wsparcia misji U.S. Naval Forces Southern Command/U.S. 4th Fleet's Continuing Promise 2022 (CP22) od 11 grudnia. Przez kilka dni, do 15 grudnia, ma świadczyć usługi medyczne miejscowej ludności.  Dotyczy to m.in. opieki pediatrycznej, stomatologicznej i a także przeprowadzenia badań optometrycznych. 

W incydencie brali udział członkowie załogi, którzy wracali na okręt po dniu pełnienia służby na lądzie. Wypadek sprawił, że sami potrzebowali pomocy. Z tego powodu USNS Comfort wstrzymał czasowo transfer personelu na brzeg, do czasu stworzenia bezpieczniejszej alternatywy dla prowadzonego transportu członków zespołów medycznych oraz pacjentów.

Okręt został zbudowany pierwotnie jako tankowiec klasy San Clemente w 1976 roku przez National Steel and Shipbuilding Company, jako SS Rose City. W 1987 roku został przekazany US Navy i dostosowany do służby jako okręt szpitalny opisywany jako typu Mercy. Ma 272 metry długości i blisko 70 tys. ton wyporności. Może osiągać prędkość 17 węzłów na godzinę. Załogę stanowi 63 cywilnych pracowników medycznych, a także ponad 1214 członków załogi, zarówno personelu medycznego i pomocniczego, jak i obsługi okrętu.

Jednostka jest wyposażona w nowoczesny sprzęt medyczny, a także ma zdolność przyjęcia ponad 1000 pacjentów i obsługi śmigłowców. W trakcie swojej ponad 40-letniej służby brała udział w szeregu akcji, m.in. jako wsparcie medyczne i zaopatrzeniowe podczas wojen w Zatoce Perskiej w 1991 i 2003 roku, pomocy ofiarom huraganu Katrina w 2005 i Maria w 2017 roku, a także przy okazji pandemii COVID-19 w 2020 roku. Okręt regularnie pojawia się w ramach akcji pomocowej na Haiti w związku z skutkami trzęsienia ziemi w 2010 roku, które w znacznym stopniu zniszczyło infrastrukturę państwa i doprowadzając do wieloaspektowego kryzysu.

Gospodarka Morska
US Navy

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.