• <

Korea Południowa: Północnokoreańskie pociski były rakietami krótkiego zasięgu

Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Korea Południowa: Północnokoreańskie pociski były rakietami krótkiego zasięgu
Korea Południowa: Północnokoreańskie pociski były rakietami krótkiego zasięgu - GospodarkaMorska.pl

pc

06.08.2019 Źródło: PAP

Pociski balistyczne wystrzelone we wtorek nad ranem miejscowego czasu przez Koreę Północną były rakietami krótkiego zasięgu - poinformowało Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Korei Płd. Był to czwarty tego typu test Pjongjangu w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Rakiety zostały wystrzelone o godz. 5:24 i 5:36 czasu lokalnego z prowincji Hwanghae Południowe na południowym zachodzie kraju, przeleciały 450 km na wysokości 37 km, po czym wpadły do Morza Japońskiego. Rząd w Tokio oświadczył, że pociski nie doleciały do japońskich wód terytorialnych.

Ministerstwo spraw zagraniczych Korei Płn. nie ukrywa, że ostatnie testy rakiet krótkiego zasięgu to forma protestu przeciwko wspólnym manewrom wojsk USA i Korei Płd., które rozpoczęły się w poniedziałek. Rzecznik resortu, za pośrednictwem oficjalnej agencji państwowej KCNA, określił ćwiczenia jako "symulowanie niespodziewanego i zapobiegawczego ataku".

"Pomimo naszych wielokrotnych ostrzeżeń władze Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej rozpoczęły wspólne ćwiczenia wojskowe skierowane przeciwko KRLD" - oświadczył rzecznik północnokoreańskiego MSZ - Jest to rażące naruszenie postanowień z 12 czerwca oraz porozumień z Panmundżom i z Pjongjangu, z których wszystkie są umowami o nawiązaniu nowych stosunków między KRLD i USA oraz o zbudowaniu trwałego i stabilnego reżimu pokojowego na Półwyspie Koreańskim".

"Władze USA i Korei Południowej głoszą otwartość na dialog. Ale potem ostrzą miecze, aby wyrządzić nam krzywdę. Jeśli to właśnie nazywają +twórczym podejściem+ i "działaniem zgodnie ze zdrowym rozsądkiem+, to my będziemy zmuszeni szukać nowej drogi" - stwierdziło MSZ Korei Płn.

"Przybycie nowych, amerykańskich myśliwców F-35A do Korei Południowej, wizyta amerykańskiego okrętu podwodnego napędzanego energią jądrową w południowokoreańskim porcie oraz amerykańskie testy rakiet balistycznych to kroki, które zmusiły Koreę Północną do kontynuowania rozwoju własnej broni" - dodał rzecznik północnokoreańskiego MSZ.

Pjongjang wcześniej w ciągu ostatnich dwóch tygodni przeprowadził trzy próby rakietowe, a według Seulu za każdym razem wystrzeliwano rakiety balistyczne krótkiego zasięgu. Państwowe media północnokoreańskie pisały o testach nowego systemu wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych.

Wcześniej w poniedziałek Reuters poinformował o poufnym raporcie ONZ, z którego wynika, iż Korea Północna wygenerowała ok. 2 mld USD na programy broni masowego rażenia, wykorzystując "szeroko rozpowszechnione i coraz bardziej zaawansowane" cyberataki na banki i giełdy kryptowalut.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 28275,00 $ tona -0,44% 21 kwi
 Cynk 2793,00 $ tona -1,13% 21 kwi
 Aluminium 2344,00 $ tona 0,86% 21 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.