• <

Koszt nowych okrętów dla US Navy ma być o 1/3 wyższy niż pierwotnie zakładano

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Koszt nowych okrętów dla US Navy ma być o 1/3 wyższy niż pierwotnie zakładano

Partnerzy portalu

Koszt nowych okrętów dla US Navy ma być o 1/3 wyższy niż pierwotnie zakładano - GospodarkaMorska.pl
US Navy

Według Kongresowego Biura Budżetowego (Congressional Budget Office, CBO) wydatki zdecydowanie wzrosną w porównaniu pierwotnymi założeniami.

Biuro przedstawiło założenia, że co roku, w związku z wydatkami na armię, władze będą wydawać ponad 30 mld USD przez kolejne 30 lat. Dotyczy to przede wszystkim okresu 2043-52, gdy mają być realizowane programy związane z budową niszczycieli - Next-Generation Guided-Missile Destroyer, DDG(X) - i okrętów podwodnych, Next-Generation Attack Submarine SSN(X). Ich wyższa wartość przewidywana jest na podstawie kosztów budowy jednostek typu Zumwalt oraz Virginia, biorąc pod uwagę że obecnie planowane będą większe i jeszcze bardziej zaawansowane technicznie.


Gospodarka Morska
U.S. Naval Instytute

Podwyżki cen mają wynikać z nieuwzględnienia przez wojskowych planistów inflacji i idącego za tym wzrostu kosztów materiałów oraz nakładów pracy. Jeśli prognozy związane z tymi zmianami się sprawdzą, kosztująca 2,5 mld USD w 2022 roku budowa okrętu będzie wynosiła w 2045 roku już 3,3 mld USD.

Biorąc pod uwagę, że wydatki oznaczają też koszty szkolenia przyszłych załóg, obsługi i budowy infrastruktury, CBO zakłada że rząd przeznaczy na armię nawet 70 mld USD rocznie, czyli przeszło 315 mld zł. Tyle samo wynosi budżet federalny na autostrady, a także dekada inwestycji w transport rzeczny.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.