• <
BOTA_2023

Korea Południowa przywraca ograniczenia COVID dla załóg przybywających z Chin

rk

12.01.2023 12:05 Źródło: CNBC
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Korea Południowa przywraca ograniczenia COVID dla załóg przybywających z Chin

Partnerzy portalu

Korea Południowa przywraca ograniczenia COVID dla załóg przybywających z Chin  - GospodarkaMorska.pl

Od kiedy Chiny zaczęły zmniejszać ograniczenia w podróżowaniu w związku z pandemią COVID-19, w tym kontekście załóg statków, inne kraje zaczęły zwiększać restrykcje dla podróżnych przybywających z Państwa Środka. W związku z tym Korea Południowa przywróciła swoje wymagania dotyczące testów i kwarantanny.

Przez niemal dwa lata, obowiązywały międzynarodowe przepisy, które właściwie uniemożliwiały opuszczanie statków w obawie przed roznoszeniem choroby, a także wpływały na ograniczenia w transporcie morskim. Światowa Organizacja Zdrowia i wiele krajów wyraziło zaniepokojenie podejrzeniem wzrostu liczby przypadków koronawirusa w Chinach i brakiem przejrzystych raportów odnośnie zachorowań. Od dłuższego czasu przebijają się opinie, że władze w Pekinie sztucznie zaniżały dane o zachorowaniach i zgonach, tworząc złudny obraz, iż kraj poradził sobie z pandemią w czasie, gdy w wielu krajach na świecie zbierała śmiertelne żniwo.

Ze względu na gwałtowny wzrost zakażeń COVID, załoga schodząca na ląd lub biorąca urlop w portach koreańskich ze statków, których ostatni port zawinięcia znajdował się w Chinach, musi przejść test  i kwarantannę przez jeden dzień. Raport CNBC cytuje urzędników południowokoreańskiej służby zdrowia, którzy twierdzą, że aż 80% przypadków COVID wśród przybyszy pochodzi z Chin. Ponadto przedstawiciele władz przekazali, że liczba osób podróżujących stamtąd, u których test na COVID-19 był pozytywny, wzrosła blisko 14 razy od listopada do grudnia. Ma to dotyczyć nie tylko chińskich obywateli, ale wszystkich osób, które tam były, w tym osoby z Korei Południowej. Z tego powodu rząd w Seulu przywraca wymóg badań dla przyjezdnych. Obecnie oczekuje się od nich okazania negatywnych wyników testów, aby mogli wejść na pokład samolotu. Muszą też wykonać test po przylocie do kraju.

Podobne wymogi dotyczące testów dla podróżujących z Chin wprowadziły również inne kraje, w tym Japonia, Tajwan, Stany Zjednoczone i Włochy. Wymagania zostały zwiększone częściowo ze względu na święto chińskiego Nowego Roku, które historycznie i rokrocznie jest powodem wzmożenia ruchu pasażerskiego (w tym turystycznego) w Azji.

Chiny odpowiedziały krytyką krajów, które dodają ograniczenia i w odwecie zawieszają krótkoterminowe wizy turystyczne. Nazywając politykę Korei Południowej i Japonii dyskryminacyjną. Kraje te przeciwstawiły swoje wysiłki zauważając, że ich wymagania nie były oparte na narodowości, ale na miejscu z którego przyjeżdżali podróżni. Są jednak kontrowersje dotyczą faktu, że w przypadku statków wymóg testów nie dotyczy załóg pochodzących z innych krajów.

Fot. Depositphotos


legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.