• <

Saab zbuduje okręty dla polskiej Marynarki Wojennej

rk

25.11.2022 13:42 Źródło: Saab
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Saab zbuduje okręty dla polskiej Marynarki Wojennej

Partnerzy portalu

Saab zbuduje okręty dla polskiej Marynarki Wojennej - GospodarkaMorska.pl
Saab

Szwedzki koncern zbrojeniowy podpisał 25 listopada br. umowę z Agencją Uzbrojenia Skarbu Państwa na zaprojektowanie, budowę i wsparcie rozwojowe dwóch okrętów wywiadu sygnałowego (signals intelligence, SIGINT) dla Polski. Całkowita wartość zamówienia odpowiada około 620 milionom euro z dostawami planowanymi na rok 2027.

 Okręty budowane w ramach projektu Delfin będą wykorzystywane do pozyskiwania danych wywiadowczych w pełnym spektrum zdolności  marynarki wojennej. Saab będzie głównym wykonawcą, projektując i produkując oba statki, włączając w to integrację zaawansowanych systemów misji. Podwykonawcą, u którego powstaną kadłuby okrętów, będzie stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. z Gdańska. Dalsze prace konstrukcyjne, jak doposażenie okrętu w odpowiedni sprzęt i rozwiązania technologiczne, wykona Saab. Realizacja umowy uzależniona jest od wiążących, określonych warunków finansowych, które muszą zostać przez polską stronę spełnione do końca 2022 roku.

- Jesteśmy dumni, że Polska wybrała firmę Saab na partnera w zakresie okrętowych systemów rozpoznania marynarki wojennej. Wniesiemy wkład w postaci naszych możliwości, budując zaawansowane platformy z wiodącymi na świecie czujnikami, w pełni integrując kompletne systemy wykonywania zadań, w czym mamy wieloletnie doświadczenie – podkreślił prezes i dyrektor generalny Saab, Micael Johansson.

Saab ma doświadczenie w budowie okrętów rozpoznawczych. Obecnie kończy doposażanie nowoczesnej jednostki przeznaczonej do wywiadu radioelektronicznego dla Królewskiej Szwedzkiej Marynarki Wojennej, HswMS Artemis. Co istotne, również ta jednostka została częściowo zbudowana w Polsce. Kadłub został zwodowany w 2019 roku w gdyńskiej stoczni PGZ Stocznia Wojenna Sp. z.o.o. Następnie częściowo doposażono jednostkę w Stoczni Remontowej Nauta S.A., która była zatrudniona jako podwykonawca przedsięwzięcia. Bardzo możliwe, że wykorzystując doświadczenie z budowy Artemisa, polskie Delfiny będą oparte na rozwiązaniach konstrukcyjnych i technologicznych z tamtej jednostki.

Obecnie w polskiej Marynarce Wojennej służą okręty rozpoznania radioelektronicznego proj. 863 (kod NATO: Modified Moma) ORP Hydrograf i ORP Nawigator. Wchodzą w skład Grupy Okrętów Rozpoznawczych (gOR) 3. Flotylli Okrętów i na co dzień stacjonują w Porcie Wojennym Gdynia. Obie jednostki przeszły gruntowne remonty i doposażanie odpowiednio w 2018 i 2020 roku, co miało na celu przedłużenie ich zdolności do wykonywania zadań. Z racji ich wieku (zostały wcielone do służby w latach 1975-1976) zachodzi potrzeba zastąpienia ich nowoczesnymi okrętami, bardziej przystosowanymi do obecnych realiów.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.